Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Yongnuo RF605 czyli "grupowe wyzwolenie".
Parę tygodni temu przedstawiałem Wam lampę błyskową YN 560IV ( wcześniej YN560III i YN560 II)
Dziś przyszła kolej na następne lokowanie produktu tej firmy na forum.
Będzie to.....


Świat wyzwalaczy radiowych to niezgłębiony ocean produktów firm znanych jak i tych mniej rozpoznawalnych.
Wybrać z tej głębi coś wartościowego jest naprawdę trudno.

Może nie jest to trudne - gdy posiada się odpowiednią kwotę, bo wtedy może warto(?) zdecydować się na Phottixa albo Pocket Wizarda ( z tych znanych firm) ale.. jeśli ktoś nie chce wydawać 800-1000pln na "dodatkowy gadżet" to spojrzenie na "mniej rozpoznawalne" produkty jest jak najbardziej uzasadnione.

Niestety posiadacze Pentaxów są traktowani po macoszemu przez producentów tego typu urządzeń i znalezienie takiego w pełni kompatybilnego z naszym( jedynie słusznym) systemem jest dosyć kłopotliwe ( czy możliwe?).

Ja zdecydowałem się parę lat temu na zakup najprostszego zestawu składającego się z nadajnika i odbiornika wyprodukowanego przez firmę Yongnuo.


RF602/600TX i odbiornik 602 RX sprawowały się wyśmienicie. Nie mogłem prawie nic zarzucić temu duetowi.

Producent nie poprzestał na takim rozwiązaniu i po pewnym czasie pojawił się następca tego produktu, który trzeba przyznać prezentował się naprawdę ciekawie.
Mówię tu o YN RF603.
W jednym "pudełku" umieszczony został nadajnik jak i odbiornik, co wyjątkowo usprawniło pracę podczas korzystania z tego typu urządzeń.
Pierwsza wersja RF603 miała jednak mała "wadę" w postaci braku blokady stopki.
Włożenie wyzwalacza w sanki aparatu/kostki czy innego mocowania z sankami nie dawało pewności, iż "całość" utrzyma się w nich.
Problemem był też w obu wersjach ( 602/603) wyłącznik, który zasłaniany był przez lampę błyskową.
Praktycznie nie istniała możliwość wyłączenie (za pomocą dłoni) RF602/603 w takim przypadku:

No i największy minus to... niekompatybilność RF603 ze swoim poprzednikiem tj RF602.

Firma Yongnuo wprowadziła później unowocześnioną wersję RF603II posiadającą blokadę stopki oraz wyłącznik umiejscowiony na bocznej ściance urządzenia.

I to tyle w temacie " prościzny" od tego producenta.
Następne jego wyzwalacze to już bardziej zaawansowane produkty przenoszące dane TTL np YN 622 / 622TX czy kontroler YN E3-RT.

Spokojnie można by zamknąć temat gdyby nie ....
Gdyby nie pewna chińska firma, która postanowiła ulepszyć to co dobre.
Tą firmą jest znana pewnie tylko nielicznym korporacja Rikon a raczej jedna z jej podrzędnych córek- Meyin.
Meyin produkuje różnego rodzaju osprzęt foto ( wyzwalacze, wężyki spustowe,dekielki i temu podobny "badziew")
I tenże Meyin wyprodukował urządzenie o nazwie RF-604( cóż za niespotykana zbieżność z nazewnictwem produktów YongNuo)
Czym charakteryzuje się RF-604 ?
Jest kompatybilny z wyzwalaczami RF602 jak i RF603 od Yongnuo !
Mało tego - za jego pomocą można podzielić lampy błyskowe na 3 grupy.
Wygląda toto jak chińska podróbka chińskiej podróbki, ale podobno działa.


foto:meyin.net
3 przyciski do grupowania lamp, przycisk wyboru trybu pracy, gniazdo synchronizacji z innymi lampami błyskowymi, kompatybilność z wspominanymi wyzwalaczami od YN- jednym słowem IDEAŁ.

Co na to Yongnuo?
Wyprodukowało identyczny produkt z paroma "dodatkami".


RF604 w wersji od YN ( czyli RF 605) ma:
- podświetlany ekran LCD
- 6 przycisków sterujących ( w tym 3 podświetlane)
- obsługuje 6 grup
- pracuje jako odbiornik lub nadajnik
- jest zgodny z nadajnikiem YN 560TX
- deklarowany najkrótszy czas synchronizacji 1/320sek ( dla Pentaxa są granice, których niestety przekroczyć nie można - czyli 1/180sek)







Oprócz tego reszta danych to standard:
- 16 kanałów
- zasilanie - 2 baterie AAA
- spory zasięg ( podobnież do 270m)
- dwie, dwukolorowe diody sygnalizacyjne
- gniazdo synchronizacji z aparatem
- gniazdo synchronizacji z lampami studyjnymi
- przycisk realizujący funkcję pilota.
- dobra blokada stopki

Jak wygląda współpraca wyzwalaczy z resztą chińskiej rodziny ?

Zasięg?
RF605 wyzwala YN560IV z odległości około 120m


Praca z RF602 prawidłowa.
Bez problemów można wyzwolić jak i być wyzwolonym przez RF605.

RF603 ( niestety nie posiadam)

YN560III -wyzwalanie tej lampy również nie nastręcza problemu.

YN560IV ?
RF605 pracując jako zwykły nadajnik w przypadku wpięcia go w sanki aparatu albo jako zwykły "bez-grupowy" odbiornik wpięty w stopkę lampy nie przysporzy żadnych kłopotów. Wszystko działa prawidłowo.
Ale ani lampa ani odbiornik nie widzą "swoich" grup. Czyli praca grupowa nie dla nich.
Coś mi się wydaje, że ta "nowość" to klon Mayin RF604 i inżynierowie YN nie napracowali się przy nim zbytnio przez np dodanie pełniejszej kompatybilność z lampami YN560III lub IV.
Tę zgodność producent deklaruje przy współpracy z nadajnikiem YN560TX
Zniwelowano za to błąd pojawiający się przy współpracy YN560IV(nadajnik) z RF602(odbiornik). Przy czasach dłuższych niż 1/20sek taki zestaw generował błysk stroboskopowy. RF605( odbiornik) zachowuje się w takim przypadku prawidłowo.

Sama YN560IV przy współpracy z RF605 też zachowuje się (czasami/bardzo rzadko) dziwnie. Piszę tutaj o przypadku, gdy 560IV pracuje jako nadajnik (TX).
Czasami przytrafia się jej nie wyzwolić swojego błysku ( pomimo, iż wysyła sygnał do wyzwalaczy).

Czas na małe podsumowanie ?
Dla kogo jest YN 605?
Dla posiadaczy RF 602, którzy chcieliby dokupić sobie dodatkowy odbiornik, a ze znalezieniem takowego na rynku mogą już być problemy (choć pewnie jeszcze da się takowy "ustrzelić").
Dla łaknących nowości.
Dla posiadaczy aparatów Pentax w szczególności- bo inne produkty tej marki ( YN622N/C) będą dla nas bezużyteczne.
Dla tych, dla których 140 pln(Chiny) za 2 wyzwalacze jest mała kostką do przełknięcia w porównaniu z 150pln w Polsce za RF603.

Czy warto ?
Wydaje się, iż odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.
Na rynku nie ma dla nas wiele ciekawych "elementów" w tym zakresie.
A RF605 daje pewność wyzwoleń błysków i przy korzystaniu tylko z tych urządzeń prace w grupach.
Jednym słowem ...brać ;)

 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
:-B
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
hitman1986, nie zamieniajmy P@PL w FB albo w Sadistic.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Używał ktoś może nadajnika YN560-TX? Interesuje mnie czy działa z Pentaxem i która wersja. Pod C czy pod N.
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
jorge.martinez, sądziłem, że taka "emotka" ma za zadanie pozytywnie docenić wkład autora tekstu w jego opracowanie, a słowa są zbędne, bo wiadomo o co chodzi i do czego służy " :-B "

No ale jak uważasz, nigdy poza tym nie próbowałem zmienić P@PL w coś innego ;-)

[ Dodano: 2014-12-26, 17:37 ]
maxis, w prawdzie ja nie używałem 560TX, ale 603 działa mi w wersji N1 z K-5 i K10D, więc sądzę, że i 560 będzie działała.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
hitman1986, chodzi tylko to, by pisać, a nie emotami się zarzucać, skądinąd słusznie autorowi wątku wręczonymi :-B

Na tym polega dyskusja. Równie dobrze na piwach moglibyśmy zakończyć wątek, a autora wprowadzić do panteonu czy innego Youngnuonu.

Sam z zaciekawieniem czytam recenzje chińskich wyrobów i czekam na rozwięniecie pytań i odpowiedzi do nowych urządzeń spod znaku YN.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
maxis napisał/a:
Używał ktoś może nadajnika YN560-TX? Interesuje mnie czy działa z Pentaxem i która wersja. Pod C czy pod N.

Używał. Działać powinna każda bo różnią się jedynie sygnałem wybudzaniem nadajnika ze stopki aparatu.
Uprzedzając pytanie - na stopce P wybudzanie nadajnika nie działa (pierwsze wersje 560-TX miały też problem związany z wybudzaniem na stopce C i N, ale o tym poniżej).

Cytat
Czasami przytrafia się jej nie wyzwolić swojego błysku ( pomimo, iż wysyła sygnał do wyzwalaczy).

Spróbuj zakleić styki zostawiając tylko centralny. Miałem taki sam problem z 560-TX i okazało się, że sygnał na stykach wybudzania nadajnika fałszował sygnał wyzwalania.

"Zainfekowane" 560-TX:
Wersja Canon, SN: 19011340-19011927
Wersja Nikon, SN: 19511450-19511819

I jeszcze małe sprostowanie, co by nie było rozczarowania - lampy i wyzwalacze YN blokady jako-takiej na stopkę pentaxa nie posiadają - choć czasem może się udać "zacisnąć". Moje RF603II np. pomimo skręcenia pokrętła do oporu nie zaciskają się w sankach K-5IIs, da się natomiast zacisnąć 560-TX (blokadą nie jest samo pokrętło, a bolec blokujący).
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Wielkie dzięki za test.
Małe pytanie: RF605 nie jest zamiennikiem dla 560-TX bo nie można zrobić podziału na grupy? Czy dobrze zrozumiałem?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
RF605 obsługuje 6 grup.
Ale nie są to grupy, które można utworzyć przy współpracy tych nadajników i np YN560IV ( lampa jako nadajnik, RF605 odbiorniki), ani dla YN560III ( RF nadajnik, lampa odbiornik).
Grupy "działają" tylko dla RF605(nadajnik)->RF605(odbiornik) oraz przy komunikacji z YN560TX.

 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Już wszystko jasne. Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.

Mały edit.
Nadajnik RF-604 jest pass through, czyli na aparat zakładamy nadajnik, na ten nadajnik lampę działającą w ttl'u i aparat może bez probemu komunikować się z lampą, jak na załączonym obrazku:
http://flashhavoc.com/wp/...G_9419_a640.jpg
Celowo wklejam link, żeby nie zaśmiecać ci testu.
Gdyby jeszcze można było do grup A, B i C przydzielić różne kanały czy grupy dla kilku YN-560 III lub IV to znalazłem dokładnie to czego szukam. Czyli mogę zdalnie odpalić lampy YN i jednocześnie założyć na body lampę, która będzie działała w ttl'u. Mam tylko nadzieję, że p-ttl też będzie działał.
 
largo87  Dołączył: 17 Sty 2015
Ktos ma zestaw yn560IV i rf 605 ? jak to dziala ?
szukam jakiegoś wyzwalacza ? pomoze ktos
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Mam m.in yn-560IV oraz m.in. RF-605 i działa. Choć częściej mam założony YN-560-TX :-)
 
largo87  Dołączył: 17 Sty 2015
ktos jeszcze sie wypowie na temat rf 605 i 560tx ?
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Jest sens i sprawność współpracy tańszych modeli z droższymi (RF-603II z PL, bo potrzeba szybko, a RF-605 z Azji, bo taniej i mogą przyjść później)?


--- dobra doczytałem w odpowiedziach, więc zmieniam pytanie - RF-605C jako nadajnik obsłuży YN560IV jako odbiornik, na dodatek w grupach?
Blesso, dobra recka, tylko rozwiń proszę pracę w grupach - dobrze rozumiem, że grupowanie jest możliwe wyłącznie z YN560TX? A mając 4 wyzwalacze/odbiorniki RF-605 nie mogę ich dzielić na grupy?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
RF-605C jako nadajnik obsłuży YN560IV - tak, ale w grupach z 605 nie próbowałem. grupy tworzyłem tylko z 560TX...
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
YN-560-TX ze stopką Canona ?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
yes :mrgreen:
 
ejlot  Dołączył: 07 Cze 2014
Wyjanijcie mi jaką przewagę daje mi 605 nad 603 oprócz grupowania (dość ograniczonego)?
Praca w grupach bez możliwości sterowania mocą lamp wydaje mi się bez sensu. Chyba że ktoś mi ten sens wyjaśni.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Nie ma żadnych zalet. RF603 jest imho lepszą opcją.
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
A jak do tego ma się Cactus V6 ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach