powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeżeli jest to pęcherzyk powietrza, to jest dość częsta cecha szkieł optycznych. No, ale jeżeli to nowy obiektyw i Ciebie to drażni, to zawsze możesz wymienić. Pzdr.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Nie będzie widoczne i nie ma żadnego wpływu na jakość/ostrość/rozdzielczość.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Lepiej wymień. To jest na tylnej soczewce i może być widoczne na zdjęciach.
 
papajondro  Dołączył: 15 Lis 2011
Proponuję przeprowadzić test gdyż wszystkie potrzebne elementy do jego wykonania posiadasz- do czegoś zapewne podpinasz ten obiektyw przy robieniu portretów. Podsumowując:
-obiektyw; ma
-aparat ;jest
-oczy ;są
-rozumek;??? mam nadzieję
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Napisałem jak wygląda ta sprawa z punktu widzenia posiadacza paproszków na soczewkach różnych obiektywów. Mam takowy na tylnej soczewce EF 85/1,2, na przedniej DA 40/2,8, być może również na innych, ale się jakoś specjalnie nie przyglądam.
Gdybyś widział jak wyglądają soczewki obiektywów zawodowych reporterów, zamawiałbyś łóżko na kardiologii. Noszą obiektywy po kieszeniach, bez dekli. Aparaty bez podpiętych obiektywów w pyle i kurzu. A zdjęcia wychodzą bez zarzutu.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Na przedniej soczewce to mozesz sobie rysować czarnym mazakiem miimetrowej grubości lini i NIC na zdjęciu widoczne nie będzie.
Tej plamki na tylnej soczewce też nie zobaczysz.
Soczewka z bąblem powietrza w szkle nie przesłaby raczej kontroli, bardzo wątpliwe by przenikneła. To raczej zwykły paproch a na moje oko to płatek lakieru. Gdy montuje się blok optyczny, to obwodowy pierścień trzymający soczewki wkręca się na odrobinkę lakieru/kleju do gwintów.
Jak Ci przeszkadza to śmiało odkręcić, gruszka w dłoń, raz dmuchnać i skręcić ponownie.

Owe plamki widoczne teraz na zdjęciach to kurz na matrycy - tak się go właśnie sprawdza robiąć fotki na przysłonach rzędu F16 i więcej i najlepiej ostrząc na nieskończoność wtedy są najwyraźniejsze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach