Imp  Dołączył: 15 Lut 2014
Poszukuję szkieł Maksutowa Rubinar/MTO 1000/500 Pentax
Poszukuję szkieł Rubinar 1000/500 z mocowaniem Pentax. Od biedy może być to też MTO, ponieważ zauważyłem, że Rubinary występują trochę rzadziej. Czy można trafić gdzieś na Rubinara z mocowaniem K czy może chcąc kupić takie szkło skazuję się na niewygody użytkowania M42?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Imp napisał/a:
czy może chcąc kupić takie szkło skazuję się na niewygody użytkowania M42

Jaka niewygoda? Na stałe montuje się przejściówkę, praca w obu przypadkach na Av na przysłonie roboczej.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Oba szkła to obiektywy lustrzane - nie mają możliwości zmiany przysłony więc czy będzie z mocowaniem M42 czy z PK pracujesz tak samo.
Te obiektywy były produkowane z mocowaniem M42, z mocowaniem Pentaxa i były też z mocowaniem wymiennym typu T2.
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Mam MTO 500 w bardzo dobrym stanie z filtrami i skórzanym etui, chętnie zamieniłabym na Rubinara 300, bo potrzebuję do macro, a 500mm to zdecydowanie za dużo :) Jak coś to zapraszam na priv.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na forum nie handlujemy ;-)
 
Imp  Dołączył: 15 Lut 2014
plwk napisał/a:
Jaka niewygoda? Na stałe montuje się przejściówkę, praca w obu przypadkach na Av na przysłonie roboczej.

Mam pare szkiełek na M42 właśnie ze względu na ową przejściówkę prawie nie korzystam. Przełożenie szkła wymaga wkręcania długiego gwintu, sam adapter używania klucza, co się gubi bez przerwy gdzieś w plecaku. Dodatkowo przy ustawianiu ostrości to się wszystko potrafi poluzować, odkręcać, to nie dla mnie. Irytujące i czasochłonne. Chyba, że dało by się w prosty sposób wymienić mocowanie obiektywu z M42 na K. w takim razie było by ok.
Cytat
Na forum nie handlujemy ;-)

Z tego co pamiętam była kiedyś giełda na forum. Już nie ma?

gonia65 napisał/a:
Mam MTO 500 w bardzo dobrym stanie z filtrami i skórzanym etui, chętnie zamieniłabym na Rubinara 300, bo potrzebuję do macro, a 500mm to zdecydowanie za dużo :) Jak coś to zapraszam na priv.

Z tego co wiem nie ma takiej możliwości. Rubinar 300mm chodzi w takich cenach, że i 3x500mm będzie mało. Ostatnio widziałem na OLX za 2100zł ktoś próbował sprzedać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nakręć jedną przejściówkę na stałe i w miejscu blokady bagnetu wywierć otworek w dupce obiektywu.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Imp napisał/a:

Mam pare szkiełek na M42 właśnie ze względu na ową przejściówkę prawie nie korzystam. Przełożenie szkła wymaga wkręcania długiego gwintu, sam adapter używania klucza, co się gubi bez przerwy gdzieś w plecaku

W przypadku Rubinara 1000 zakładasz przejściówkę z kołnierzem na stałe i wzystko siedzi ciasno, odpada używanie klucza. Jak używasz do zdjęć wymagających ostrzenie na niskonczoność to dochodzi odkręcenie kilku śrubek i poluzowanie blokady.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Imp napisał/a:
Poszukuję szkieł Rubinar 1000/500 z mocowaniem Pentax

Z lustrami szału nie ma, jakoś zdjęć raczej marna. :roll:

Imp napisał/a:
Przełożenie szkła wymaga wkręcania długiego gwintu, sam adapter używania klucza, co się gubi bez przerwy gdzieś w plecaku. Dodatkowo przy ustawianiu ostrości to się wszystko potrafi poluzować, odkręcać, to nie dla mnie.

Wystarczy oryginalny adapter. ;-)
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Imp napisał/a:
Rubinar 300mm chodzi w takich cenach, że i 3x500mm będzie mało.

Wiem, wiem :( , ale za dopłatą? Czekam i szukam, może coś się trafi :)
 

piterkerto  Dołączył: 13 Mar 2014
Gonia65 jaki masz aparat że chcesz podpiąć Rubinara 300?
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Pentaxa k-5, juz podpinałam :)
 

piterkerto  Dołączył: 13 Mar 2014
Nie podepniesz tego obiektywu tak normalnie.
Żeby go podpiąć trzeba posiadać aparat bez lampy błyskowej ze względu na bardzo krótkie zapięcie obiektywu do aparatu. Można podpiąć ale przez jakiś adapter co odsunie obiektyw od body lub konwerter.
500mm jest już odsunięty więcej więc z tym nie ma problemu.
 
MaAstro  Dołączył: 07 Kwi 2016
Sam posiadam Rubinara 500/5.6 (zakuiony nowy w okolicahc 2004 roku) z bagnetem M42. Najłatwiej z tym pracować kupując przejściówkę z M42 na PK (najlepiej z dziurką na bolec). Jest to tania zabawka i zdecydowanie tańsza od przejściówki oferującej ostrzenie na nieskończoność. Twoja przejściówka nie musi umożliwac ostrzenia na nieskończoność, wręcz im grubsza tym lepsza. Przy mocowaniu lustrzanego obiektywu do większości współczesnych body pojawia się problem z lampą (dokładniej wystająca lampa uniemożliwia zamocowanie obiektywu). W związku z tym dokupuje się "pierścień macro" M42 (teoretycznie może być PK, ale te są zdecydowanie droższe). Wszystko skręcasz na stałe (jak bardzo nalegasz, to możesz sobie wszystko nawet pokleić ;-) ). Zakładanie i zdejmowanie nie różni się niczym od zakładania normalnego manualnego szkła. Pozostaje juz tylko takie przekręcenie obiektywu, aby moc zogniskować na nieskończoność. Sprowadza się to do zdjęcia gumy pokrywającej pierścień ustawiania ostrości i przekręcenia kilku sróbek (opisane dokładniej w http://forum.mflenses.com...nar+%2B300.html i http://www.rugift.com/pho...s_cameras.htm). Zanim za to się zabierze, warto zaopatrzyć się w kilka małych śrubokrętów.

Szerze powiedziawszy, to głowną niedogodnościa całego tego rozwiazania nie jest sam bagnet, ale wszystkie niedogodności szkła zwierciadlanego: brak mozliwości zmiany przesłony, ustawianie ostrości manualnie (musisz dokładnie trafic w punkt), niski kontrast. Podsumowując: nie warto się zastanawiać jaki dostaniesz bagnet (M42, M39, T2, itd.)

Swoją drogą Pentax wcale nie ąz tak dawno produował też obiektywy zwierciadlane:
SMC Pentax 1000mm F11 Reflex
SMC Pentax 2000mm F13.5 Reflex
SMC Pentax-M Reflex 2000mm F13.5
Nie miałem ich nigdy w ręcach ale wygląda na to, że powinny one pasować do współczesnych body i (byćmoże) nie powinno być problemu z wystającą lampą.

Poza produktami MTO/Rubinar podobne obiektywy były w ofercie Sigmy, SAMYANGA (w tym rebrand na WALIMEX), Tamron (Adptall). Jest tego dużo wsród uzywanych obiektywów.
 
Imp  Dołączył: 15 Lut 2014
MaAstro napisał/a:
Sam posiadam Rubinara 500/5.6
Dwa pytanka:
1. Tak na 100% będzie 1000mm będzie mi zahaczać o lampę. Jaką konkretnie przejściówkę z M42 byś polecił (poproszę o przykład).
2. Nigdy nie miałem obiektywu lustrzanego i nie wiem czy dobrze myślę więc proszę mnie skorygować:
-- Rubinar/MTO/itp 500/5.6 ma płytszą głębię ostrości więc ciężej będzie trafić w focus ale większe światło (co przełoży się na krótsze czasy na przykład przy fotografowaniu księżyca, bo zauważyłem, że dość szybko się on "porusza" uciekając z kadru i rozmazując obraz)
-- Rubinar/MTO/itp 500/8.0 ma dłuższą głębię ostrości więc łatwiej ostrzyć kosztem mniejszego światła?

MaAstro napisał/a:
głowną niedogodnościa całego tego rozwiazania nie jest sam bagnet, ale wszystkie niedogodności szkła zwierciadlanego: brak mozliwości zmiany przesłony, ustawianie ostrości manualnie (musisz dokładnie trafic w punkt), niski kontrast
Rozumiem, że nie będzie łatwo, o ale ta cena :] myślę, że jako amatorowi na razie wystarczy.

MaAstro napisał/a:
Swoją drogą Pentax wcale nie ąz tak dawno produował też obiektywy zwierciadlane:

Niestety nigdy ich nie spotkałem na naszych portalach z ogłoszeniami, (co przy cenie z ebay: US $2,850.00 za 1000mm raczej nie dziwi) a o lustrzanym Samyangu słyszałem same złe opinie.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Ja do Rubinara 1000 mam adapter z kołnierzem ( nie malowany) na allegro widze taki za 33 PLN, oczywiście w Rubinarze poluzowane śrubki blokady obrotu, tak  zeby można było wyostrzyć na nieskończoność z dołożonym pierścieniem pośrednim. Nie wiem czy w 500 tez się tak da obejść ogranicznik ale pewno tak. Gdyby ktoś szukał Rubinara 500 5,6 to na astropolis była niedawno oferta za 950, czy to dobra cena i czy jeszcze aktualne to nie wiem bo jakoś nie śledzę ostatnio cen.
Odnośnie ostrzenia i wpływu głebi sotrości 5,6 vs 8 to raczej pomijalna rzecz.
Adapter widzę w Jabbafoto za 14 PLN ale ma też taki za 23, czym się różnią to juz Cześ powinien wiedzieć;)
 
MaAstro  Dołączył: 07 Kwi 2016
Przepraszam, że odpowidam z opóźnieniem.
Imp napisał/a:

1. Tak na 100% będzie 1000mm będzie mi zahaczać o lampę. Jaką konkretnie przejściówkę z M42 byś polecił (poproszę o przykład).

Nie mam pojęcia jakie mam. Kupiłem najtańsze pierścienie dostępne kilka late temu w sklepie http://eltec.pl/AKCESORIA...nie-posrednie/. Najważniejsze, aby były metalowe i miały przynajmniej taką długość gwintu, aby cały gwint obiektywu "schował" się w pierścieniu. Chodzi o to, że cały zestaw jest dość ciężki i dość długi, co oznacza, że całóść powinna być dość solidna.
Imp napisał/a:

2. Nigdy nie miałem obiektywu lustrzanego i nie wiem czy dobrze myślę więc proszę mnie skorygować:
-- Rubinar/MTO/itp 500/5.6 ma płytszą głębię ostrości więc ciężej będzie trafić w focus ale większe światło (co przełoży się na krótsze czasy na przykład przy fotografowaniu księżyca, bo zauważyłem, że dość szybko się on "porusza" uciekając z kadru i rozmazując obraz)
-- Rubinar/MTO/itp 500/8.0 ma dłuższą głębię ostrości więc łatwiej ostrzyć kosztem mniejszego światła?

Do pewnego stopnia tak. Problem tylko wtym, że równocześnie z ciemniejszym szkłem robi się ciemniej w wizjerze i w związku z tym trudniej trafić w punkt (szczególnie jak tak nie dokońca wiadomo gdzie się kończy głębia ostrości).

Imp napisał/a:

MaAstro napisał/a:
głowną niedogodnościa całego tego rozwiazania nie jest sam bagnet, ale wszystkie niedogodności szkła zwierciadlanego: brak mozliwości zmiany przesłony, ustawianie ostrości manualnie (musisz dokładnie trafic w punkt), niski kontrast
Rozumiem, że nie będzie łatwo, o ale ta cena :] myślę, że jako amatorowi na razie wystarczy.

Zobaczymy na jak długo ;-)

Imp napisał/a:

Niestety nigdy ich nie spotkałem na naszych portalach z ogłoszeniami, (co przy cenie z ebay: US $2,850.00 za 1000mm raczej nie dziwi) a o lustrzanym Samyangu słyszałem same złe opinie.

Miałem kilka lustrzanych obiektywów w swoich łapskach i wszystkie wykazywały bardzo podobne właściwości, a te które były lepsze to były dużo....... (tak zgadliście) droższe. Nie wiem jak Samyang (chyba w ofercie są trzy 500/6.3; 500/8; 800/8), ale nie spodziewałbym się po nich zbyt dużo. Chociaż czasmi, przy dobrym świetle można cośniezłego trafić takim lustrzanym obiektywem. tutaj masz próbkę Rubinara 500/5.6
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Imp napisał/a:
(co przełoży się na krótsze czasy na przykład przy fotografowaniu księżyca, bo zauważyłem, że dość szybko się on "porusza" uciekając z kadru i rozmazując obraz)

Wbrew pozorom fotografowanie samego księżyca (bez pozostałej części gwiezdnego nieboskłonu) odbywa się przy dość krótkich czasach migawki. Przy ISO 200 to jakieś 1/30 lub 1/60 sek. Przy takim czasie była robiona ta fotka:
Obiektyw MC Rubinar 500/8 makro
 
Imp  Dołączył: 15 Lut 2014
  Jaki statyw pod MTO 1000 i MC 3M-5CA 500
Na razie zaopatrzyłem się w MTO 1000, który właśnie do mnie jedzie i MC 3M-5CA 500 też jeszcze w drodze. Wszystkie Rubinary jakie widziałem nie do końca mi się podobały, ze względu an stosunek stanu w jakim się znajdowały do ceny. Był jeden 500 5,6 ale w tym przypadku, to sprzedawca się rozmyślił. Tak, że na Rubinara myślę, że przyjdzie jeszcze pora, teraz skoro cieplej się zaczyna robić, to chciało by się już zacząć gdzieś wychodzić. W związku z tym będą musiałby wystarczyć te dwa. I moje zasadnicze pytanie, jaki statyw do tego. Nie ukrywam, że trochę kaski poszło wiec szukam czegoś solidnego co nie zrujnuje mi do końca budżetu :-) Co polecacie?
____________
powalos napisał/a:
Wbrew pozorom fotografowanie samego księżyca (bez pozostałej części gwiezdnego nieboskłonu) odbywa się przy dość krótkich czasach migawki. Przy ISO 200 to jakieś 1/30 lub 1/60 sek. Przy takim czasie była robiona ta fotka:
Obiektyw MC Rubinar 500/8 makro

Bardzo ładna fotka, na miniaturze wygląda na ostrzejszą niż większość jakie widziałem w internecie.

MaAstro napisał/a:
Sam posiadam Rubinara 500/5.6 (zakuiony nowy w okolicahc 2004 roku)

Skąd bierze się nowe Rubinary? :-)
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
A są takie? Chyba, że po dziadku, który trzymał nierozpakowanego na strychu :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach