Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Jaki efekt da pierscień makro 12mm...
Hallo
Czy ktoś wie?
Dwa pytanie.
- Jak sie zastosuje pierścień makro 12mm do obiektywu Sigma 70mm Macro 1:1 to uzyska się oddalenie obiektywu od obiektu w trybie makro?
- Czy powiększenie sie zmieni?

Pozdrawiam/Vorn
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Cytat
Jaki efekt da pierscień makro 12mm...

Efektów to bym się nie spodziewał żadnych. Uzyska się jedynie większą skalę (im więcej pierścieni tym większa skala, większy spadek ilości światła i mniejsza odległość od fotografowanego obiektu). :roll:
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Czyli nie w tym kierunku.

Więc żeby ZWIEKSZYĆ odległość ostrzenia /makro/ dla tego obiektywu i ew. zmniejszyć
powiększenie np. 1:2 to czego trzeba by użyć? Soczewki szerokokątnej 0, xx? Czyli klapa!
Vorn
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Jeśli chcesz uzyskać większą odległość od obiektu, to albo musisz użyć odwzorowania 1:2, zamiast 1:1, tzn po prostu nie używać minimalnej odległości ostrzenia, tyle że wtedy to już przestaje być makro.

Żeby zwiększyć odległość i zachować odwzorowanie, trzeba użyć innego obiektywu, im ogniskowa będzie dłuższa, tym odległość od matrycy będzie większa (a czy od samego obiektywu to już zależy od jego rozmiaru). Są obiektywy makro o 90mm, 100mm, 105mm etc, chyba nawet jakieś 180mm jest.

Nie wiem czy dobrze myślę, ale być może rozwiązaniem byłby telekonwerter, który powiększa środkową część obrazu. Są nawet konstrukcje łączące telekonwerter i pierścienie ;-)
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
No tak.
Ja myśle że telekonwerter funkcjomuje jak pierscień. Dodatkowo - jak tani- pogorszy jakość obrazu.

Myślałem że tę 70mm Macro da sje jakimś konwerterem tanio wydłuzyć/poprawić rozmycie tła.
Zapewne nic z tego.

Vorn
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Zaraz, chodzi o rozmycie tła czy o odległość ostrzenia?
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Rozmycie tla a odleglość ostrzenia przy makro.

Jam myślę ze tu jest związek. Im ogniskowa ob. dłuższa tym rozmycie tla lepsze.
Gdybym mógł przedłuzyć ogniskową tego obiektywu, to rozmycie tła byłoby wieksze.

Vorn
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Tak. Ale ogniskową, a nie odległość ostrzenia. Jak założysz pierścień to znacznie zmniejszysz odległość ostrzenia i na maksa spłycisz GO i tym samym na maksa rozmyjesz tło.

[ Dodano: 2017-08-31, 21:40 ]
Chyba, że mi się już wszystko pokićkało.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
No tak.

Nic się nie da łatwo/tanio zmienić. Trzeba zatem robić makro na wybranym tle.

Vorn
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
:roll: Yyyyyyyy.... ja to jakiś dzisiaj jestem chyba nie teges.
Czy Twoim zamiarem jest tylko większe rozmycie tła?
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Do SlicaR
Z obiektywu 70mm makro chciałem zrobić obiektyw 100mm makro.
Doradź jak!

Vorn
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Wystaw obiektyw 70mm na sprzedaż np. na Allegro, uzyskane w ten sposób pieniądze ew. uzupełnij o potrzebną kwotę i zakup obiektyw 100mm.
Dziękuję za uwagę.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
J.w. kontynuacja
Hej
Kupno obiektywu z makro to dobra porada.
Ale tej Sigmy raczej nie sprzedam. Mam inne obiektywy /super/do sprzedania.
Jak coś potrzebujesz to napisz prywatnego maila.
Pozdrawiam/Vorn
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Vorn napisał/a:
poprawić rozmycie tła

A co wspomnianej Sigmie 70/2.8 dolega (to bardzo fajne szkło i całkiem ładnie mazi)? Co masz na myśli poprawić rozmycie tła? Rozmycie nie zależy tylko i wyłącznie od szkła, ale także od tego co go tworzy, od odległości, od światła. :roll:

Z długich obiektywów macro to jest jeszcze taki: SMC Pentax-A* 200mm F4 Macro ED. ;-)
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej
Tej Sigmie nic nie dolega. Do fotek np. motyli za blisko, tło tez za mało rozmyte.
120mm makro, to bylo by do tych zastosowań zapewne minimum.
Vorn
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Vorn napisał/a:
Do fotek np. motyli za blisko

Mohera możesz spokojnie focić z centymetra, to nie jest żaden problem (chyba że chcesz fotografować latające). ;-)

Vorn napisał/a:
tło tez za mało rozmyte.

Zależy co kto lubi. Rozmycie, rozmyciem lecz tło, szczególnie do macro musisz sobie najpierw przygotować (trzeba pamiętać, że 75 % zdjęć macro to ustawki). ;-)
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Vorn napisał/a:
Hej
Do fotek np. motyli za blisko, tło tez za mało rozmyte.

Dziwne bo ja swoje motyle przeważnie fotografowałem od 20cm do 0,5m i przeważnie walczyłem aby głębia ostrości była większa... Jeśli tło słabe (za mało rozmyte) to musisz się przybliżyć :) Najlepiej coś wrzuć to lepsi w tym temacie na pewno coś podpowiedzą ;-)

PS: ADestroyer dobrze prawi :-)
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej
Nie mam do pokazania fotek makro z tego obiektywu. Muszę poeksperymentować.

Głębię ostrości uzyskuje głównie przysłoną. Oddalając się, zmniejszamy obraz.

Vorn
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Vorn napisał/a:
Do fotek np. motyli za blisko

To zależy od humoru motyla, gorzej z wielką ważką ;-)
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
kazio napisał/a:
Vorn napisał/a:
Do fotek np. motyli za blisko

To zależy od humoru motyla, gorzej z wielką ważką ;-)

Tu też nie ma reguły, bo jak się trafi na typ "ciekawski osobnik", to można pstrykać ile wlezie, a ona pięknie pozuje tylko kręcąc głową :-) . Raz już mi się znudziło i lekko szturchnąłem ją w skrzydło. Odleciała zatoczyła kółko i siadła dokładnie w tym samym miejscu...
Przykład tej sesji

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach