oli222  Dołączył: 20 Mar 2012
16-45 z K5 - problem z ostrzeniem na 16mm
witam, piszę z pewną prośbą. Otóż kupilem niedawno obiektyw 16-45 i nie jestem pewien czy ktoś sprzedal mi uszkodzony czy moze nie. Otoz na ogniskowej 16mm obiektyw ma problem ze zlapaniem ostrosci, po wcisnieciu spustu dopiero po kilku sekundach potwierdza ostrosc. Ktoś moze sie orientuje co moze byc nie tak ? Wg sprzedającego wszystko było ok.

dzieki
Michał
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Na 45mm jest ok?Przeczyść styki, próbujesz ostrzyć na coś kontrastowego?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Sprawdź na innym korpusie.
 
oli222  Dołączył: 20 Mar 2012
dendrol napisał/a:
Na 45mm jest ok?Przeczyść styki, próbujesz ostrzyć na coś kontrastowego?


Tak jest ok, sprawdzałem to kilkukrotnie, na ogniskowych podajze od 20 wzwyz jest ok, normalna fotka w ciągu dnia, czyli światło jest wystarczające, sytuacja podobna w mieszkaniu, niewazne na co celuje - raz na kilka prób ostrzy od razu, jakby coś sie przycinało, body to K5 i na kilku poprzednich obiektywach zawsze było ok.

[ Dodano: 2016-11-28, 14:03 ]
Gwiazdor napisał/a:
Sprawdź na innym korpusie.


Właśnie chcę kogoś namierzyć w 100licy, a co jezeli na innym będzie ok, przypuszczalnie ? :)
 

dendrol  Dołączył: 25 Paź 2010
Może jakić problem mechaniczny albo sprzedawca wepchnął Ci limitowaną wersję z SDM :evilsmile:
 
oli222  Dołączył: 20 Mar 2012
Chyba nie :)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Mam ten obiektyw i w tandemie z K-5 ostrzy na 16 mm bezproblemowo . Miałem kiedyś takiego kita który miał problemy jak obiektyw z tematu . Na średnich ogniskowych i tele ostrzył bez problemu a na szerokim , nie podejmował żadnej akcji . Body nie miało na to wpływu . Czyszczenie styków też nie pomogło . Do dziś nie wiem co było przyczyną . Ot , miałem obiektyw na wycieczce , potem leżał sobie z pół roku w szafce bo go nie używałem . Jak go podpiąłem to Af na szerokim nie działał .
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Ja jestem ze stolicy i mam przy okazji DA16-45.
Jakby co, to pw pisz.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
oli222, zrób zdjęcie na 16mm i sprawdź w exifie jaką zapisało ogniskową. Jeśli będzie inna niż 16mm to oznacza że enkoder ogniskowych jest uszkodzony, jeśli nie to przyczyna może być inna.
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Miałem kiedyś podobną sytuację z takim obiektywem na K-r. Z tym, że nie tyle nie ostrzył co nie potwierdzał wyostrzenia, a zdjęcie było ostre. Problem występował tylko na 16mm na nieskończoności. Problem omijałem zmianą ustawień body aby móc wyzwolić migawkę bez potwierdzenia ostrości (bo przecież było ostro).
Wydaje mi się, że problem, przynajmniej częściowo, wynika z dość "luźnej" konstrukcji obiektywu. W przypadku trochę przechodzonego szkła, mechanizm jest na tyle luźny, że body kręci nim chyba za szybko.
 
oli222  Dołączył: 20 Mar 2012
ZbyszekB napisał/a:
oli222, zrób zdjęcie na 16mm i sprawdź w exifie jaką zapisało ogniskową. Jeśli będzie inna niż 16mm to oznacza że enkoder ogniskowych jest uszkodzony, jeśli nie to przyczyna może być inna.


tylko w exifie? bo w informacjach o fotce zarówno body jak i na windowsie pokazuje dobrze - czyli 16mm

[ Dodano: 2016-11-29, 00:55 ]
plis napisał/a:
Miałem kiedyś podobną sytuację z takim obiektywem na K-r. Z tym, że nie tyle nie ostrzył co nie potwierdzał wyostrzenia, a zdjęcie było ostre. Problem występował tylko na 16mm na nieskończoności. Problem omijałem zmianą ustawień body aby móc wyzwolić migawkę bez potwierdzenia ostrości (bo przecież było ostro).
Wydaje mi się, że problem, przynajmniej częściowo, wynika z dość "luźnej" konstrukcji obiektywu. W przypadku trochę przechodzonego szkła, mechanizm jest na tyle luźny, że body kręci nim chyba za szybko.


być może coś w tym jest, jeszcze zaobserwowałem że na 17mm jest już dużo lepiej czyli pracuje jak należy, na 16mm aby potwierdził ostrość muszę delikatnie ruszyć całym aparatem w prawo lub w lewo (nawet o milimetr) co powoduje momentalne złapanie i potwierdzenie ostrości...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Niestety, ale wszystkie zoomy cierpią na pływanie ogniska taka ich uboczna cecha konstrukcyjna. Dlatego pierścień ostrości powinien być blokowany w pozycji w której prawidłowo ostrzy dla najbardziej przesuniętej ogniskowej.
U Ciebie po prostu w trakcie użytkowania blokada pierścienia się poluzowała albo źle zamontowany był już pierwotnie. Do poprawienia w 10 minut.
 
oli222  Dołączył: 20 Mar 2012
Sprawdzone na innym body... i tam bez zastrzeżeń (obiektyw sprawny), tymczasem swoje K5 zaktualizowałem w nocy i pobawię się dalej...
Grzechotniku do poprawienia przeze mnie amatora czy raczej trzeba Tobie wysłać? :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kiedyś miałem podobnie z innym obiektywem. Tyle, że nie mógł złapać ostrości chociaż ruszał od razu.
Problemem okazał się FF/BF - pierścień ostrości obracał się odrobinkę na mało. Zmiana korekty pomogła.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
oli222 napisał/a:
Grzechotniku do poprawienia przeze mnie amatora czy raczej trzeba Tobie wysłać? :)

Dasz radę sam, to niezbyt skomplikowane.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach