magradaw  Dołączył: 12.02.2010
[korpus] blokada ostrości w K5II Cytuj
W trybie zielonym jest tak jak w każdym „normalnym” aparacie - w trybie AFS naciskasz spust migawki do połowy, ostrość się ustawia i możesz przesunąć kadr. We wszystkim innych trybach to nie działa - jest tylko AFC i spust do połowy uruchamia pomiar ale go nie blokuje. Jak zablokować ostrość, żeby przesunąć kadr?

Jeśli temat był, proszę przesunąć, gdzie trzeba i przepraszam, że nie znalazłem

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
A pokrętło trybu autofokusa (na dole po lewej przy obiektywie) masz ustawione na AF.S? Bo w trybie „zielonym” tryb pojedynczy jest domyślny, a nawet obowiązkowy, nawet jeżeli ustawisz AF.C (instrukcja, str. 106), a po przełączeniu na inny program tryb ciągły już zadziała…

W trybie zielonym pokrętło trybu af na AFC lub AFS to i tak tryb AFS (MF to MF). W pozostałych trybach odwrotnie - MF to MF, ale za to tryb AFC niezależnie od tego, czy pokrętło trybów na AFS czt AFC.

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
To wygląda na mechaniczne uszkodzenie przełącznika AF, bo w trybie zielonym AF.S ustawiane jest programowo niezależnie od pozycji przełącznika, a w pozostałych trybach potrzebne jest odpowiednie ustawienie tegoż. Nie mam aparatu przy sobie, więc nie mogę sprawdzić, a nie pamiętam, czy AF.C można ustawić gdzieś w menu, ale chyba nie. To stało się nagle?

Taki kupiłem, ale dopiero teraz zauważyłem

Skocz do: