DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
bakulik, pytana odpowiada tylko tak, nie czy może przykładowo kogoś wskazać w odpowiedzi?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Odpowiedź może być dowolna, może powiedzieć cokolwiek lub kogoś wskazać.
 

j-z  Dołączył: 23 Sty 2009
Jeśli jedna mówi tylko prawdę a druga tylko kłamie to przy pytaniu 'Czy nizaleznie od tego, czy za ciebie wyjdę, czy nie, to zginę?' będą milczeć bo odpowiadając nie mówiła by jedna tylko prawdy a druga tylko kłamała. Ta trzecia pechowa jako jedyna udzieli odpowiedzi tak lub nie bo może kłamać lub nie... Czyli jeśli spyta jakąkolwiek a nie usłyszy odpowiedzi to spokojnie może ją brać. Jeśli usłyszy odpowiedz ... to z daleka od takiej
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć tak lub nie, nie wiedząc, którą siostrę wybierze rycerz. Dlatego królewna prawdomówna odpowie "nie wiem", kłamiąca - "wiem, ale nie powiem", a trzecia (która w danej chwili może powiedzieć albo prawdę, albo kłamstwo) udzieli dowolnej z tych odpowiedzi.
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
Może coś w ten deseń. Pytanie rycerza " czy mój koń jest koloru białego?" Dziewczyny go nie widziały, więc tylko ta, która czasem kłamie a czasem mówi prawdę, może odpowiedzieć tak lub nie. Pozostałe siostry nawet jeśli odpowiedzą to będzie to "może" "nie wiem" itp.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ale ta, która czasami kłamie, a czasami mówi prawdę, też może odpowiedzieć „nie wiem”. Odpowiedzi na pytania, które proponujecie, nie można rozpatrywać w kategorii prawda/kłamstwo, ponieważ zapytane osoby nie mają wiedzy na temat rzeczy, o które pytacie. Poza tym ich odpowiedzi nie muszą być typu tak/nie. I od razu podpowiedź: pytanie, o które chodzi, nie jest typu tak/nie.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Generalnie - trzeba wykombinować takie pytanie o pozostałe siostry, żeby było wiadomo, że prawdomówna może wskazać tylko kłamiącą, a kłamiąca tylko prawdomówną. Wtedy rycerz wybiera tę wskazaną. Jeśli akurat zadał pytanie tej "niepewnej" to i tak jest bezpieczny - albo królewna wskaże którąś inną i rycerz ją poślubi, albo wskaże siebie lub powie, że nie wie i wtedy też rycerz będzie wiedział, że ma poślubić dowolną z pozostałych.

edit:
O, mam: "Której z twoich sióstr prawda nie przechodzi przez usta?"
Prawdomówna pokaże kłamiącą.
Kłamiąca pokaże prawdomówną (nie może pokazać trzeciej, bo tamtej prawda przez usta przechodzi).
I, jak pisałem powyżej, odpowiedź trzeciej nie ma znaczenia.
Ważne, że bierzemy tę, którą wskaże zapytana o ile nie wskaże siebie samej. Niebezpieczna jest albo zapytana, albo ta niewskazana w odpowiedzi. W wypadku wskazania siebie samej wiadomo, ze to ona jest przeklęta.
Rycerz powinien więc zadać pytanie tej, która najmniej mu się podoba (z urody albo charakteru -jak tam kto woli), bo tej zapytanej na pewno nie poślubi.

A nie zaplątałem się - Kłamiąca może pokazać jedną lub drugą... bee..

 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
PiotrR, jesteś blisko. Inaczej sformułuj pytanie. :-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
To jeszcze raz, ale trochę złożone pytanie: "Która z twoich sióstr mogłaby udzielić takiej samej odpowiedzi, gdybyś mnie okłamała, a na pewno nie udzieliłaby takiej samej, gdybyś powiedziała prawdę?"

Kurde, też nie.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zagmatwane. Pytanie jest proste (w sensie budowy).
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
"Która z twoich sióstr odpowie kłamstwem na moje pytanie?"

Prawdomówna wskaże zawsze kłamiącą, bo nie może tej zmiennej bo nie wiadomo co odpowie.
Kłamiąca, aby skłamać wskaże prawdomówną, na tej samem zasadzie co powyżej.
Zmienna wskaże którąkolwiek.

Bierzemy wskazaną.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Brakuje w tym pytaniu jednego słowa, albowiem zarówno prawdomówna, jak i kłamiąca mogą wskazać tę trzecią, gdyż ona też może odpowiedzieć kłamstwem. Mogą też wskazać obie poza sobą. Względnie trzecia może wskazać również na siebie (lub siebie i jeszcze jedną, zależnie czy akurat kłamie, czy mówi prawdę).
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Pytanie brzmi: na których z Was NIE ciąży klątwa ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Kłamiąca wskaże jedną, prawdomówna – dwie, a ta zmienna albo jedną, albo dwie. I którą powinien wybrać?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Już tłumaczę, wcześniej nie mogłem pisać.

Niech 1 - prawdomówna, 2 - kłamczucha, 3 - prawdoniewiadoma ( ;-) )

Jeśli zapytamy: "na których z Was NIE ciąży klątwa"

Pierwszą:
- może podać tylko jedną odpowiedź: na mnie i na 2. Wybieramy 2.

Drugą:
- może podać tylko jedną odpowiedź: na 3 (wybieramy 1)

i wreszcie Trzecią:
ta może odpowiedzieć na kilka sposobów:
- całkowicie prawdziwie: poda, że klątwa nie ciąży na 1 i 2 - bierzemy tę z większymi cyckami
- całkowicie nieprawdziwie: poda tylko na niej - znów bierzemy te z większymi cyckami spośród 1 i 2
- półprawdziwie podając siebie i 1 albo 2 - wtedy wybieramy 1 albo 2 w zależności od wariantu
- półprawdziwie na sposób drugi podając tylko 1, albo tylko 2 - wtedy wybieramy tę niewskazaną z 1 i 2.

No i sprawa jest jasna, więcej kombinacji nie ma ;-)
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
Czy druga siostra odpowie kłamstwem na pytanie?

Ksiezniczko(1) gdybyś spytała swoją drugą siostrę(2) czy zabiłem smoka to według Ciebie co by odpowiedziala?

Jeśli padnie odpowiedź: tak lub nie rycerz poślubi 2,
Jeśli odpowiedzią będzie: może, nie wiem to rycerz wybierze 3
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Chyba Fenola odpowiedź działa, tylko ją niejasno wyjaśnił.
Po pytaniu "Na których z was nie ciąży klątwa?":
Jeśli siostra wskaże siebie i jeszcze jedną - to znaczy, że mamy do czynienia z prawdomówną lub przeklętą - bierzemy tę, którą wskazała, ale nie ją samą.
Jeśli wskaże tylko jedną siostrę - to kłamczucha lub przeklęta - bierzemy tę której nie wskazała.
Jeśli udzieli jakiejkolwiek innej odpowiedzi niż dwie powyższe (wskaże dwie inne, wszystkie trzy, tylko siebie) - to jest przeklęta i wybieramy z dwóch pozostałych.

Jeśli jednak się uzna, że kłamczucha może wskazać prawdomówną i przeklętą i nadal będzie to odpowiedź w ramach jej zwyczaju, to ta teoria przestaje działać.

Może jednak da się znaleźć pytanie, na które prawdomówna wskaże tylko kłamczuchę, a a kłamczucha tylko prawdomówną?? Sprawa byłaby wtedy czysta i prosta.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
PiotrR napisał/a:
Jeśli jednak się uzna, że kłamczucha może wskazać prawdomówną i przeklętą i nadal będzie to odpowiedź w ramach jej zwyczaju, to ta teoria przestaje działać.


Skoro zawsze musi skłamać, to nie może o jednej powiedzieć prawdy :-) taka jest moja interpretacja, a wtedy pytanie spełnia swoje zadanie :-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Cytat
"Która z twoich sióstr odpowie kłamstwem na moje pytanie?"
bakulik napisał/a:
Brakuje w tym pytaniu jednego słowa, albowiem zarówno prawdomówna, jak i kłamiąca mogą wskazać tę trzecią, gdyż ona też może odpowiedzieć kłamstwem. Mogą też wskazać obie poza sobą. Względnie trzecia może wskazać również na siebie (lub siebie i jeszcze jedną, zależnie czy akurat kłamie, czy mówi prawdę).
To pewnie "Która z twoich sióstr ZAWSZE odpowie kłamstwem na moje pytanie?"
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Nie. Siostra kłamiąca może wtedy wskazać prawdomówną albo przeklętą (przeklęta nie zawsze kłamie, więc wskazanie jej w odpowiedzi na to pytanie będzie kłamstwem).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach