bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zagadka nr 56

Wirówka laboratoryjna to urządzenie używane do rozdzielania substancji z wykorzystaniem różnicy ich gęstości oraz siły odśrodkowej. Jej działanie polega na niesamowicie szybkim kręceniu się wokół osi. Aby działała poprawnie i nie wpadała w wibracje, przed wprawieniem maszynki w ruch należy odpowiednio rozłożyć probówki w zagłębieniach, mianowicie tak, aby wirówka była wyważona (ściślej: środek ciężkości fiolek ma się pokrywać z centrum wirówki). O próbkach zakładamy, że są jednakowej masy. Załóżmy, że mamy wirówkę o 12 otworach rozmieszczonych i ponumerowanych jak godziny na tarczy zegara. Jakie liczby próbek mogą być w niej wirowane jednocześnie? Jak powinny być rozmieszczone? Zakładamy, że nie dodajemy próbówek np. z wodą w celu wyważenia (czyli już wiadomo, że jednej próbki nie można wirować).
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
bakulik napisał/a:
Jakie liczby próbek mogą być w niej wirowane jednocześnie? Jak powinny być rozmieszczone?


2,3,4,6,8,9,10,12. Nie da się tylko 1, 5, 7 i 11. Generalnie z parzystymi nigdy nie ma problemu, bo wystarczy, że sa rozmieszczone symetrycznie względem siebie. Nieparzyste muszą być rozmieszczone tak, by za każdym razem tworzyć figurę foremną.

2 - linia prosta, próbówki po przeciwległej stronie wirówki
3 - w trójkąt równoramienny
4 - kwadrat/prostokąt
6 - np. sześciobok foremny (lub też mniej foremny, np. na godzinach 2, 3, 4 i 8, 9, 10)
8 - ośmiobok foremny lub nie ;-)
9 - np. 1,2,3 + 5,6,7 + 9,10,11, czyli taki negatyw 3 probówek.
10. negatyw 2
12 - wszystko pełne
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Prawie dobrze. ;-) Coś jeszcze da się ułożyć. :-)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie mogłem sobie przypomnieć, jak to było, żeby pięć było:
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
szpajchel, 4 na tym obrazku mnie nie przekonuje. (tym samym wiarygodność całości spada :-) )
5 z jednej strony tak - złożenie wyważonej 3 z wyważoną 2, ale wizualnie już nie do końca.
Choć nie umiem wykazać że to nie jest wyważone.
Poza tym co się kryje pod przypisem 3 w tytule? :-)
Szczegóły są drobnym drukiem!
Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zapewne ustawienia z obrazka zawierają, dopuszczalne dla konkretnego modelu, niewyważenie.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ale to miało być zgadywanie/wymyślanie odpowiedzi, a nie szukanie rozwiązania w Internecie …
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
barmiska napisał/a:

5 z jednej strony tak - złożenie wyważonej 3 z wyważoną 2, ale wizualnie już nie do końca.
Choć nie umiem wykazać że to nie jest wyważone.


Wystarczy pododawać wektory. 5 z obrazka Szpajchla zdecydowanie wychodzi na 0. W związku z tym 7 powstałe z odwrócenia 5 też.
Czyli nie da się tylko 1 i 11
(Ta niesymetryczna 4 ciągnie w stronę godziny 10 z siłą jednej probówki - tu coś się komuś (czemuś) walnęło - ale 4 można zrobić albo 12-3-6-9, albo 12-1-6-7 - to drugie pewnie chcieli narysować na tym schemacie tylko się pomylili)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Faktycznie, w przypadku 4 probówek jest błąd :mrgreen:
Eee, nie szukałem gotowego rozwiązania, tylko mi się nie chciało rysować kombinacji. No i nie popsułem nigdy żadnej wirówki, również wtedy, gdy wirowałem 5 próbek :-P

Odnośnik nr 3 to odwołanie do literatury - wirowanie bez wirówki wyważającej
A obrazek pochodzi ze strony, gdzie jest algorytm:
Założenia:
- rotor ma n miejsc, gdzie n jest podzielne przez 6 lub
- gdy n<6, n jest liczbą parzystą
- liczba probówek zawiera się w zakresie 2-n, ale musi być różna od n-1
- probówki i ich objętości (chyba raczej masy?) są jednakowe
A. gdy liczba probówek jest parzysta
- załaduj pary probówek naprzeciw siebie
B. Gdy liczba probówek jest nieparzysta
- załaduj trzy probówki w równych odstępach, by utworzyć trójkąt równoramienny
- pozostałe probówki załaduj naprzeciwko siebie

Ciekaw jestem, czy zawsze to działa i czy czasem nie widziałem jakiegoś rotora na 16 probówek :evilsmile:

A tak w ogóle, to chciałbym mieć zawsze tak, że masy probówek są jednakowe. Najwięcej ciepłych słów pod adresem całego wszechświata wypowiadam wtedy, gdy mam tylko jedną stronę rotora takiego typu:

A resztę trzeba wykombinować. Na czas. Taki crossfit.
Cóż, rotory wirówek potrafią być wymagającymi przeciwnikami.
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
szpajchel napisał/a:
No i nie popsułem nigdy żadnej wirówki, również wtedy, gdy wirowałem 5 próbek

Bo one nie psują się ot tak, od razu, ale któregoś dnia.... :evilsmile:
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
0bleblak napisał/a:
Bo one nie psują się ot tak, od razu, ale któregoś dnia.... :evilsmile:

Wiadomo, wirówka jest kobietą. Należy o nią dbać :mrgreen:
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
plwk napisał/a:
Zapewne ustawienia z obrazka zawierają, dopuszczalne dla konkretnego modelu, niewyważenie.


3) Frothingham R. Centrifugation without a balance tube. Am Biotechnol Lab. 1999;17(3):84.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
szpajchel napisał/a:
Obrazek


Btw, czy w rys z 4 probówkami nie ma błędu? Chyba powinno być 4 puste, 2 pełne, 4 puste, 2 pełne.

A jest 3 puste, 2 pełne, 5 pustych, 2 pełne.

[ Dodano: 2017-10-12, 07:41 ]
Pytam, bo może przy okazji czegoś się człowiek nauczy. Podobno uczymy się cale życie. Nawet Pentaksjanie.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Zawiera błąd, już mamy to omówione i policzone.
5 jest dobry, w związku z tym odjęcie jednej probówki w sposób oczywisty robi niewyważenie na przeciwną do odjętej stronę, a tak właśnie wygląda ten z 4.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Brawo wszyscy zgadujący!

Rozwiązanie zagadki nr 56:

Nie można odwirować jednej i jedenastu probówek. Pozostałe przypadki układamy następująco:
2 (10) – pełne (puste) miejsca naprzeciwko siebie, np. 12 i 6;
3 (9) – pełne (puste) miejsca w narożnikach trójkąta równobocznego, np. 12, 4, 8;
4 (8) – pełne (puste) miejsca parami naprzeciwko siebie, np. 12, 1, 6, 7 albo 12, 3, 6, 9;
5 (7) – trzy pełne (puste) miejsca w narożnikach trójkąta równobocznego plus para naprzeciwko siebie, np. 12, 3, 4, 8, 9;
6 – pełne miejsca parami naprzeciwko siebie, np. 12, 1, 2, 6, 7, 8 albo na przemian pełne/puste;
12 – wiadomo, wszystkie miejsca zajęte.
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
PiotrR napisał/a:
już mamy to omówione i policzone

Ale tref spał wczoraj w dzień więc nie uważał :-P
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zagadka nr 57

Rozwiąż rebus.

 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Taaaaa...
To ja już muszę lecieć. Narka.
:mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Blade Runner?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Nie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach