apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Gdybyś była swoją siostrą, której z Was radziłabyś mi unikać ?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
"Która z twoich sióstr odpowie kłamstwem na moje pytanie?"
bakulik napisał/a:
Brakuje w tym pytaniu jednego słowa, albowiem zarówno prawdomówna, jak i kłamiąca mogą wskazać tę trzecią, gdyż ona też może odpowiedzieć kłamstwem. Mogą też wskazać obie poza sobą. Względnie trzecia może wskazać również na siebie (lub siebie i jeszcze jedną, zależnie czy akurat kłamie, czy mówi prawdę).


Hm. Nie mogę dojść o jakie słowo może Ci chodzić.

Ale będę bronił swojej wersji. Bo prawdomówna nie może wskazać trzeciej, tej zmiennej. Ona MOŻE odpowiedzieć kłamstwem - ale zakładam, że siostry są jednak odpowiedzialne. A wskazując zmienną nie można mieć pewności, ze ta akurat odpowie kłamstwem czy prawdą. Tak samo kłamiąca nie będzie miała pewności. Za to pewność mają co do siebie nawzajem.

Za to zmienna - choć to już i tak nieistotne też nie może wskazać na siebie. Tak jak żadna nie może podać więcej niż jednej siostry w odpowiedzi bo pytanie jest konkretne: która (a nie które) z twoich sióstr (a nie z was trojga)...

Nie można do pytania dodać "zawsze" ani "na pewno" ani nic w tym stylu, bo wtedy kłamczucha mogła by właśnie wskazać zmienną. Bo ona może odpowiedzieć różnie.
Wydaje mi się, że moja odpowiedź powinna działać.

---edit z telefonu po położeniu się spać---
A nie. Kłamczucha i zmienna mogą skłamać nie wskazując siostry tylko powiedzieć "nie wiem" o-/
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Fenol napisał/a:
Pierwszą:
- może podać tylko jedną odpowiedź: na mnie i na 2. Wybieramy 2.

A dlaczego nie 1? W przypadku takiej odpowiedzi mamy pewność, że zapytaliśmy prawdomówną.

Ale niestety nie jest to dobre pytanie, ponieważ…

Fenol napisał/a:
Drugą:
- może podać tylko jedną odpowiedź: na 3 (wybieramy 1)

A nieprawda, bo może też powiedzieć np. „Tylko na mnie”, co również jest kłamstwem. ;-)

Fenol napisał/a:
Trzecią:
ta może odpowiedzieć na kilka sposobów:

Zgadza się, ale zawsze będzie to prawda lub fałsz (bez „półprawd” i/lub „półfałszy”).

Założyłeś, że na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź prawdziwa i jedna fałszywa, a tak nie jest. Podanej wyżej odpowiedzi „Tylko na mnie” (a także „Tylko na niej” ze wskazaniem którejś z sióstr) mogą udzielić dwie królewny.

verc napisał/a:
Ksiezniczko(1) gdybyś spytała swoją drugą siostrę(2) czy zabiłem smoka to według Ciebie co by odpowiedziala?
Jeśli padnie odpowiedź: tak lub nie rycerz poślubi 2

Kłamczucha o przeklętej też może powiedzieć „tak” lub „nie” (nie może za to powiedzieć „nie wiem”).

apemantus napisał/a:
Gdybyś była swoją siostrą, której z Was radziłabyś mi unikać ?

Padła odpowiedź: „Którą?” – i co wtedy? ;-) Pytanie byłoby dobre w przypadku dwóch sióstr.

PiotrR napisał/a:
Może jednak da się znaleźć pytanie, na które prawdomówna wskaże tylko kłamczuchę, a a kłamczucha tylko prawdomówną?? Sprawa byłaby wtedy czysta i prosta.

Dokładnie o takie pytanie chodzi. :-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
"Od której z twoich sióstr mam większe prawdopodobieństwo uzyskania kłamliwej odpowiedzi?"

Prawdomówna zgodnie z prawdą wskazuje kłamliwą. Kłamliwa niezgodnie z prawdą prawdomówną. Przeklętej wskazać nie może, bo powiedziałaby prawdę. Reszta według wcześniejszych założeń.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Brawo PiotrR! Chociaż pytanie można uprościć. :-)

Rozwiązanie zagadki nr 46:

Dowolnej z królewien należy zadać pytanie „Która z twoich sióstr częściej kłamie” i wybrać wskazaną. Prawdomówna wskaże kłamiącą, kłamiąca – prawdomówną. Nie ma znaczenia, którą wskaże trzecia siostra, bo i tak zapytanej nie wybieramy.

A słowo, o które mi chodziło tutaj, to właśnie „częściej”. :-)
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Rozwiązanie dobre. Moje faktycznie działa dla dwóch sióstr, ale mam pytanie do autora : co jeśli padnie odpowiedź "którą" ( jest to tak samo dobra odpowiedź jak "trąbka" lub" Limited") ?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
"Którą" to okłamuje, "kłamie" się ogólnie. A co do reszty, to zakładamy, że siostry odpowiadają jednak na zadane pytanie, a nie abstrakcyjnie, inaczej nigdy rycerz zadania by nie rozwiązał.
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Bakulik wybacz! Zmyliło mnie użycie przez Ciebie cudzysłowu.

A zagadka chyba najlepsza z dotychczas prezentowanych :-B
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Rzeczywiście po kolejnej sesji rozkminiania różnych najdziwniejszych pytań to właściwe wyszło mi trochę zagmatwane...
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
bakulik napisał/a:
Brawo PiotrR! Chociaż pytanie można uprościć. :-)

Rozwiązanie zagadki nr 46:

Dowolnej z królewien należy zadać pytanie „Która z twoich sióstr częściej kłamie” i wybrać wskazaną. Prawdomówna wskaże kłamiącą, kłamiąca – prawdomówną. Nie ma znaczenia, którą wskaże trzecia siostra, bo i tak zapytanej nie wybieramy.

A słowo, o które mi chodziło tutaj, to właśnie „częściej”. :-)


Zagadka ma dziurę - w tej sytuacji kłamiąca siostra również może odpowiedzieć "nie wiem". Skłamie? Tak, bo przecież wie która.
I to pytanie jest prostsze niż moje, lepsze. Ale tamto też by działało - gdyby nie fakt, że na oba z nich kłamiąca może udzielić nieprawdziwej odpowiedzi "nie wiem".

No chyba, ze "Wskaż jedną ze swoich sióstr - tę która częściej kłamie"... Choć i tak może powiedzieć, ze nie wie o-P
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
bakulik, to było dobre. Też mi się podobała ta zagadka.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
bakulik napisał/a:
Dowolnej z królewien należy zadać pytanie „Która z twoich sióstr częściej kłamie” i wybrać wskazaną. Prawdomówna wskaże kłamiącą, kłamiąca – prawdomówną.
Ja tutaj widzę pewną lukę w rozumowaniu. Kłamiąca siostra może odpowiedzieć: "Nie wiem." Wszak wiadomo że zawsze kłamie.

[ Dodano: 2017-03-12, 21:21 ]
Widzę że Generic ma tą samą wątpliwość.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Mogłaby też odpowiedzieć: „Żadna” (czyli że obie kłamią równie często), co też byłoby kłamstwem, ale w takich przypadkach nigdy nie udałoby się znaleźć właściwego pytania. Zakładamy więc, że siostry odpowiadają konkretnie. Ewentualnie możemy pytanie sprowadzić do takiego, które ma tylko odpowiedzi tak/nie, to znaczy wskazać konkretną królewnę (inną, niż pytana) i zapytać: „Czy ona kłamie częściej niż twoja druga siostra” i wybrać tę uznaną za większą kłamczuchę.

Generic napisał/a:
Ale tamto też by działało

Niezupełnie, bo kłamiąca odpowie kłamstwem z prawdopodobieństwem 1, a zmienna – z prawdopodobieństwem 0,5, dlatego na Twoje pytanie prawdomówna w zasadzie nie mogłaby odpowiedzieć, wskazując tylko jedną siostrę, a pytanie zaproponowane przez PiotrR, lub uproszczone podane przeze mnie, ten fakt uwzględnia.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zagadka nr 47

Rozwiąż rebus.

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Roboty drogowe?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Czy to by nie było za proste? ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Oczywiście, że za proste - liczyłem, że może właśnie taki plot twist nam tu urządziłeś ;-)
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Korek przed robotami na drodze
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Blisko, ale nie.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Korek w związku z robotami na drodze

Korek przez prace na drodze

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach