pszczołowaty  Dołączył: 07.12.2009
Kuba ale tak na poważnie w czym ogranicza Cię ( te rozterki;) lx100? Wiemy, że dużo zdjęć robisz w jaskiniach, domyślamy się, że tam mało światła, tak jak na koncertach;) ale to chyba zdjęcia statyczne? Statywów pewnie nie nosicie, zdjęcia z podpórki?

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
modrzew napisał/a:
Nie podejrzewam by LX100 dawał gorsze wyniki niż widać na moich wymęczonych wrzutkach z EX1.

Może mój zawód polega na tym, że po większej matrycy oczekiwałem większego postępu względem XZ-1.
Niestety większa matryca ma w kompakcie też swoje wady np. beznadziejne makro.
modrzew napisał/a:
że coś tam dłubie przy jotpegach, to pracą z rawami powinien być zachwycony

... ale siedzenie przy programie graficznym nie jest moim głównym celem, tak trudno to zrozumieć?
modrzew napisał/a:
Kup to szkiełko i tyle. Nikt się tu nie wywyższa, tylko próbuje pomóc,

A kto napisał, że bez obróbki RAWów nie jest się fotografem?

[ Dodano: 2016-12-26, 22:44 ]
Enzo napisał/a:
A propos Gimpa - kupiłem kiedyś jakiś miesięcznik w którym podawali przykład obróbki za jego pomocą. Bazował na krzywych - wystarczyło zdać się na automat lub dla pewności użyć próbnika i zdjęcie zyskiwało na wyrazistości. Od tamtej pory po prostu nie wyobrażam sobie odpuszczenia tego etapu.

No właśnie, dla Ciebie to jest dopiero etap...
Mam to pisemko, przydała mi się tylko (i aż) jedna podpowiedź.
Pewnie to wielki błąd, ale ja operuję na poziomach.

[ Dodano: 2016-12-26, 22:57 ]
pszczołowaty napisał/a:
Kuba ale tak na poważnie w czym ogranicza Cię ( te rozterki;) lx100? Wiemy, że dużo zdjęć robisz w jaskiniach, domyślamy się, że tam mało światła, tak jak na koncertach;) ale to chyba zdjęcia statyczne? Statywów pewnie nie nosicie, zdjęcia z podpórki?

Już doszliśmy do tego, że to ja go ograniczam ;-) - Ktoś z forumowiczów coś wspominał, że ma starą matrycę, teraz już wiem o co mu chodziło.
Zdjęcia w jaskiniach nie są problemem, bo to trochę ogarniam i rzadko są tam kontrastowe sceny. Na powierzchni też robię zdjęcia, czasami nawet zapoluję na pticę.
Wracając do obiektywu to dziwię się, że np. squonk już go nie przetestował ;-) , ale on chyba unika takich kompromisów.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Kuba Nowak, JPG prosto z puszki to świetna sprawa, sam tak działam, ale wymaga zainwestowania trochę czasu. W GIMPie mogę sobie skorygować nieznaczne błędy WB albo niedoświetlenie o 1/2 działki i nie będzie widocznej straty jakości. Widocznej, podkreślam.
Z racji tej niewielkiej elastyczności, z korektą ekspozycji jestem zaprzyjaźniony od zawsze, profile JPG mam w aparacie dwa (Jasny z moimi poprawkami do szkieł Pentaksa, Naturalny z poprawkami do Tamrona) a ostatnio coraz bardziej się przekonuję do presetów WB albo ustawiania sobie balansu wg wzorca.
Może nie wszystko jeszcze odgrzebałeś w swoich kompaktach i jakieś ustawienia zostają na niekorzystnych parametrach prosto z fabryki?

W GIMPie natomiast, jak już trzeba coś grzebnąć, to polecam krzywe i pipetkę. Można jednym narzędziem skorygować ekspozycję, kontrast i WB (na byle jakim monitorze), a mając serię podobnych zdjęć korzystać z ostatnio zapamiętanych profili krzywych i wtedy robota idzie całkiem sprawnie. Nie tak jak w RT chociażby, ale do przyjęcia przy rozsądnej liczbie plików.

[ Dodano: 2016-12-27, 17:23 ]
Kuba Nowak napisał/a:
mają swoje ograniczenia, najgorszy jest zakres tonalny
Olympusowi chyba nie pomożesz w tej kwestii. Stare małe CCD - nie dorówna dużemu CMOSowi z K-30. Na Panasonica też bym nie stawiał w takiej konkurencji, ale może chociaż spróbuj obniżyć kontrast JPG? Na skrajach zakresu coś może wyjść z cieni i świateł. Masz w nim takie ustawienia?

Ryszard napisał/a:
spróbuj obniżyć kontrast JPG? Na skrajach zakresu coś może wyjść z cieni i świateł. Masz w nim takie ustawienia?

Czy to nie jest miecz obosieczny?

Nie bardzo rozumiem... Wyjaśnisz? :idea:

Obniżenie kontrastu (wynikające z optyki, czy programowe) chyba nie podnosi jakości obrazu...

Ale rozszerzenie zakresu DR to właśnie obniżenie kontrastowości wyjściowego pliku JPG. Później możesz go podbić w obróbce - na poziomach, na krzywych, suwaczkiem... Jednak jeżeli bardzo Ci zależy na zachowaniu "najwyższej jakości" to będziesz skazany na RAW.

modrzew  Dołączył: 07.12.2008
Kuba Nowak napisał/a:

A kto napisał, że bez obróbki RAWów nie jest się fotografem?

Ja napisałem, że szkoda tak zaawansowanych sprzętów jeśli się nie wykorzystuje ich potencjału.

A czy nazwiesz się fotografem czy nie to już nie moja sprawa ;-)

Ryszard napisał/a:
będziesz skazany na RAW.

W moim przypadku skazany jestem na kompromis... W końcu chyba nawet przyczajeni ptasiarze nie używają średniego formatu ;-)

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
modrzew napisał/a:
Ja napisałem, że szkoda tak zaawansowanych sprzętów jeśli się nie wykorzystuje ich potencjału.

A ja przez wiele lat miałem piękny scyzoryk, żeglarskiego Vicka, niestety zginął mi rok temu w Omanie, pewnie dlatego że na pustyni. Najczęściej wykorzystywałem z niego... wykałaczkę 8-)

Kuba Nowak, na strusia, to kto wie? ;-)

pszczołowaty  Dołączył: 07.12.2009
Kuba Nowak, czytałeś to? ;)
http://www.pentaxforums.c...conclusion.html

Niby czytałem, ale wyboru mi to nie ułatwiło.
Był on o tyle trudniejszy, że na ebaju wersja HD jest za 700 zł...
Jutro mam zanabyć tańszą wersję - postaram się podzielić wrażeniami.

Sid Gotama  Dołączył: 10.10.2013
Najtańsza wersja oprócz powłok (SMC) jest bez osłony przeciwsłonecznej a ta w oryginale też swoje kosztuje (u Chińczyka za 20zł)
Do wyboru są dwie wersje. Jedna w postaci tulipana i druga taka:

Mnie ten obiektyw całkowicie 'nie leżał' (pomijam walory optyczne).
Ze względu na jego plastykowość, bałem się że za chwilę coś urwę.
Prawdopodobnie kwestia przyzwyczajenia, dodatkowo o ile dobrze pamiętam, bardzo nieintuicyjne 'odbezpieczanie' ale fakt, jest bardzo mały pod warunkiem że używamy z osłoną ze zdjęcia. Tulipan o ile pamiętam jest dość duży, odwrócony zakrywa cały obiektyw.
No ale chyba nie o takie info Ci chodziło.

automaciek  Dołączył: 10.11.2010
Sid Gotama napisał/a:
Najtańsza wersja oprócz powłok (SMC) jest bez osłony przeciwsłonecznej a ta w oryginale też swoje kosztuje (u Chińczyka za 20zł)
Do wyboru są dwie wersje. Jedna w postaci tulipana i druga taka:
Obrazek

Mnie ten obiektyw całkowicie 'nie leżał' (pomijam walory optyczne).
Ze względu na jego plastykowość, bałem się że za chwilę coś urwę.
Prawdopodobnie kwestia przyzwyczajenia, dodatkowo o ile dobrze pamiętam, bardzo nieintuicyjne 'odbezpieczanie' ale fakt, jest bardzo mały pod warunkiem że używamy z osłoną ze zdjęcia. Tulipan o ile pamiętam jest dość duży, odwrócony zakrywa cały obiektyw.
No ale chyba nie o takie info Ci chodziło.

Sid Gotama mógłbyś podlinkować tę osłonę od Chińczyków, szukam i nic.

automaciek napisał/a:
mógłbyś podlinkować tę osłonę od Chińczyków, szukam i nic.

Oczywiście 'tulipan', bo 'kapsle' są dość drogie:
https://pl.aliexpress.com/item/PH-RBJ-PHRBJ-58MM-flower-camera-Lens-Hood-For-Pentax-pk-HD-DA-18-50mm-WR/32495758937.html?detailNewVersion=&categoryId=190304

automaciek  Dołączył: 10.11.2010
Myślałem że kapsel u chińczyków znalazłeś :-(

automaciek napisał/a:
Myślałem że kapsel u chińczyków znalazłeś :-(

No niestety kapsel to ok.30$, nie wiem dlaczego Chińczycy jeszcze go nie klepią.
Kapsla poszukiwałem rok temu, ale widzę że nic się w temacie nie zmieniło, wszystkie jakie znalazłem są z Japonii.

przemomir  Dołączył: 20.10.2010
Lustrzanka jako kompakt?
Używam czasami K-3 w charakterze aparatu do rejestracji wspomnień z wycieczek.
Na tę okoliczność korzystam z zapisanych ustawień, w których mam F-8(na start), tryb AV , ISO auto (do 3200), zdjęcia naturalne z "podkręconym" nasyceniem i ostrzeniem.
Balans bieli AWB z lekką korektą w kierunku amber, czasem zmieniam na "pochmurno".
Z 90% zdjęć jestem zadowolony i nie mam co mieszać w obróbce.

Wracam do tematu, bo dyskusja była dla mnie bardzo ciekawa, a doświadczenia jeszcze ciekawsze :-)
Wreszcie jakiś czas temu kupiłem składaka i uważam, że zestaw mały entry level + DAL 18-50 jest super!
Jest mały, lekki, szybki i wszystkie kompakty zjada na śniadanie - LX100 idzie do ludzi.
Po prostu biorę go gdziekolwiek, nie boję się, że nie da rady i trzeba będzie mu zapisywać jakieś wykustomowane ustawienia i wzorcowe kurdebalansy ;-)
Z moim K-30 mieści się do Tamraca Jazz 20, który jest dedykowany do bezlusterkowców :-P
Pan sprzedający mi ową kaburę nie mógł się nadziwić, że to się mieści.
Z moich obserwacji wynika, że taki zestaw body+matryca+optyka jest dużo lepiej zbalansowany niż jakikolwiek pro-kompakt-zoom-super-hiper-lux-pomada :mrgreen: ... w dodatku, to taniej wychodzi.

Skocz do: