jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
fotografia - używanie filtra polaryzacyjnego
Witam, znalazłem fajny kanał na YT, na jednym z filmów https://www.youtube.com/watch?v=bJXVmBhKs4w
koleś podczas wschodu słońca używa polara (mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem z ang.) zawsze myślałem, że polara używa się wtedy gdy słońce znajduje się wysoko nad ziemią w godzinach południowych. Czy może ktoś wyjaśnić to zagadnienie?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Czyli myślałeś ŹLE.
- PODSTAWOWE działanie filtra polaryzacyjnego to skasowanie światła rozproszonego i odbitego co powoduje lepsze nasycenie barw (kasuje odblaski z powierzchni a przynajmniej ich dużą część) czyli uzyskujesz bardziej naturalne kolory. W krajobrazie nasyci wszystkie barwy, każdej powierzchni która w jakimkolwiek stopniu odbija światło a jeśli mamy zapylone powietrze to zlikwiduje część światła rozproszonego odbitego od tych drobinek dając efekt poprawy przejrzystości powietrza.
- Przyciemnienie nieba to działanie UBOCZNE filtra polaryzacyjnego i to działanie jest widoczne najbardziej gdy słońce jest wysoko a przyciemnienie jest mocno ukierunkowane. Największe gdy obiektyw skierowany jest pod kątem 90 stopni do kierunku światła padającego.
- Kolejny uboczny skutek to utrata światła co pozwala wydłużyć czas ekspozycji.

Działania filtra polaryzacyjnego NIE DA SIĘ symulować w późniejszej obróbce.
Ale polar trzeba używać z DUŻĄ ROZWAGĄ zbyt często ujęcie psuje zamiast poprawić, zresztą jak każdy nieumiejętnie wykorzystany filtr.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
serdecznie dziękuje za odpowiedź,

[ Dodano: 2017-01-10, 11:06 ]
a kiedy lepiej nie używać polara ?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Tu nikt własnej nauki nie zastąpi, ale dwie rady się przydadzą.
Do przyciemniania nieba i ładnych chmurek służą inne filtry a nie polar.
i ostrożnie głównie z obiektywami szerokokątnymi, łatwo mieć ciemną tylko jedną stronę nieba.

Najlepiej pobawić się zawsze samemu, tego nic nie zastąpi.
Nie trzeba kupować najdroższego filtra ale nie należy też kupować najtańszego.
Najlepiej do do testów kupić porządnej jakości starszy filtr, porządny filtr to szkło optyczne a nie plastikowe coś. Śmiało można brać polaryzacyjny liniowy będą tańsze niż tanie kołowe. Dawniej gdy pierwsze czujniki AF też były liniowe to polaryzacyjny filtr liniowy mógł zakłócić ich działanie, dziś większość czujników jest już krzyżowa i liniowy polar nie może zakłócić ich działania.
Jakby nie było starszy filtr liniowy wykonany z porządnej jakości szkła optycznego będzie miał daleko lepsze parametry niż dzisiejsze tanie plastikowe odpowiedniki. Liniowy polar B+W kupisz taniej niż kołowy badziew niewiadomego pochodzenia.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ja tylko swoje 3 grosze..
coście się uparli na te nieszczęsne odblaski ??
Podstawową funkcją polara to ... niwelacja / zmniejszenie ... kontrastu...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach