blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
[K100D] Balans bieli nie do okiełznania w pomieszczeniach
Witajcie. Jestem tu zupełnie nowa i generalnie jestem samoukiem.
Od 10 lat mam "ciałko" Pentax K100 D i oczko Pentax 18-55.
Dogadujemy się świetnie w terenie- od wschodów do zachodów słońca. Nawet red moona trzaskałam. ☺
Problem zaczyna się w pomieszczeniach. Zarówno przy naturalnym świetle z okien jak i przy sztucznym świetle. Problemem jest niesposobnośc zapanowania nad balansem bieli. Ustawienie balansu jest skuteczne dokladnie na ten sam spot na ktorym dokonuje poboru próby swiatła. A już 5 cm obok robi się dominant czerwieni gdy robię foty w sztucznym świetle, lub granatu gdy w naturalnymym świetle. Jak sobie coś solo chce uwiecznić to nie ma problemu. Siedzę i kombinuję. Jednak gdy jest spęd rodzinny typu święta nie mogę prosić gawiedzi o zastyganie w bezruchu aż się odpowiednio z aparatem ustawię. A potem rodzina chce oglądać zdjęcia z wigilii a tu barwy jak z klubu... 😉

Co robić? Czy da się coś zrobić?

Nie korzystam z lampy. Jakoś nie lubię.
Mam jeszcze oczka Sigma 70-300 mm 1:4-5:6 oraz Sigma 105 mm 1:2,8. Tu to samo. Na zewnątrz balns bieli to piękny bieli balans, a w pomieszczeniach albo dominacja granatu albo czerwieni.
Pytałam Panią w sklepie foto w Poznaniu o to- ale wymiękła "bo to Pentax" i dała mi cynka o Was. Że jest Was, nas więcej. ☺

Proszę Was o radę. I proszę bez slangu branżowego bo nie znam i nie zrozumiem. Nauczę się pewno z czasem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W jaki sposób ustawiasz balans bieli w pomieszczeniach. Najlepiej ustawiać balans bieli manualnie. Matryca w tym aparacie ma bardzo małą dynamikę i przy ISO gdzieś od 800 już mogą być problemy z oddawaniem kolorów.
 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
Dzięki za odpowiedź.
Balans bieli ustawiam wyłącznie manualnie, na każdym ISO. W ogóle bardzo rzadko używam automatu.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
blackpassion, a jakie są efekty przy użyciu gotowych, stałych profili balansu bieli? I przy jakiej czułości masz takie rewelacje?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Pokaż jakieś zdjęcie z tym problemem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeszcze jest kwestia czy oświetlenie jest jednolite czy mieszane.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Może jeszcze być problem z wyciąganiem szczegółów z cieni - jeśli pojawia się niebieski - zwłaszcza w czerniach...to może kłaniać się rozpiętość tonalna nawet przy 100 iso. Pokaż foty! Już! ;)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
K100d to już dość leciwa konstrukcja . Ustawienia WB ma dość uproszczone . Automat może nieprawidłowo interpretować barwę światła świetlówek energooszczędnych lub światło padające przez barwne rolety , zasłony itp. W pomieszczeniach , przy trudnym świetle lepiej ustawiać balans bieli ręcznie na szarą kartę oświetloną głównym źródłem światła . A chyba najlepiej zaprzyjaźnić się z formatem RAW ;-)
 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
Ryszard napisał/a:
blackpassion, a jakie są efekty przy użyciu gotowych, stałych profili balansu bieli? I przy jakiej czułości masz takie rewelacje?

Witaj,
efekty są identyczne jak przy manualnym balansie, a nawet gorsze. Mowa cały czas o zdjęciach w pomieszczeniach.

Przy czym to nie jest tak, że jest tak zawsze. To jest właśnie zagwozdka największa. Bo bywa i tak, że balans jest wzorowy. Najgorsze to te sytuacje gdy ani automat, ani ja nie umiemy wyprowadzić zdjęć ku prawdziwym kolorom. I nie wiem co na to wpływa?

Liczę na jakiś magiczny trik.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
blackpassion napisał/a:
Najgorsze to te sytuacje gdy ani automat, ani ja nie umiemy wyprowadzić zdjęć ku prawdziwym kolorom.

Zapewne masz tak wtedy gdy jest kilka różnych źródeł światła o różnej temperaturze barwowej. W tym wypadku jedyny ratunek w lampie błyskowej.
 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
plwk napisał/a:

Zapewne masz tak wtedy gdy jest kilka różnych źródeł światła o różnej temperaturze barwowej. W tym wypadku jedyny ratunek w lampie błyskowej.


plwk, właśnie chciałam pisać :) a więc takie cyrki są i przy mono i multi źródle światła. A więc i np. światło z okna, albo światło żyrandolu, albo (jak to na święta) świeci się co popadnie ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musiałabyś pokazać przykładowe zdjęcia, ewentualnie podrzucić takie problematyczne RAW-y do RAW Challenge.
 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
Gwiazdor i M.K. wybrałam już przykładowe zdjęcia, ale jeszcze nie wiem jak je tu pokazać ;) (zaraz sprawdzę)

Kot72 znam metodę na białą kartkę. o metodzie na szarą kartkę nie słyszałam. ale chętnie wypróbuję :) dzięki. RAWy :) wiem. od początku chciałam tylko w tym formacie archiwizować zdjęcia, ale pojemność na sprzętach mam ograniczoną. któregoś dnia...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
blackpassion napisał/a:
znam metodę na białą kartkę. o metodzie na szarą kartkę nie słyszałam. ale chętnie wypróbuję

Metoda na szarą kartkę to prawidłowa wersja metody na "białą kartkę".
blackpassion napisał/a:
wybrałam już przykładowe zdjęcia, ale jeszcze nie wiem jak je tu pokazać

Trzeba umieścić w jakimś serwisie zewnętrznym i stamtąd podlinkować.
 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
przykłady zdjęć - dzienne światło w pomieszczeniach. robi się "szklana pogoda" ;)



 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu się po prostu balans bieli wziął i pomylił, ale w każdym z tych zdjęć nie ma problemu z poprawą balansu bo są obszary oryginalnie białe, na których można balans ustawić. Gdyby były w RAWach byłoby to lekkie, łatwe i przyjemne.

Nowszym body też zdarza się pomylić w pozornie prostych sytuacjach.
 
blackpassion  Dołączyła: 15 Gru 2016
plwk, czyli widzi Pan te zdjęcia. Cudownie. Bo ja ich tu nie widzę. A powinnam je też widzieć? hmm chyba tak. Widzę tylko tekst swojej odpowiedzi :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jaki Pan? Nie żartuj.

Widziałem link do dysku google, zdjęć nie widziałem, ale wszedłem na dysk i tam obejrzałem. Linki które teraz wstawiłaś prowadzą do stron ze zdjęciami a nie do zdjęć.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Między znaczniki [img[[/img] wstawiłaś
Cytat
https://1drv.ms/i/s!AiFiSJXUaeLwjO9YRmCt2-ezYIh3rw
a powinnaś wstawić
Cytat
https://cy8nmw.dm2301.livefilestore.com/y3pah2MhuyFhPU1YNwjeOeb0Qlqn7-KCXnavuzZtGVS33vug6A1Zvjxi7GcW3wxdxZWPrexquvhkLIT_Va7qMyhwdJQPuDv90kVTvs_86suHUSOKdeJdhjHBudl3iemFP_heYPGtOTE0ib_WmFDWhL7wQ/blue%20IMGP4187.JPG
wtedy wyświetliłoby się zdjęcie
tyle, że za duże bo wolno pokazywać w wielkości 900 pikseli na dłuższym boku.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Poprzeglądałem zdjęcia i jakiś większych problemów z WB nie zauważyłem, zdjęcia robione na wysokim ISO 800-1600 na pewno jest to zauważalne co innego jak pisałaś wcześniej że przy plenerach są ładne bo pewnie ISO jest w przedziale 100-200. Wg. mnie zdjęcia nie odbiegają od standardu.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach