lukaszszcz  Dołączył: 03.10.2014
Jasna stałka - tanio Cytuj
Witam Was,

chciałbym prosić o pomoc w doborze stałki do k5II. Obecnie mam to co w sygnaturce. Będzie ona do zdjęć gdzie jest ciemno i nie można używać lampy. Pewnie będzie używana do wszystkiego począwszy od mojego Synka w łóżeczku.

Wymagania są jak zwykle i weź coś znajdź ;)
-AF,
- stałka nie więcej jak 35mm
- wartość jasności najlepiej poniżej f2
- cena raczej do 500zł max
- nie może być wolny w AF
- może być używany byle szkła były idealne i sprawny mechanicznie

Nie zależy mi na głośności czy jakości wykonania bo wiem, że raczej mało realne w ww cenie

Myślałem nad Pentax SMC DA 35 mm f/2.4 AL ale wolałbym sporo jaśniejszy.

PS: ewentualnie jak nic nie da rady znaleźć to może być i manual ale do max100zł

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
W tej cenie nie znajdziesz nic jaśniejszego z AF i ogniskową do 35 mm. Jak dołożysz drugie tyle, to możesz szukać Sigmy 30 mm f/1.4 ;-)

plwk  Dołączył: 21.04.2006
lukaszszcz napisał/a:
- stałka nie więcej jak 35mm
- wartość jasności najlepiej poniżej f2
- cena raczej do 500zł max

Nic takiego nie ma, albo jasno, albo tanio.

I naprawdę nic innego nie ma?

Co do Sigmy
Wg testów optyka wygląda słabo tak samo i AF ma problemy. Tylko nie wiem czy to cały czas ten sam bo nówka trochę droga. LINK

Myślałem, że dam radę coś upolować w dobrej cenie. Nawet jeśli używka do dostania za 1000zł to jednak drogo dla mnie :-/

arekzg  Dołączył: 30.09.2015
lukaszszcz napisał/a:

Tylko nie wiem czy to cały czas ten sam bo nówka trochę droga.

Zapodałeś link z S A35/1.4. Jest droższa, bo jest pod FF.
S 30/1.4 jest pod APS-C i jest tańsza od 35.

kojut  Dołączył: 13.04.2011
lukaszszcz, sprzedaj Pentaxa i kup Nikona. Tam masz 35/1.8 za niespełna 900 zł.

Pentax zostaje ;)

A jakiś poprawny link tej sigmy z testem i jakąś aukcją?

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Linków do prywatnych aukcji nie wstawiamy.

irek83  Dołączył: 11.10.2014

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
lukaszszcz napisał/a:
A jakiś poprawny link tej sigmy z testem i jakąś aukcją?

Lenistwo... Tu masz link do testu: http://www.optyczne.pl/29...1.4_DC_HSM.html
Problemem jest natomiast dostępność tego obiektywu. Pozostaje ebay lub SRS Microsystems (w tym ostatnim mają dobrą cenę ale niestety również problem z dostępnością).

dybon  Dołączył: 05.12.2007
lukaszszcz napisał/a:
Myślałem nad Pentax SMC DA 35 mm f/2.4 AL ale wolałbym sporo jaśniejszy.

Sam sobie odpowiedziałeś.

Jaśniej to taniej Panie nie będzie. Ceny raczej > 1,5 k zł.

arekzg  Dołączył: 30.09.2015
Jakbyś sobie wydłużył kryterium, to tańsze są 50.

Grzenio  Dołączył: 02.04.2015
A po co potrzebujesz tak jasnego obiektywu? Jak dla małej głębi ostrości to może poszukaj manualnej 50-tki. AF i tak na niewiele się przydaje przy tak małej GO i biegających dzieciach a dopóki synek leży jeszcze w łóżeczku to AF i tak nie będzie potrzebny. Jeśli jednak szukasz jasnego szkła bo masz za ciemno w pokoju to lepsze rezultaty osiągniesz poprawiając oświetlenie a nie kupując o 1 czy 2 EV jaśniejszy obiektyw. Kup kilka świetlówek 200W światła dziennego (odpowiednik żarówki 800W) i zrób dużego softboxa. Gdzieś czytałem że materiał na zasłonę prysznica dobrze się nadaje na softboxa tylko musi byś jednolicie biały. Myślę, że w ten sposób uzyskasz lepsze rezultaty mniejszym kosztem.

[ Dodano: 2017-01-08, 11:18 ]
Najtaniej oczywiście wychodzi jakaś manualna lampa błyskowa i odbijanie światła od ściany czy sufitu ale przy małych dzieciach nie wolno używać lamp błyskowych bo można im uszkodzić wzrok.

Grzenio, zaraz po krążkach, to chyba najlepszy tekst:
Grzenio napisał/a:
A po co potrzebujesz tak jasnego obiektywu? Jak dla małej głębi ostrości to może poszukaj manualnej 50-tki. AF i tak na niewiele się przydaje przy tak małej GO i biegających dzieciach a dopóki synek leży jeszcze w łóżeczku to AF i tak nie będzie potrzebny.

:mrgreen: Szkoda, że producenci takich obiektywówz AF jak 85/1.2, 135/2 Cię nie poznali, bo by już wiedzieli, że niepotrzebnie tracili czas i moce produkcyjne na aplikowanie silników AF do swoich obiektywów :mrgreen:

Kojut, piszę w kontekście budżetu 500zł na obiektyw. Jak jesteś taki mądry to znajdź koledze lukaszszcz taki jasny obiektyw z AF w cenie 500zł.

boolinek1990  Dołączył: 01.05.2016
Jesli chcesz szerzej niz 50 to pozostaje chyba jedynie 35 2.4 z AF. Ja do podobnych jak ty celow z powodzeniem uzywam 40 2.8 i daje rade, wiec ty tym bardziej powinienes byc zadowolony.

kojut napisał/a:
Grzenio, co to za problem http://www.ebay.pl/sch/i....50+1.8&_sacat=0 ?
Owszem kupując używanego DA 50/1.8 można zmieścić się w budżecie 500zł ale skoro kolega lukaszszcz kręcił nosem na światło 2.4 w DA 35 a DA 50/1.8 jakoś sporo jaśniejszy nie jest więc zaproponowałem manualną 50-tkę, którą można w tej cenie dostać ze światłem f/1.4.

Autofokus oczywiście jest wielce przydatną rzeczą ale przy biegających dzieciach i tak niewiele pomaga w zrobieniu fotki trafionej w punkt a zdjęcia przy przysłonie f/1.4 niestety wymają już idealnego trafienia z ostrością. Aby to się udało to dziecko raczej musi przystanąć na chwilę, czymś się zająć, lub bawić a wtedy to znajdzie się czas i na manualne ostrzenie.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Grzenio napisał/a:
znajdzie się czas i na manualne ostrzenie
Ja bym na manuala nie namawiał. Mam doświadczenie z manualnych kliszaków i dobry wzrok, ale 50/1.7 na K20d (wizjer równie dobry jak K-5) nigdy do mnie nie przemówił - ostrość zawsze gdzieś błądziła. Za to 35/2.4 jest znakomity na APS'a. Tego polecam z czystym sumieniem.

[ Dodano: 2017-01-09, 00:23 ]
lukaszszcz napisał/a:
do zdjęć gdzie jest ciemno
To tym bardziej nie manual... moim skromnym... :idea:

Skocz do: