dexdorma310878  Dołączył: 26.06.2015
Wypalona twarz Cytuj
Cześć, Koledzy, własnie jestem po testach
W aparacie miałem jasność wyświetlacza podkręconą na maxa, dlatego miałem jasne zdjęcie mimo że histogram był mniej więcej ok.(nie był na środku tylko bardziej dolegał do lewej strony)

Wczorajsze testy.

Te same ustawienia odległośći lampy reporterskiej +octa , do modelki (1/180.f4), po przeciwnej stronie światło ciągłe(temp.5600k), wiem ze to mieszanie innych temperatur, ale błysk ma 5500 więc chyba jest nie tak źle.
zresztą i tak to nic nie dało bo przy 1/180 to i tak tego nie rejestruje
Lampa metz52+ octa =1/16, Aparat na 1/180 ;f4 iso100 =ciemne
Lampa metz52+ octa =1/16, Aparat na 1/180 ;f4 iso400 = ok-srodek histogram
Lampa metz52+ octa =1/16, Aparat na 1/180 ;f4 iso 800= przepały

sprawdzałem na Cr i przy drugiej pozycji niby histogram jest ok.ale jednak zdjęcie jakbym na twarzy było za mocno uderzone .
By do potwierdzić, zjechałem w Camera Raw , suwakiem "światła do minus (-100), i dopiero twarz jest delikatnie naświetlona.
Mam octe 110cmi jest oddalona około 1.5 m od modelki , czy to dlatego takie mocne uderzenie na twarz. - że Octa jest za blisko

Te ustawienia , sprawdzałem tez dla iso100 ale przy lampie 1/4, 1/2, jednak światła są nadal na twarzy za ostre ,

Czy pomożecie

Grzenio  Dołączył: 02.04.2015
W zasadzie to im octa bliżej modelki to światło powinno być bardziej miękkie. Wiadomo, że moc lampy wtedy trzeba również zmniejszyć. Może zrób zdjęcie tego softboxa jak błyska tylko przymknij mocno przysłonę i zmniejsz moc błysku tak żeby nie było przepału a wtedy zobaczysz czy powierzchnia softboxa jest w miarę równo świecąca czy może softbox jest kiepski i źródło światła jest punktowe.

Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
dexdorma310878
Ciągle jak widzę błądzisz a bładzisz bo wbiłeś sobie do łba tą piramidalną bzdurę.
dexdorma310878 napisał/a:
ok-srodek histogram

Więc trochę faktów.
Nie ma czegoś takiego, że histogram musi być po środku, dotykać lewej czy prawej - to BZDURY !!!
Histogram ZAWSZE powtarzam ZAWSZE rozpatrujemy w powiązaniu z danym zdjęciem.
Histogram pokazuje TYLKO rozkład tonów na zdjęciu od czerni po lewej do bieli po prawej i TYLKO I AŻ TYLE a to oznacza że:
- Jeśli na zdjęciu które wykonujesz NIE MA białych tonów, histogram NIE MA PRAWA dochodzić do prawej,
- jeśli na zdjęciu NIE MA czarnych tonów, histogram NIE MA PRAWA dochodzić do lewej,
- a jak na zdjęciu jest tylko czerń i biel i NIE MA nic szarego to NIE MA PRAWA być nic po środku,

Światłomierz w korpusie masz jest ustawiony pod przeciętnego pstrykacza (czytaj półmózga) - w rezultacie jak zdasz się na automatykę aparatu i zrobisz zdjęcie białej, czarnej i szarej ściany zdjęcie wynikowe zawsze wyjdzie szare - taki już urok kalibrowanego światłomierza i po dano funkcję korekcji ekspozycji.

W Twoim przypadku po pierwsze:
- ustaw wyświetlaczw korpusie PRAWIDOWO a nie przejaśniony,
- włącz sobie alarm prześwietleń w menu (będzie Ci wtedy przepały sygnalizował na czerwono)
- wystarczy czasem minimalnie zmienić kąt pod jakim staje modelka lub kąt padania światła by nie było odblasku od skóry,
i moim zdaniem 110 cm octa jest za wielka do lampy Metza 52, do takiej średnicy lampy powinny mieć większą moc.

A najlepiej wrzuć tu przykładowe zdjęcie lub link do niego i zobaczymy co wyszło nie tak

rafb  Dołączył: 01.06.2015
Grzechotnik napisał/a:
Ciągle jak widzę błądzisz a bładzisz bo wbiłeś sobie do łba tą piramidalną bzdurę.
ok-srodek histogram

Święta prawda. Spójrz tylko na te dwa, przykładowe na szybko znalezione, zdjęcia i powiedz czy są złe i jakich się spodziewasz histogramów.
https://www.flickr.com/ph...9075405/in/feed
https://www.flickr.com/ph...in/photostream/

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Te same ustawienia odległośći lampy reporterskiej +octa

Lampa metz52+ octa =1/16

Gwoździami Ci to wszystko przybili i zabetonowali, że takie stałe? Niczym się ruszyć nie da?

iso400

iso 800

Sam sobie źle robisz ograniczając rozpiętość tonalną wyższym ISO. Ale jak wyżej - 1/16 mocy na lampie przypieczętowana żelazem i stalą, i zmienić się jej nie da.

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Jakiś jegomość kiedyś mi powiedział, że poprawne zdjęcie daje histogram z krzywą gausa... wspaniała bzdura. Przecież zdjęć nie robi się dla oglądania histogramów! Jeśli zdjęcie wygląda dobrze, to co mnie obchodzi jakiś wykres. Grzebanie w histogramie zaczyna się, jak zdjęcie jest niedopracowane, ale to jest leczenie skutków, a nie przyczyn.
Co prawda nie robię zdjęć w studio, tylko w jaskiniowej ciemni, ale zasady mam takie: najmniejsze możliwe ISO, możliwie najbardziej optymalna przysłona (w moim przypadku 5.6-8.0), lampy na maxa z największym możliwym rozproszeniem. Pod ziemią przydatny jest też szeroki kąt, bo nie zawsze można się cofnąć, a im bliżej do tematu, tym więcej światła dociera do matrycy.

Marooned  Dołączył: 14.10.2006
Zrób zdjęcie szachownicy by mieć rozkład Gaussa na histogramie. Stawiam Kubusia malinowego. :-B

Grzenio  Dołączył: 02.04.2015
Marooned, co za problem? Dokładnie to histogarm zdjęcia tej szachownicy będzie się składał z dwóch rozkładów gaussa - jednego dla bieli i drugiego dla czerwieni :mrgreen: Pojedynczy rozkład gaussa będzie tylko dla idealnie jednolitej powierzchni i to tylko wtedy jak nie będzie winietowania obiektywu. Będzie to w zasadzie rozkład szumów śrutowych światła.

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Grzechotnik - jesteśmy na forum, a nie wśród Twoich kumpli, zechciej więc zwracać się w sposób adekwatny do tego miejsca. Jesteśmy tu po to, by się również uczyć, a nie rozsiewać woń wybujałego ego.

Dexdorma310878 z Twojego opisu wynika, że problemem nie jest histogram, tylko kompensacja światła. Spróbuj - jeżeli masz możliwość - pobawić się z mocą poszczególnych lamp, zwiększając i zmniejszając ich moc. Histogram to dobry start w momencie, gdy nie masz zaufania do podglądu ekranu. Warto jednak ustawić go mniej więcej zgodnie z monitorem. Współczesne matryce dają wystarczający zapas dynamiki, by ewentualnie wyciągnąć z cieni 1-2 EV bez utraty jakości.

SlicaR  Dołączył: 28.04.2013
A może jakieś zdjęcie poglądowe???

dexdorma310878  Dołączył: 26.06.2015
Bardzo dziękuję za pomoc, ale mam jeszcze jedno pytanie, ale to juz w osobnym watku

jarkar  Dołączył: 23.01.2013
Re: Wypalona twarz Cytuj
Cześć, Koledzy, własnie jestem po testach
W aparacie miałem jasność wyświetlacza podkręconą na maxa, dlatego miałem jasne zdjęcie mimo że histogram był mniej więcej ok.(nie był na środku tylko bardziej dolegał do lewej strony)

Wczorajsze testy.

Te same ustawienia odległośći lampy reporterskiej +octa , do modelki (1/180.f4), po przeciwnej stronie światło ciągłe(temp.5600k), wiem ze to mieszanie innych temperatur, ale błysk ma 5500 więc chyba jest nie tak źle.
zresztą i tak to nic nie dało bo przy 1/180 to i tak tego nie rejestruje
Lampa metz52+ octa =1/16, Aparat na 1/180 ;f4 iso100 =ciemne
Lampa metz52+ octa =1/16, Aparat na 1/180 ;f4 iso400 = ok-srodek histogram
Lampa metz52+ octa =1/16, Aparat na 1/180 ;f4 iso 800= przepały

sprawdzałem na Cr i przy drugiej pozycji niby histogram jest ok.ale jednak zdjęcie jakbym na twarzy było za mocno uderzone .
By do potwierdzić, zjechałem w Camera Raw , suwakiem "światła do minus (-100), i dopiero twarz jest delikatnie naświetlona.
Mam octe 110cmi jest oddalona około 1.5 m od modelki , czy to dlatego takie mocne uderzenie na twarz. - że Octa jest za blisko

Te ustawienia , sprawdzałem tez dla iso100 ale przy lampie 1/4, 1/2, jednak światła są nadal na twarzy za ostre ,

Czy pomożecie

Dlaczego nie zmieniasz mocy błysku dla lampy tylko bawisz się w zmianę ISO?
Ustaw parametry ekspozycji poprawne (lub takie, jaki chcesz efekt osiągnąć) dla kadru, ustaw lampę w wybranej odległości/pozycji, a następnie na podstawie ISO, przysłony, odległości lampy i ogniskowej obiektywu/zoomu lampy, dobierz siłę błysku lampy.
Spróbuj i pokaż fotki.

Skocz do: