akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
jak usunąć te kropki ze skanu zdjęcia ?
kropki spowodowane są użyciem matowego papieru do odbitki. Nie mam fotoszopa :-)
tutaj dałem tylko miniaturę
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można to próbować usunąć przy skanowaniu, stosując filtry usuwające morę, ale to bardzo mocno zredukuje szczegóły.
Najlepiej zrobić kopię inną technologią, np. przez sfotografowanie zdjęcia.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
akagi66 napisał/a:
Nie mam fotoszopa


To masz problem. Prawdopodobnie inaczej (mowa o software) tego nie usuniesz, niestety.
Możesz spróbować użyć metody fotograficznej - to znaczy ustawić tę fotografię tak, by zminimalizować do maximum odbicia światła w teksturze, po czym zrobić zdjęcie zdjęcia. Próbować warto, bo może się okazać, że ta metoda przyniesie jednak pożądany skutek.

[ Dodano: 2018-12-23, 11:10 ]
plwk, jestem bardzo spowolniony i pisałem swój post, kiedy Twój już wisiał, a ja go nie widziałem ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Istotniejsze jest to, co masz do dyspozycji.
Regularny wzór ze zdjęcia usuwa się za pomocą filtra FFT (fast fourier). Affinity Photo ma go natywnie FILTERS/NOISE/FFT DENOISE... (do Shopa potrzebny jest chyba plugin - nie wiem, jak najnowsze wersje CC).
Tutorial: https://www.youtube.com/w...wfeMGwcF0c&t=1s
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
dzięki wszystkim - jednak po próbie usunięcia tych kropek programami - pójdę w kierunku zrobienia zdjęcia pod kątem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
akagi66 napisał/a:
pójdę w kierunku zrobienia zdjęcia pod kątem

Rozumiem, że myślisz o oświetleniu pod kątem 8-)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
też :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
akagi66, sądzę, że to nie jest papier matowy ale tzw. jedwabisty, na którym wykonywano większość odbitek zdjęć robionych w atelier. Tylko na Twoim skanie coś masakrycznie to wyszło.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
fotka z lat 50-tych. Klops polega na tym, że kiedyś udało mi się usunąć takie same śmieci z przedwojennego zdjęcia mojego dziadka - i wyszło fajnie. Sęk w tym, że nie pamiętam za skarby czym i jak to robiłem....


 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
akagi66 - kiedyś była taka sztuczka - że jak było szkło matowe i chciało się zrobić przeźroczyste żeby coś zobaczyć należało pomazać czymś mokrym

może kropla albo dwie wody między zdjęcie al szkło?
tylko do sprawdzenia jak na to samo zdjęcie zareaguje.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
akagi66, może wyłącz wyostrzanie w skanerze.

P.S.
Na takim właśnie papierze jak ta sepia z dziadkiem wykonywano kiedyś większość odbitek.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
akagi66, przypomniałem sobie, ze usuwałem to w FastStone Image Viewier. Pozycja "wyostrz/rozmyj", gdzie możesz ustawić i kontrolować na podglądzie wielkość rozmycia. Efekty całkiem dobre. Pzdr.

P.S.
Potem można ponownie wyostrzyć już bez tych "kropek"
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy skanowaniu vuescanem jest opcja usuwania efektu mory, ale jak pisałem traci się mocno na szczegółowości. Filtr zaproponowany przez Michu wydaje się być najlepszy.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
akagi66 napisał/a:
fotka z lat 50-tych

dopiero teraz zobaczyłem, jakiego byka strzeliłem - foto jest z lat 30tych - zapewne 1935/36 , V Pułk Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego "Zuchowaci" z Wilna. Zapewne wszyscy czterej to ułani z kompanii zwiadu konnego, w której służył mój dziadek. To tak nieco offtopikowo :-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
offtop: fota dziadka na wypasie :)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Marooned napisał/a:
offtop: fota dziadka na wypasie :)
jednostka też na wypasie :-) nazwę "Zuchowaci" zarobili sobie w czasie wojny Polsko-Bolszewickiej...a "Józefa Piłsudskiego" ( a nie imienia JP ) w nazwie bo był to osobisty pułk Piłsudskiego ( na urodziny wodza wojsko dostawało wódkę :mrgreen: ) - w 1939 roku też stanęli na wysokości zadania...
A rozwiązaniem problemu usunięcia tych kropek (czy też szerzej wzoru papieru ) okazał się program neat image.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach