Fenol  Dołączył: 31.08.2010
Fujifilm GFX 50S Cytuj
A więc stało się: do elitarnego grona producentów średnioformatowych aparatów cyfrowych dołączyło Fuji.

Model GFX 50S będzie kosztował 29999 zł za korpus.

Od razu ma być dostępnych kilka szkieł: FUJINON GF63mmF2.8 R WR”, “FUJINON GF32-64mmF4 R LM WR” oraz “FUJINON GF120mmF4 R LM OIS WR Macro

A tu szczegóły:
http://www.optyczne.pl/10...lm_GFX_50S.html

Robi się ciekawie ;-)

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Fenol napisał/a:
29999 zł za korpus
A co na to Ricontax?

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
Fenol mam nadzieję, że to wymusi presję na nowe obiektywy ze strony naszej stajni, bowiem nic tak nie cieszy klienta jak walka o klienta poszczególnych firm :-D

Ryszard zrobi 100mpix matrycę w Z II ale szkieł ni hu hu :-P

espresso  Dołączył: 30.04.2007
GF120/4 R LM OIS WR Macro @F5 ISO400
_DSF6539.jpg by Marek Kulik, on Flickr

Interesujący sprzęt, jak na średni format, to niemal kieszonkowe wydanie. Ciekawa i świetna optycznie szklarnia. Jak pojawią się przejściówki z Innych systemów to wybór szklarni spory. Optyka znacząco tańsza niż odpowiedniki w Pentaxie 645. Dla rozpoczynających przygodę ze średnim formatem wybór zdaje się być oczywisty. Ciekawe jaki będzie teraz ruch Pentaxa.

espresso będziesz zmieniał na F? ;-)

x4rd napisał/a:
espresso będziesz zmieniał na F? ;-)
Jeśli miał bym zmieniać to zapewne...
F jest dla mnie pewnym fenomenem. Stworzyła od podstaw, w krótkim czasie nowy system X . Do tego świetne kompakty z serią X100 włącznie. Teraz kolejny nowy system i strzał w GFX. Świetna optyka. Świetne ceny. Wystarczy porównać ofertę obiektywu macro pod Pentaxowe 645 oraz GFX. Albo szeroki kąt 25/4 kontra 23/4. Ceny nieomal połowę tańsze (nie mówiąc o tym iż Pentax wstrzymał produkcję 25/4 i nikt nie wie dlaczego, lub czym zastąpić).
Nasz ulubiony system, zmienia sponsorów, co jeden to bogatszy, do tego olbrzymie doświadczenie własne i poniekąd pewien niedosyt, niepewność użytkowników.

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
Fuji robi swoje.
Ricoh ma problemy dziale photo...
Czy Pentax się skończy?
Konkurencja jest olbrzymia a wśród luster...
Olek wybrał swoją drogę, Fuji swoją...
Gdzieś w sieci ktoś napisał, że nadzieją dla Pentax jest Sigma ...
Po współpracy z Samsung , przejście do Hoya, a potem Ricoh.
Ricoh jak nie da rady to amen.
Foveon ?

@ espresso, Fuji rzeczywiście robi dobre szkła ale czy aż o połowę tańsze?

fanmario napisał/a:
Fuji rzeczywiście robi dobre szkła ale czy aż o połowę tańsze?
We wszystkich ogniskowych chyba zauważalnie tańsze (nie zawsze o połowę) https://www.bhphotovideo....REG_1283433-REG
W poniższym przypadku róznica w cenie mniejsza, ale jaśniejszy, lepszy zakres, uszczelniany, cichy napęd (Pentax wiertarka) https://www.bhphotovideo....REG_1283432-REG
W kolejnym zestawieniu różnica była ok 50% na korzyść Fuji. Była by bo obecnie obiektyw Pentaxa wycofany (!) ze sprzedaży/produkcji. W okresie dostępności Pentax kosztował 4.995$. Fuji na starcie kosztuje 2,599.95$ http://www.optyczne.pl/po...0=972&add1=1460

Fuji ma też świetną i niedrogą portretówkę 110/2 (ostra od pełnej dziury. Jest też ciekawa zapowiedź obiektywów producenta niezależnego Mitakon Speedmaster 65 mm f/1.4 i 85 mm f/1.2 dla Fujifilm GFX 50S. Nie jestem pewien, czy ktokolwiek z producentów niezależnych wyprodukował kiedykolwiek optykę pod P645.

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
espresso, przyszedłeś mieszać mi w głowie?
Mam wystarczająco namieszne...
Mitakon, Spieebmaster a ostatnio nawet Zenit...

Pod 645 i 645D wymiennie masz taką linię szkieł Pentax , że życia ,czasu i kasy chyba Tobie nie wystarczy aby je wszystkie zdobyć.
Tak wiem, nikt z naszego forum nie testował ich chyba więcej niż Ty na analogu a teraz na cyfrze.

Ostatnio dużo skanuję starych klisz i jestem na rozdrożu...

fanmario napisał/a:
Ostatnio dużo skanuję starych klisz i jestem na rozdrożu...
Wiesz, ja mam jeszcze ok 130 rolek filmów do naświetlenia. W tym pewnie ze 20 slajdów Velvi (tej w zasadzie nie skanuję bo to profanacja). Jakiś czas temu doszedłem do wniosku że jak ten zapas się skończy to skończę z fotografią analogową. To może być za 2 lata. Obecnie korzystam z dobrodziejstw wynikających z możliwości stosowania tej samej optyki do analoga i cyfry. Z optyki w zasadzie brakuje mi czegoś długiego (300/400mm).
Ale jak nie będę używał już analoga to kto wie... Czas pokaże co wymyśli Pentax na odpowiedź Fuji, bo zapewne poziom sprzedaży 645Z poszybuje na dół. Połowę mniejsze, połowę lżejsze i do tego tańsze. Bardzo przemyślane funkcje. Osobiście spodobała mi się opcja przy portretowaniu, w menu ustawia się wyszukiwanie twarzy i dedekcję oka (prawe lub lewe lub oba) na który ma ustawić AF ostrość. Przy obiektywie 110/2 chodzi to znakomicie. Świetny wizjer elektroniczny (OLED 3,69M) z opcją adaptera umożliwiającego jego odchylanie w pionie i poziomie. Jak ktoś ma LF, to jest adapter na 4x5"....
fanmario napisał/a:
przyszedłeś mieszać mi w głowie?

hmmm, warto wiedzieć co w trawie piszczy
ps.
Jestem ciekaw czy Fuji wyciągnął coś więcej z matrycy niż inżynierowie w Pentaxie z 645Z

espresso napisał/a:
Jestem ciekaw czy Fuji wyciągnął coś więcej z matrycy niż inżynierowie w Pentaxie z 645Z

Mieli na to "troche" więcej czasu niż P/R więc nie zdziwiłbym się jeśli.... ;-)

fuen  Dołączył: 13.11.2012
Na dprevie można obejrzeć sample - o tu.

tomek_j  Dołączył: 04.11.2010
fuen napisał/a:
Na dprevie można obejrzeć sample - o tu.

Na moje oko: pierwszy Hasselblad, drugi Pentax, trzeci Fuji, ale wielkich różnic nie ma . Canon bardzo dobrze, ale jednak gorzej od reszty, bo i matryca mniejsza. 645Z lepiej od Fuji na wysokim ISO, powyżej 6400.
Fujifilm to ciekawa firma, która w czasach kryzysu w biznesie foto inwestuje jak szalona. Żaden inny producent nie prze tak do przodu, nawet Sony (gorzej z premierami obiektywów) . Sprzedaż Fuji nie jest zbyt duża i pewnie dział foto jest finansowany z czegoś innego. Ciekawe jak się to skończy.
Pentax - cóż wygląda jakby po K-1 dostał zadyszki. Najgorzej wygląda sprawa premier firmowych szkieł. APSC jest zupełnie zaniedbana. Rynek oczekuje dobrych jasnych stałek i fuji dla swojego APSC takie daje np 35/1.4, 35/2 50/2 i 52/1.2. U nas albo plastikowe niezbyt jasne 35/2.4 i 50/1.8 albo nieśmiertelne limitedy. Ile można oferować szkła z wiertarką zaprojektowane wiele lat temu w cenie delikatnie mówiąc wysokiej? Gdyby nie bardzo dobre body, to byłoby już po systemie. Plotki o mozliwości rezygnacji RICOH'a z działu foto wydają się prawdopodobne., chodź oczywiście nie musza być prawdziwe.

fuen  Dołączył: 13.11.2012
Gdzieś widziałem porównanie Hassela z Fuji, fotki robione z tymi samymi parametrami naświetlania. Im wyższe iso, tym obrazek z fuja był ciemniejszy (czyli w normie ;-) ).

tomek_j napisał/a:
Gdyby nie bardzo dobre body, to byłoby już po systemie.
Bardzo trafnie.
tomek_j napisał/a:
Sprzedaż Fuji nie jest zbyt duża i pewnie dział foto jest finansowany z czegoś innego.
No własnie, pytanie tylko z czego. Filmów sprzedaje się już niewiele...

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
espresso napisał/a:
pytanie tylko z czego

Struktura przychodów:
14% dział obrazowania (fotografia – 10%)
39% urządzenia, materiały i rozwiązania dla zapisu informacji
47% urządzenia, materiały i rozwiązania dla tworzenia dokumentów

Źródło: raport finansowy 2016, str. 6. https://www.fujifilmholdi...2016/index.html

Fujifilm:

Ricoch:

Właściciel Pentaxa też na ubogiego nie wygląda.

plis  Dołączył: 12.10.2011
tomek_j napisał/a:
Ile można oferować szkła z wiertarką zaprojektowane wiele lat temu [...]

Tak długo jak spełniają (lub przewyższają) obecne wymagania. Faktem jest, że limitedy może i nie są najjaśniejsze, ale w pełni otwarte nadal bywają lepsze od przymkniętych jasnych szkieł innych firm. Jeśli nie przywiązywać ceny do wartości przysłony maksymalnie otwartej, a raczej do tzw. używalnej to być może nie wyglądałoby to tak źle. Np. co rynek może zaoferować zamiast Ltd 70? (pominę sprawę wielkości/wagi...)

plis napisał/a:
Faktem jest, że limitedy może i nie są najjaśniejsze, ale w pełni otwarte nadal bywają lepsze od przymkniętych jasnych szkieł innych firm.

Od nowych Sigm na pewno nie :-D

plis  Dołączył: 12.10.2011
x4rd napisał/a:
Od nowych Sigm na pewno nie :-D

Tutaj mógłbym użyć argumentu wielkości/wagi :)
30-tka Sigmy nadal jest na moim celowniku do spróbowania (miałem tylko starszą wersję), ale obawiam się, że nie będzie znacząco lepsza od Ltd 35, a 35-tka Sigmy to już strefa cenowa używanego Ltd 31.

Skocz do: