robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Pentax i Linux, jak?
Witam
Jak w temacie: Linux Ubuntu + pliki w formacie .PEF :?: . Niestety Gimp tego nie otwiera. Prosze o porady, napewno ktos z Was "jedzie" na Linuxie. Chodzi mi o wykonywanie podstawowych operacji na zdjeciu.
Pozdrawiam
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
picasa jest juz pod linuxa - sprobuj tego :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Pentax i Linux, jak?
robertdax napisał/a:
Witam
Jak w temacie: Linux Ubuntu + pliki w formacie .PEF :?: . Niestety Gimp tego nie otwiera. Prosze o porady, napewno ktos z Was "jedzie" na Linuxie. Chodzi mi o wykonywanie podstawowych operacji na zdjeciu.

Podeślij mi PEFa z K100D na dojarek.dojarek@gmail.com - może lekarstwem będzie łatanie plików moim programikiem tak, aby były widziane jak z deesa. Bo żeby otworzyć PEFa w Gimpie, tzreba mieć ufraw, który czyta rawy d, ds i dl.

Tyle, że ten mój programik to też pod Win, w dodatku konsolowy - będziesz miał go jak uruchomić?
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Gimp prawidlowo rozpoznaje, ze jest to .PEF z K100. Problem w tym, ze wywala komunikat o braku jakiegos kodera. Mam zainstalowany ufraw bo dzieki niemu moglem otwierac NEFY z nikona. PEF poszedl na gmail
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spróbuj to: www.dojarek.com/pub/sam2pen.zip - tylko, że to jest pod win.

[ Dodano: 2006-08-07, 18:25 ]
Właśnie sprawdziłem Twojego pefa z K100D - nie czytało go nic, po potraktowaniu moim łataczem, widzialny jest jako plik z deesa (widzi go RSP i Irfan). Sprawdź, czy to też pomaga na ufraw (nie mam, żeby sprawdzić).

Sam łatacz został zmodyfikowany (buga miał) - Michu, nie wiem, jak i gdzie on Tobie zapisywał zmodyfikowane pliki, mi one leciały do katalogu wyżej. Teraz jak ciągam i upuszczam Twoją metodą - to mam je w tym samym katalogu co oryginały (tak jak powinno być).

[ Dodano: 2006-08-07, 23:31 ]
Z ciekawości zainstalowałem GTK + Ufraw. To łyka wszystko, pefy z kastode, z samsunga, dng - nie miałem żadnych problemów.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bibble Pro ma wersję pod linuksa, ergo obrabia PEFy pod linuksem.
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Jarek Dabrowski
Jak wywnioskowalem z Twego postu instalowales wersje pod Win? Niestety wersja pod linuxa nia otwiera .PEF :evil: ; Oto komunikat jaki dostaje w GIMPie: "Cannot decode PENTAX K100D image"
zorzyk
Bibble Pro niestety nie "lyka" .PEF z K100D
Moze ktos by mogl mi podeslac .PEFa z DS lub DL? Nie chce wracac do windy :-(
robertdax@gmail.com
Z gory dzieki
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
:oops: jasny gwint - Bibble otwiera PEFy z DS-a. A tu mowa o K100D :roll:
PEFa z DSa wlasnie wysylam.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
robertdax napisał/a:
Jarek Dabrowski
Jak wywnioskowalem z Twego postu instalowales wersje pod Win?


Tak, ja jestem elevator-man ;-)

Zorzyk juz wysyła Ci pefa z deesa, to ja nie będę.

[ Dodano: 2006-08-12, 10:22 ]
Picasa 2.5 beta łyka pefy z kastode. A ona jest chyba na pingwina?
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
zorzyk
Dzieki za PEFa, otwiera go bez problemu i Gimp i Bibble.
Jarek Dabrowski
Niestety, jest tylko jedna wersja (chyba) picasy pod linuxa "Picasa for Linux" i ona nie sobie nie radzi.
Nie rozumiem dlaczego nie mozna zrobic jakiegos standartu, ktory pozostawalby niezmienny. Litosci...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W Bibblu pewnie za miesiąc pojawi się wersja 4.8.2 ;-) z obsługą K1xxx. Tylko pewnie nie będziesz chciał tyle czekać?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
robertdax, jeśli masz jakikolwiek dostęp do windy - to spróbuj mojego programiku (parę postów wcześniej) - w ostateczności zgraj sobie pefy na CD, idź do kumpla z Windowsami i u niego je przekonwertuj :-)
 

tm  Dołączył: 14 Sie 2006
Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post.

Można użyc programu WINE pod Linuxem, który otwiera dużo programów z pod Win ( pobrać go można np. z http://www.winehq.com/ lub strony z pakietami do dystrybucji ).

Obsługa jest banalnie prosta - w konsoli wpisujesz po #: wine [sciezka do programu .exe]
np. wine /home/IrvanView.exe

Często wine jest juz zainstalowany w dystrybucji.
Do używania programów .com trzeba użyć DosBox'a pod Linuksa

Zna ktoś stronę z kąd można ściągnąć jakiegoś przykładowego pefa z ista ds lub k100d?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Słusznie, WINE działa - np. bez problemu uruchamiałem PS 6 - ale trzeba pamiętać, że pewnie nie wszystkie programy da się tak uruchomić....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
tm napisał/a:
Zna ktoś stronę z kąd można ściągnąć jakiegoś przykładowego pefa z ista ds lub k100d?

Vitaj Tm.
Pliki udostępnia dzielnicowy Jarek w tym wątku.
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Niestety wine nie odpala PENTAX PHOTO Laboratory. A komercyjne programy mnie nie interesuja, nie po to popieram idee Linuxa (WOLNE OPROGRAMOWANIE!!!) zeby placic za aplikacje. A krasc nie bede. Napewno za chwile? pojawia sie jakies aktualizacje, ktore pozwola na prace z K100D. Licze na GIMPa :roll:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A próbowałeś zainstalować PhotoLaba za pomocą Wine czy tylko uruchomić istniejącą instalację w windows?
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
PhotoLab zainstalowal sie bez problemu w srodowisku wine, niestety nie uruchamia sie. Jak zreszta wiele innych aplikacji pod Win. Specjalnie mnie to nie martwi, jest wiele wstanialych programow linuxowych, ktore sa w dodatku darmowe. ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
a czy wine odpali DNGconvertera? On jest darmowy i do tego robi kompresowane DNG, które maja o połowę mniejszy rozmiar niz PEFy. Tylko czy jest juz wersja do K100d? :-/
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ech, to pewnie już wygląda na namolność (a ja z tego nic nie mam) - DNG Converter zobaczy rawy z K100D, po załataniu ich tym programikiem:
www.dojarek.com/pub/sam2pen.zip

Sam program jest windziany i mam nadzieję, że pójdzie pod Linuksowym wine.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach