irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Problem z komputerem
Cześć, od pewnego czasu miałem problem z uruchamianiem komputera, musiałem wyłączyć listwę zasilającą i przytrzymać przycisk power na obudowie aby się włączył. Problem ten występował wybiórczo wiec go zbagatelizowałem. Teraz komputer nie chce za nic wystartować, włącza się i po sekundzie wyłącza. Wczoraj wymieniłem na początek baterię na płycie głównej i system wystartował po uruchomieniu go z pozycji biosu. Po restarcie nadal to samo, pomaga tylko wyciągnięcie bateryjki z płyty i to jednorazowo. Może ktoś obeznany w tej materii może mi podpowiedzieć gdzie szukać problemu, nie chcę wymieniać podzespołów skoro nie wiem który powoduje problem.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Najczęsciej jako pierwszy w takim przypadku podejrzany jest zasilacz. I od tego bym zaczął. Poza tym możesz sprawdzić też, czy nie jest zbyt zakurzony i czy wiatrak na procesorze startuje. Gdy tenże nie rusza to najczęściej komp też nie rozpocznie działania. A i tak podejrzewam zasilacz. Pzdr.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Też podejrzewam zasilacz, ewentualnie płytę główną, ale może miał ktoś doświadczenia z takim problemem. Komputer chłodzony cieczą więc przegrzanie raczej bym wykluczył a całość zabezpieczona filtrami DEMCiflex i odkurzane średnio co 1-2 tygodnie. Wentylatory śmigają a płyn ma odpowiedni przepływ, temperatury normalne.
Specyfikacja poniżej.

MOBO: P8Z77-I DELUXE, CPU: Intel Core i5-3570K, RAM: Kingston HyperX Genesis 8GB DDR3 1600 2x4GB, GPU: NVIDIA GTX 770 Reference GK104, SSD: 2x Samsung 840 PRO 265GB, PSU: Silverstone Strider SFX Gold 450W.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
irek83, w takich przypadkach nie ma rady - albo masz znajomego u którego sprawdzisz poszczególne elementy albo oddasz sprzęt do serwisu - niech postawią diagnozę. W Twoim przypadku odłączyłbym kartę graficzną (masz wbudowaną w płytę główną) i poszczególne kości RAM oraz dyski. Może uda Ci się samemu odszukać winowajcę.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Enzo, tak zrobię, dzięki :-B
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Miałem taki przypadek. U mnie dodatkowo poodłączeniu zasilania (fizycznie) i podłączeniu do prądu trzeba było czekać najpierw kilka minut, po pewnym czasie nawet godzinę. Potem już nic nie pomagało.
Pomogła dopiero wymiana kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu.

Pożycz inny zasilacz, to najszybciej sprawdzisz. Jak nie to reszta.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Ja miałem to samo i problem był w zatartym/zużytym wentylatorze na chipsecie. Chipset płyty głównej dostawał temperatury i zonk - albo zero startu(już na końcu), albo niebieskie ekrany(w początkowej fazie).
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Z zasilaczami różnie bywa - u mnie któraś z linii przestała trzymać napięcie. Słabsza konfiguracja uruchamiała się i działała bez problemów a w mocniejszej pojawiały się samoczynne wyłączenia.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Tutaj sytuacja wygląda inaczej, jeśli wyciągnę bateryjkę na płycie głównej na kilka sekund to komputer odpala i z biosa system startuje bez problemu, działa nawet pod dużym obciążeniem. Zauważyłem wczoraj że przy normalnym rozruchu po upływie kilku sekund zapala się czerwona dioda przy bateryjce która według instrukcji wskazuje problem z pamięciami ram - DRAM LED, Po tym błysku komputer gaśnie. Będę chyba musiał jakieś pamięci na próbę kupić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak masz więcej kości to może jedna z nich nawala.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Może znacie jakiś dobry program do diagnostyki pamięci ram? Komputer na siłę mogę uruchomić, więc i diagnostykę też pewnie udałoby się przeprowadzić bo może jak plwk, napisał tylko jedna stwarza jakiś problem.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po prostu uruchamiaj go z włożoną tylko jedną kością pamięci. Tak dojdziesz, która stwarza problem. Pzdr.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
http://clonezilla.org
Nagraj na plytke/USB. Program do testowania pamieci nazywa sie memtest86. Aktualnie chyba nikt nic lepszego nie zrobil.

pz
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
skaarj, :-B dzięki :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach