Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
Serwis w Warszawie
Znacie moze jakis przyzwoity serwis starych apratow w Wawie?
Odgrzebalem hi-matica 7s i o ile migawka dziala jak marzenie, to swiatlomierz przeklamuje o okolo 4,5 EV. Na dodatek mam wrazenie, ze jest to zwiazane z jakims problemem z wyskalowaniem - wskazowka nie chce przekroczyc 12,5 - i ustawienie ASA 800 w zasadzie daje prawie podobne pomiary do zewnetrznego swiatlomierza dla ASA 100. W sumie sam bym sprobowal to naprawic, ale nie wiem dlaczego mam spore problemu ze zdemontowaniem gornej pokrywy. W ostateczni pozostanie korzystanie z zewnetrznego swiatlomierza, ale jest to mimo wszystko troche niewygodne :-/
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jaka masz baterie w tym hi-maticu?
 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
px625a - 1,5 V, ja wiem ze powinna byc 1,35 ale przeklamanie chyba powinno leciec w druga strone, zasadniczo aparat niedoswietla a nie przeswietla.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Zgadza sie, powinien lekko przeswietlac. Tez mam taka w swojej 11-ce i wydaje mi sie, ze to przeswietlanie jest minimalne, moze na slajdzie bym cos zauwazyl - na negatywie nie ma szans.

Wyglada na to, ze zostaje serwis.

Znam dwa - oba sa podobno bardzo dobre.

1. Bieniek Adam. Naprawa sprzętu fotograficznego
tel/fax. (022) 629 99 59
Al. Jerozolimskie 113/115, 02-017 Warszawa

2. Foto-tronik
tel/fax: (022) 621 12 41
ul. Żurawia 32/34 (wejscie od ul. Parkingowej), 00-515 Warszawa
http://www.foto-tronik.pl/
 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
Dzieki!
Tak jak mowilem - moim zdaniem to jest jakis problem z wyskalowaniem - dokladnie tyle niedoswietla ile wynosi odleglosc od osiaganej maksymalnej wartosci do konca skali. No ale to sprawdza juz w ktoryms z tych punktow.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Tomys, jak juz bedziesz tam, to zapytaj, czy dadza rade przeczyscic dalmierz w Hi-Maticu ;-)
 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
ok - zapytam - zreszta u mnie tez jest z tym problem - swoja droga to sa jednak cudowne maszynki - zaluje ze tak pozno wydobylem ja z mrokow piwnicy ;-)
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Hi matic ma 1 szejstwo do regulacji i nim około 1 ev da się wyregulować.
Jak bym pogrzebał to gdzieś mam fotke tego cuda.

Znalazłem, to się da bez problemu zorbić w domu o ile masz coś co dobrze naświetla zeby porównywać, po podpisie widzę że będzie ok.



Reguluje się to tuja z tyłu. Po prawej od zielonego kabla.



Jak byś chial się za to zabrać samemu to sloże dokladniejszym opisem.
Bedzie potrzeby krzyżowy śrubokręt taki zeby odkrecic wkrety z górnej plyty, w sumie to sówniarka i penseta lub igła. Potem troche czasu i zabawy z pomiarem na równo oświetlonej ścianie i gotowe.

 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
oo - byloby super.
rozbierales kiedys hi-matica moze?
probowalem go rozkrecic ale cos trzyma od strony wizjera bez porblemu demontuje wszystkie naciagacze, stopke srubki a mimo to nie moge zdjac gornej pokrywy - i nie wiem czym to jest spowodowane :-/
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
To i to zdjołeś :?:

 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
oczywiscie ze zdjalem - mam nawet taki klucz w domu z gumowa koncowka do sciagania takich rzeczy - ale niestety cos trzyma przy wizjerze i nie iwem co :-/
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Hmmm jeśli nie wkręty i nie dzyndzle, i nie ma tam niczego innego jakiś płaskich rzeczy. To weź poprstu wsadź srubokręt w szczelina i spróbuj to podważyć lekko może być gdzieś podklejona. Bo tam w sumie nic więcej nie ma.
 
Tomys  Dołączył: 05 Kwi 2007
ok - wlasnie o taka inofrmacje mi chodzilo ;-) a powiedz mi jeszcze jak zdemontuje ta nasadke od zwiajacza, to pod nia jest malutka taka obejma tez z takimi dwiema wypustkai - ale ona chyba utrzymuje gwint czy tam uszczelnienie dla trzepienia. Jutro sprobuje to rozebrac i dam znac :-) w takim ukladzie na raize wstryzmam sie wybraniem do serwisu - mam swiatlomier sekonica i jesli da sie to samemu wyregulowac to byloby super :-)
jeszcze raz dzieki :-B
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Prosze zrób zdjecie jak o czymś mówisz bo tak z głowy to cieżko ;-)
Zmorą tych aparatów jest padający światłomierz, który albo zamiera albo wskazuje jakieś cuda. Upewnij się że z bateryjką wszystko ok. Jak nie bateria i nie regulacja, to jedynie pozostaje sprzawdzenie elektroniki. Ona jest w szkle. A to już w zależności od modelu aparatu.
Przykładowo canonet 28 ma coś takiego, gdzie element pomiarowy siedzi głęboko wbudowany w takiej tulejce. Ten egzemplarz canonetki miał ten dzyndzel co jeździ po stykach zbyt mało wygięty i strasznie skakały mu wskazania nie potrafił się zdecydować. W 2 przerabiałem zacięty mechanizm ale to inna historia.



Dla porównania w 7sII jest on zupełnie inny.



Jaki jest w 7s nie mam pojęcia. Swojego czasu jak zakupiłem tylko KX od dzerrego to notorycznie źle wskazywał i wyłączał światłomierz. Jak się okazało po rozbiórce, stracił styk tam gzie się ISO nastawia. Po szybkim doginaniu działa jak marzenie :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Istreed, czy jest jakis sprzet foto, ktorego nigdy nie rozkreciles? :-P
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Z korpusów to D7, 7D i D60 na razie im nic nie dolega (chodź niebawem BF/FF w 7D będe ćwiczyć). Inne AF się zdarzały, ze szkieł moich to w sumie tylko 17-35 tylko bo reszta cały czas wymaga jakiejś drobnej konserwacji.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Respect!
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
dan napisał/a:
Istreed, czy jest jakis sprzet foto, ktorego nigdy nie rozkreciles?


pewnie ten, ktorego nigdy nie wyprodukowali. :-P
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Istreed, a masz jakąś receptę na niedziałającą migawkę w Hi-Maticu F? Włożyłem 2 baterie LR44, uzupełniłem folią aluminową do brakującej grubości właściwych baterii, a migawka jak się nie wyzwalała, tak się nie wyzwala :(
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
W życiu F w rece nie miałem, a tam jest wogle elektorniczna :?: Zapytaj spinnera czy jego F bez baterii działa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach