Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Enzo napisał/a:
Grzenio napisał/a:
Swoją drogą zdjęcie jakie przytoczyłeś (Shirley Temple) również jest fotoszopowane.

Oczywiście. Dlaczego miałoby nie być?

No bo te oczęta to również typowa zagrywka pod publiczkę. Publiczności podoba się coś czego nie widzą na co dzień na facebooku. Taka jest prawda. Oczywiście portret tej dziewczynki jest wykonany bardziej naturalnie co nie znaczy, że to jedyna słuszna droga. Jednemu podoba się to a innemu co innego.

Ja chciałem poruszyć temat wykonywania portretów w plenerze z małą GO z mocnym tylnym oświetleniem. Czy w takich przypadkach lampa z HSS to podstawa czy można się śmiało bez niej obyć? Nie mam takiej lampy więc nie mam w tym temacie doświadczenia. Dotąd unikałem raczej takich kadrów i nie wiem czy jest sens kupować filtry szare i pracować ze zwykła lampą i czasami do 1/180 sek. czy lepiej zainwestować w lampę z HSS? A może poprzestać na blendzie oraz wyciąganiu cieni w postprocesie bo lampa nie da wiele więcej? Chciałbym poznać opinię praktyków.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Grzenio napisał/a:
Mi chodziło tylko o technikę wykonywania takich ujęć z zachodzącym słońcem w kadrze.

IMO słońca i "gór" nie było w kadrze w trakcie wykonywania tego zdjęcia ;-) Za jedyne $249 będziesz mógł poznać magiczną technikę Lisy Holloway:
Lisa Holloway napisał/a:
JUST $249!!! LEARN ALL OF MY EDITING SECRETS - 14 HOURS OF INSTRUCTION!!!


Co do zdjęć ze słońcem w kadrze tutaj masz trochę na ten temat.

Enzo napisał/a:
Co do oczu to William Ropp mi się przypomniał

A mi się przypomniał film z Amy Adams jako Margaret Keane.

PS. Zastanawiam się jak takie zdjęcie zrobić :idea:

 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Chciałbym tylko nadmienić (jak to ja), zgadzając się oczywiście z wami w pełnej rozciągłości, że postproces też jest sztuką. I to sztuką niełatwą. Nie zapominajmy o tym.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
kerad napisał/a:
PS. Zastanawiam się jak takie zdjęcie zrobić :idea:


Wydaje mi się, że dłuższą ogniskową przy otwartej przesłonie, ale tak, by postać była oddalona zarówno od badyli przed nią, jak i do tła (tu dalej) za nią. Piszę to pamiętając, że długa ogniskowa skraca (co tutaj widać) perspektywę. Postać musi być trafiona "w punkt", jeśli chodzi o ostrość.
I napisałem "wydaje mi się", co rzecz jasna tworzy przestrzeń dla innych rozwiązań ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
kerad napisał/a:
Co do zdjęć ze słońcem w kadrze tutaj masz trochę na ten temat.
Dzięki za linka. Już trochę podobnych do tego artykułów czytałem. Na ogół autorzy tych artykułów stosują jakąś przenośną lampę studyjną. Nie chciałbym jednak od razu inwestować tak dużej kwoty aby testować różne rozwiązania. Raczej nie interesuje mnie fotografowanie na przysłonie f/16 więc myślę, że lampa reporterska może da radę. Z drugiej strony trzeba zakładać filtry szare co zabiera sporo mocy lampom reporterskim. Z kolei lampy w trybie HSS też mają znacznie mniejszą moc niż w normalnym trybie pracy więc trochę nie wiem co lepiej się sprawdzi? Mam dwie lampy Yongnuo YN-560 plus wyzwalacz radiowy ale nie mam żadnych filtrów szarych o niskich gęstościach. Z tego co widziałem po przykładowych zdjęciach potrzebne byłyby filtry z zakresu ND4-ND16 żeby zejść do czasu 1/180 sek. i przysłony f/2. Nie wiem czy jest sens kupowania kilku filtrów szarych albo jednego regulowanego ND2-400 czy może lepsza byłaby lampa z HSS?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kerad napisał/a:
Za jedyne $249 będziesz mógł poznać magiczną technikę Lisy Holloway:

I to jest słuszna koncepcja. Zamiast domysłów będzie kawa na ławę. Jak mawia Wilq: kucharz, kucharz, nie oszukasz.

kerad napisał/a:
Amy Adams jako Margaret Keane

Widziałem. Burton robił lepsze rzeczy.

kerad napisał/a:
PS. Zastanawiam się jak takie zdjęcie zrobić :idea:

Patrząc na przedmiot, który modelka trzyma w dłoni, to jest poziom Master of Photography Level DieHard.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
kerad napisał/a:
Zastanawiam się jak takie zdjęcie zrobić :idea:
U Lisy Holloway, którą wcześniej przytaczałem, można znaleźć trochę podobnych kadrów. Niestety nie mam dobrych wiadomości bo po EXIF-ach widać, że najczęściej robi to na FuFu @200mm f/2.0, czasem 85mm f/1.4.

https://500px.com/photo/174973323/josie-by-lisa-holloway?ctx_page=2&from=user&user_id=1161015

No chyba, że tutaj również wchodzi w grę fotoszopowanie.

 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
kerad napisał/a:
IMO słońca i "gór" nie było w kadrze w trakcie wykonywania tego zdjęcia


prawda, że to jest sztuczne? Normalnie nie będę się opowiadał przy jednylub drugim, bo zgadujemy trochę, ale ja też w pierwszej kolejności pomyślałem, że to sztuczne tło.

kerad napisał/a:
Zastanawiam się jak takie zdjęcie zrobić


czym Cię ten portret ujął, co chciałbyś powielić(nie, że jest zły tylko w czym widzisz trudność)?

[ Dodano: 2017-02-16, 15:21 ]
Grzenio, to co pokazałeś na końcu to już nie jest taka wielka postprodukcja. Oczka tylko, no skóra i światełko na niej, żeby to się do przodu pchało, oczywiście podstawowe kwestie edycji też wchodzą w rachubę. Reszta to już kunszt kadrowania i odpowiedni punkt widzenia z uwzględnieniem planów no i moment.

 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Tutaj podobne zdjęcie zrobione już bardziej przystępnym cenowo sprzętem bo na APS-C będzie to mniej więcej ekwiwalent 85mm f/1.6:

https://500px.com/photo/189337965/ice-field-by-mike-bons?ctx_page=4&from=gallery&galleryPath=21152043&user_id=544334

[ Dodano: 2017-02-16, 15:29 ]
M.K napisał/a:
Grzenio, to co pokazałeś na końcu to już nie jest taka wielka postprodukcja.
Ale chodzi Tobie o to zdjęcie: https://500px.com/photo/174973323/josie-by-lisa-holloway?ctx_page=2&from=user&user_id=1161015 ? Jeśli tak to poddawałem w wątpliwość efekt rozmycia pierwszego i drugiego planu bo nie miałem możliwości bawić się FuFu @ 200mm @ f/2.0 i sprawdzić naocznie czy to jest możliwe. No i niestety pewnie nie będę miał takiej możliwości bo jestem zwykłym fotoamatorem i nie stać mnie na wywalenie 35k PLN na takie hobby.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Grzenio, myślę, że to jest 85/1.4 na ff - takie rozmycie to nie jest problem, natomiast możesz zacząć portretowanie od jupitera 9 85/2 - miałem i to szło jest po prostu świetne. Warto kupić wersję mc.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
M.K, mam już Samyanga 85mm/1.4 i bardzo go lubię. Czy Jupiter byłby lepszy? Nie interesowałem się tak starszymi stałkami manualnymi.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Grzenio, raczej nie. Masz świetne szkło, i zmiany szkła nie wniosą takiego progresu jak cierpliwe uczenie się. Zobacz, że wiele pokazanych tutaj portretów ma pierwszy plan, co sugeruje, że fotograf musi wejść w otoczenie, gdzieś w trawach zniknąć, kwiatach itp. itd.; oczy w mocny punkt lub cała sylwetka, dobrze dobierz trzeci plan, spokojny na początek, bez źródeł silnego światła. F na 1.4
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Grzenio napisał/a:
niestety pewnie nie będę miał takiej możliwości bo jestem zwykłym fotoamatorem i nie stać mnie na wywalenie 35k PLN na takie hobby

Wrócę do błędów popełnianych przez posiadających aparat fotograficzny - przecenianie sprzętu. Np. mając Samyanga 85/1,4, blendę, lampy z wyzwalaczem, patrzymy na zdjęcie które nas zainteresowało, zaglądamy mu w Exif i zaczynamy biadolenie na temat sprzętu którym zostało zrobione (bo FF, bo średni format, bo taka czy śmaka lampa, bo filtr, bo długonoga asystentka). Zamiast pójść w plener i sprawdzić czy dam radę. Jak na PPD na przykład (kompakt, chińska lampa z softboksem i seksowny Michu owy softbox trzymający) bez większego grzebania w postprodukcji:



Inna rzecz, że jeśli komuś wydaje się, że mając taki sam sprzęt jak fotograf który go zachwyca, zrobi takie samo zdjęcie, to mu się tylko tak wydaje. Ale to już inny temat.

Kolejny błąd - niedocenianie sprzętu. Podobają Ci się komercyjne sesje robione za miliony monet? Chcesz robić takie same ale zarzekasz się, że jesteś amatorem i nie stać Cię na wiele? Widzisz tutaj sprzeczność?

 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Głowa nie od tego tułowia :-|

Ściema, fotomontaż!
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
M.K, co do rozmycia to wiem. To kerad raczej się pytał o rozmycie, z tego co zrozumiałem. Mnie akurat interesuje obecnie temat robienia zdjęć z mocnym tylnym oświetleniem i nie wiem jak można się do tego zabrać inwestując jak najmniejszą kwotę bo zakup przenośnej lampy studyjnej HSS i wyzwalaczy radiowych z HSS raczej przy moim budżecie nie wchodzi w grę.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Grzenio, idź na zdjęcia tuż przed zachodem. Trzymaj się najniższego iso, weź kogoś do pomocy z blendą. No i zrób to zdjęcie z tylnym światłem, blendę ustaw w kontrze do światła i skieruj na modelkę/modela! A potem będziem myśleć jak wyjść z tego obronną ręką.
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Enzo napisał/a:
Zamiast pójść w plener i sprawdzić czy dam radę. Jak na PPD na przykład (kompakt, chińska lampa z softboksem i seksowny Michu owy softbox trzymający) bez większego grzebania w postprodukcji:
Enzo, ale co innego zrobić zdjęcie na przymkniętej przysłonie w pochmurny dzień a co innego prosto pod słońce. Tutaj niestety są ograniczenia sprzętowe, których nie przeskoczysz tak łatwo. Tu widać jak wychodzą takie zdjęcia: foto . Każdy kto choć trochę porobił zdjęć raczej sam się o tym świetnie przekonał.

[ Dodano: 2017-02-16, 16:58 ]
M.K napisał/a:
Grzenio, idź na zdjęcia tuż przed zachodem. Trzymaj się najniższego iso, weź kogoś do pomocy z blendą. No i zrób to zdjęcie z tylnym światłem, blendę ustaw w kontrze do światła i skieruj na modelkę/modela! A potem będziem myśleć jak wyjść z tego obronną ręką.
M.K, wiem że można się wspomóc blendą, można wyciągać cienie w postprocesie, robić gradienty na niebie itp. ale często można znaleźć artykuły zachwalające jak to bardzo lampa pomaga w portretach w plenerze. Ja niestety nie mam sprzętu aby to sprawdzić naocznie więc na razie mam pytanie jak dużą przewagę może dać lampka reporterska vs. blenda i czy w ogóle da jakąś przewagę?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Grzenio napisał/a:
Tutaj niestety są ograniczenia sprzętowe, których nie przeskoczysz tak łatwo.

Blenda lub lampa plus pogrzebanie w postprodukcji. Co w tym trudnego? Poza tym, jak słusznie zauważył MK istotna jest pora dnia. Do tego dobór tła (np. drzewa, krzaki) które rozproszą dodatkowo ostre światło i jeśli jesteśmy w odpowiednim miejscu pozwolą przymknąć trochę przysłonę. Osobiście mam odruch zwrotny widząc kolejne tego typu zdjęcie (jest obecnie jakiś trynd) oczywiście obowiązkowo z wypranymi kolorami. To, że się da (bo sprzęt pozwala) wcale nie oznacza, że trzeba.

[ Dodano: 2017-02-16, 17:06 ]
Grzenio napisał/a:
niestety nie mam sprzętu aby to sprawdzić naocznie więc na razie mam pytanie jak dużą przewagę może dać lampka reporterska vs. blenda i czy w ogóle da jakąś przewagę?

Grzenio napisał/a:
Mam dwie lampy Yongnuo YN-560 plus wyzwalacz radiowy

Mylisz się w zeznaniach...
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Enzo napisał/a:
Mylisz się w zeznaniach...
Nie mylę się w zeznaniach bo na początku pisałem o robieniu zdjęć z małą GO a do tego potrzebuję albo trybu HSS albo filtrów szarych, których niestety nie mam. Na filtr regulowany musiałbym wydać ponad 400 PLN i nie wiem jak bardzo pogorszy on optykę. Może lepiej kilka filtrów stałych ND2, ND4, ND8? Tylko, że to też jest wydatek więc nie wiem czy nie lepiej dozbierać do lampy z HSS?
Pewnie, że można przymknąć przysłonę ale to już nie będzie zdjęcie z rozmytym tłem. Inaczej wygląda wtedy ta plama światła w tle. Poza tym ze słońca zaczyna się robić gwiazdka więc też nie o taki efekt mi chodzi.
Enzo napisał/a:
Osobiście mam odruch zwrotny widząc kolejne tego typu zdjęcie (jest obecnie jakiś trynd) oczywiście obowiązkowo z wypranymi kolorami. To, że się da (bo sprzęt pozwala) wcale nie oznacza, że trzeba.
Oczywiście, że nie trzeba. Dlatego nie robiłem dotąd takich zdjęć. Ale wątek jest o technikach fotograficznych więc myślę, że to jest jak najbardziej w temacie bo nie dyskutujemy tutaj o gustach ale o technikaliach.

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Grzenio napisał/a:
Nie mylę się w zeznaniach bo na początku pisałem o robieniu zdjęć z małą GO a do tego potrzebuję albo trybu HSS albo filtrów szarych, których niestety nie mam.

Czyli wiesz czego potrzebujesz. Więc w czym problem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach