wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
SAMPLE SMC Pentax-F 17-28mm F3.5-4.5 Fish-Eye
Specyfikacja i komentarze na Pentax Forum
Obiektyw malutki, wielkości F 50 1.4 ale lżejszy. AF oczywiście śrubokręt.
Obiektyw świetnie pracuje z matrycą K1. Parę razy już pisałem że według mnie szybki przed matrycą są optymalizowane pod pracę ze starymi obiektywami.
Co do sampli:
Najświeższy:


Bodajże lekko prostowany jeszcze w LR wywołany


Taki pokazujący bardziej wygięcia:


Obiektyw daje obrazek ostry od brzegu do brzegu :-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
wanakamura jakby to był rektalinearny to by było super....
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
x4rd napisał/a:
wanakamura jakby to był rektalinearny to by było super....

takie rzeczy z DFA 15-30
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Aż oczy bolą od szczegółów :-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
wanakamura napisał/a:
takie rzeczy z DFA 15-30


Tak, oraz cena pięciokrotnie większa :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można programowo wyprostować i sprawdzić co się stanie z ostrością w narożnikach.
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
plwk napisał/a:
Można programowo wyprostować i sprawdzić co się stanie z ostrością w narożnikach.

W praktyce każde odwzorowanie służy do czegoś innego, Fishowe mieści nam najwięcej pola sfery na matrycy. Rektalinearne ulubione przez architektów, nie tylko według mnie, nie sprawdza się z ludźmi.
Do takich rzeczy najlepiej użyć fisha i oprogramowania typu co pewnie da się też w PS zrobić samemu.
Natomiast proszę nie negujmy rybiego oka za to że jest rybim okiem a nie UWA (ultra wide-angle lens), to oddzielna kategoria obiektywów. Czekam na inne sample z 17-28 :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja nie neguję rybiego oka. Napisałem jedynie, wprawdzie nie wprost, że nie mając kasy na 15-30 można go częściowo próbować zastąpić tym 17-28.
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
plwk napisał/a:
Ja nie neguję rybiego oka. Napisałem jedynie, wprawdzie nie wprost, że nie mając kasy na 15-30 można go częściowo próbować zastąpić tym 17-28.

no właśnie ja tego za bardzo nie widzę, i dużo roboty i jakość nie ta dlatego kupiłem FA 20mm. Wczoraj spotkałem się ze znajomym co ma 6D i 15-30 Tamrona i wiem że mój wybór był dobry :D. 15-30 to kloc. Tak jak wychodzi z Twojego pytania też sądzę że prostowanie zdjęcia z Fish do rektalinearnego odwzorowania to bezpowrotna utrata szczegółów i rozciąganie pixeli. Jeśli chodzi o UWA to dla mojej filozofii obiektywowej jedyną opcją póki co jest czekanie i odkładanie na Laowa 12mm f/2.8 lub czekanie na alternatywe :).
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
wanakamura napisał/a:
Laowa 12mm f/2.8


Ekstra szkło!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach