dark64  Dołączył: 16 Gru 2016
Pomoc łopatologiczna potrzebna! Obiektyw PRESELEJCYNY
Witam. Nabyłem ciekawy preselekcyjny obiektyw Takumar 200mm f3.5 na m42. Pomimo najszczerszych chęci, tłumaczeń ze strony sprzedawcy, sprawdzania w googlach... nie czaję jaka jest różnica i sens ustawiania obu pierścieni. Czym różni się zdjęcie zrobione z jednym pierścieniem ustawionym na f3.5 a drugim ( blokującym ) na f22 od tego kiedy oba są ustawione na F3.5? Jakie możliwości daje taki obiektyw. Z góry dziękuję za pomoc.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
dark64, jednym z pierścieni ustawiasz wartość do której chcesz go przymknąć przy robieniu fotki. Ostrzysz na pełnym otworze i następnie, drugim pierścieniem, jednym ruchem, przymykasz do wybranej uprzednio wartości, nie odrywając wzroku od wizjera. Pzdr
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Zwróciłeś uwagę na to, że jeden z pierścieni blokuje się na wybranej wartości przysłony, a drugi chodzi bardzo lekko? I że to szkło z czasów przed popychaczami sterującymi przysłoną? taki trop podaję ;-)
 
dark64  Dołączył: 16 Gru 2016
Czyli służy to tylko do tego żeby "złapać ostrość" na "jasno" i ew. przyciemnić wedle potrzeby?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
dark64 napisał/a:
Czyli służy to tylko do tego żeby "złapać ostrość" na "jasno" i ew. przyciemnić wedle potrzeby?

Właśnie tak. Przymykasz do uprzednio wybranej wartości przysłony, bez patrzenia na jej skalę na obiektywie, a ostrzysz, w miarę komfortowo przy pełnym otworze. Pzdr.
 
dark64  Dołączył: 16 Gru 2016
Dziękuję bardzo za pomoc. Czytałem tak dziwne rzeczy na ten temat że nie wiedziałem co mam z tym robić ;)
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Pomiar światła na zamkniętej przysłonie :-D Zielony guzik jak z obiektywami z popychaczem? Pytam z ciekawości
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
idzi, nie. Tu światłomierz aparatu mierzy światło przy przymkniętej (ręcznie) przysłonie i używanie "zielonego guzika" jest zbyteczne. Chociaż może być konieczna korekta na plus lub minus. Pzdr.

 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Zielony guzik w trybie M jak najbardziej moze byc - po przymknieciu przyslony. Korpus ruszy popychaczem, ktory i tak nic nie zrobi ale zmierzy ekspozycje.

pz
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Po co sobie komplikować życie?
Z obiektywami z przysłoną preselekcyjną pracujemy w AV - pomiar mamy ciągły i płynny.
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Oj Grzechotniku nie odmawiaj innym możliwości umartwiania się. A jaka frajda jak fota wyjdzie fajna.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Kto bogatemu zabroni ;)
Choc szczerze jak pomysle o swoim uzytkowaniu preselekcyjnych, to uzywam ich raczej albo do portretu albo do krajobrazu. Czyli w zasadzie pomiaru ekspozycji dokonuje na poczatku i pozniej nie chce zeby aparat przy niej cokolwiek grzebal.
To oczywiscie kwestia osobistych preferencji, mozna i w Av.

pz

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach