Hombre  Dołączył: 21 Kwi 2006
Test SMC DA*200 mm f/2,8 ED AL IF SDM w Ch d'Images
Obiektyw tylko dla formatu APS-C

Winietowanie: nie osiąga 0,2 przy 2,8 zatem absolutnie pomijalne.
Aberracje chromatyczne: pojawiają się, ale małe, nie przekraczają 0,12 mm przy odbitce 30x45 cm.
Dystorsja: tak jak przy winietowaniu - pomijalna. Brawo.
Ostrość: Optyczna, najwyższego poziomu. Optymalna od f/4. Przy f2,8 minimalne problemy z dostrojeniem AF (w sumie nie bardzo zrozumiałem na czym dokładnie to polega: "lekkie zakrzywienie pola przy f2,8 ze względu na lekkie odchylenie ustawienia ostrości względem optimum"???). Lekki spadek ostrości od f/16 ze względu na dyfrakcję. Ostrość w środku i na brzegach bardzo dobra, równomierna.

Pełna satysfakcja dla najbardziej wymagających. Ogólnie 5 gwiazdek na 5.

Filtr: 77 mm
Długość: 134 mm bez osłony
Masa: 909 g
Planowana dostępność od 15 stycznia, ale kto wie.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
"lekkie zakrzywienie pola przy f2,8 ze względu na lekkie odchylenie ustawienia ostrości względem optimum"
Czy tu nie chodzi przypadkiem o sferyczny a nie płaski kształt powierzchni obszaru ostrości? Tak ma większość szkieł chyba....

Myślałem, że jak tylko do APS-C to przy tych parametrach obiektyw powinien być mniejszy i lżejszy. A tu prawie kilo wagi i filterek 77mm. Zupełnie jak do małego obrazka.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no nie piszcie ze tylko do APS-C :shock:
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Fafniak napisał/a:
nie piszcie ze tylko do APS-C
napisali
 
Hombre  Dołączył: 21 Kwi 2006
piotr_luk napisał/a:
Fafniak napisał/a:
nie piszcie ze tylko do APS-C
napisali


Piszą, że specjalnie stworzony pod APS-C i nie zakłada się go na korpusy analogowe 24x36.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
A planowana cena :?: :evilsmile: :?:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Hombre napisał/a:
Piszą, że specjalnie stworzony pod APS-C i nie zakłada się go na korpusy analogowe 24x36.

jeżeli tak napisali sugerując się tylko nazwą "DA", to mi to lata, ale jeżeli rzeczywiście w rogach, na pełnej klatce będzie zauważalny spadek jakości obrazu, to bieda i wtedy nici z zakupu tego szkła :-(
 
Hombre  Dołączył: 21 Kwi 2006
siwyyy77 napisał/a:
A planowana cena :?: :evilsmile: :?:


Ceny nie podano.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Martwi to "DA" ale o tym juz dawno bylo wiadomo... Majac na uwadze kiedys FF powinno kryc juz teraz, w koncu takie szkla "u nas w systemie" wypuszcza sie raz na kilkanascie lat... :evilsmile: Z drugiej strony mysle, ze kryje maly obrazek... :->

Pzdr
Spinner
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie ma zadnego zysku jesli idzie o wielkosc obiektywu przy tych ogniskowych czy bedzie kryl APS-C czy FF... I dokladnie FA* i to nowe DA* maja identyczne filtry i dlugosc tylko FA* jest... ponad 100 g lzejszy od DA* :shock:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Pentagram napisał/a:
jeżeli tak napisali sugerując się tylko nazwą "DA", to mi to lata, ale jeżeli rzeczywiście w rogach, na pełnej klatce będzie zauważalny spadek jakości obrazu, to bieda i wtedy nici z zakupu tego szkła

Niezauważalna winieta daje nadzieję na krycie FF. Tak sobie gdybam.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
bEEf, przy pełnej klatce może być tylko większa - niestety.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dżejpi, to chyba logiczne.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
mi sie kiedys zachcialo FA* 300, az dostalem odpowiedz po ile :] tu tez sie boje zapytac :)
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
hombre, a może jakiś link do tego testu?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
duroc, - z tego co pamietam to oni nie maja w sieci zamieszconych testow tylko w pismie....
 
Hombre  Dołączył: 21 Kwi 2006
duroc napisał/a:
hombre, a może jakiś link do tego testu?


Nie ma linka - to z gazety, wersja tylko na papierze.
Trochę później strzelę fotkę i podlinkuję - gazetę zostawiłem w pracy.

[ Dodano: 2008-01-29, 12:29 ]
duroc napisał/a:
hombre, a może jakiś link do tego testu?


 
micopat  Dołączył: 24 Lip 2009
  Kto ma DA* 200mm f?2.8?
Czy ktoś z forumowiczów ma ten obiektyw? Jak oceniacie jakość zdjęć? Jak się użytkuje?
Myślę o "przedłużeniu" posiadanego przeze mnie DA* 50-135mm f/2.8 i planuję zakup czegoś o ogniskowej między 200mm - 300mm.
Myślałem też o Sigmie 70-200 F2.8 APO EX DG HSM MACRO II, ale chyba wezmę Pentaxa bo: jest lżejszy, mniejszy, ma lepszą rozdzielczość (od Sigmy na 200mm), ma uszczelki.
Sigma to też niezłe szkło, kusi trochę bo wypełniło by pięknie lukę miedzy 135mm a 200mm. Najchętniej bym kupił Sigmę 100-300 F4 APO EX DG HSM, ale chyba nie robią pod Pentaxa :-(
Myślę jeszcze o opcji DA* 300mm f/4? Mieliście z tym szkłem jakieś doświadczenia?

Czy DA* 200mm i DA* 300mm kryją w końcu pełną klatkę czy nie? Spotkałem mnóstwo sprzecznych opinii na ten temat.

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc :-B

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
micopat napisał/a:
Najchętniej bym kupił Sigmę 100-300 F4 APO EX DG HSM ale chyba nie robią pod Pentaxa

Robią.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
Re: Kto ma DA* 200mm f?2.8?
micopat napisał/a:
Najchętniej bym kupił Sigmę 100-300 F4 APO EX DG HSM, ale chyba nie robią pod Pentaxa :-(


robią: http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,2934s,382d

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach