skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Jupiter byl juz na pierwszym spacerze z MXem :D
Jesli dopstrykam dzis w domu rolke do konca to bede wywolywal i zobaczymy co wyszlo :)

Manualnosc mi akurat nie przeszkadza - na szczescie jeszcze widze wystarczajaco dobrze, a do tego w cyfrze mam matowke z klinem.
Zobaczymy jak wyjdzie porownanie z P85/2. W najblizszych dniach okaze sie czy bede klikal na aukcje od Irka :)

pz
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
skaarj napisał/a:

Manualnosc mi akurat nie przeszkadza - na szczescie jeszcze widze wystarczajaco dobrze


Tylko pozazdrościć :-P
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Coz, jeszcze :)
Zeby nie bylo - porzadne wyostrzenie bez matowki z klinem w K5 nie wchodzi absolutnie w gre. To se ne da ;)

Koniec koncow nie dopstrykalem rolki - nie sprawdzilem wczesniej, no i okazalo sie ze MX nie ma ochoty wyzwalac lampy po kabelku :/ Pomecze go jak dokoncze rolke w swietle dziennym. Strzelone trzy klatki ale jako ze ekspozycja w ogole dosc trudna, lampe do cieni odbijalem od sufitu, a glownym swiatlem miala byc zwykla lampa to i cienie nalezalo doswietlic porzadnie... No wlasnie, cos o kabelku PC pisalem...

Narazie wyszedl taki gniotek - oczywiscie okazalo sie, ze ostrosc poleciala jednak gdzies obok. Kadrowane w zamysle ciut szerzej, ale przy K5 smallhausen sie skonczyl.
Chwilowo tylko ja Was postrasze swoim bazyliszkiem ;)


Jupiter 9, f8, lampa ok. -1,7EV, zeby zgrac dwa aparaty ISO 200, 1/80

pz
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
skaarj, przy f8 to ostry i dobry jest nawet kit. Całą magię uziemiłeś! I jeszcze piszesz, że nie trafiłeś z ostrością - no to można czy nie można wyostrzyć z tym klinem? ;-)
Pokaż nam tu jakiś mięciutki portret, milusi żeby był....
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Spokojnie, wczoraj to byly zabawy majace na celu zrobienie zdjecia na analogu, bo chcialem dopstrykac klisze i szybko wywolac :)
Wyszla klapa, bo albo moj szwankujacy kabelek synchro albo styki w MX nie wyzwalaly lampy.

Sprobuj zbalansowac swiatlo normalnej lampy tak zeby miec f 2 lub 2,8 i 1/60 s przy ISO 200 (czas synchronizacji z lampa dla MXa i negatyw jaki akurat jescze siedzi w aparacie). Sciemniacza do lampy tez nie mam :D

Jak narazie na f8 powinno byc duzo bardziej wyraznie, ale jest spora szansa ze aparat zostal ruszony, albo ja nie potrafie juz usiedziec w miejscu 1/60.

Milusi, mieciusi portret brodatego? Gaussian blur 20 pix moze byc? ;)
Zobaczymy co dzis wyjdzie.

pz
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Kartka z bloku technicznego wystarczająco mocno stłamsi lampę błyskową. Zbuduj sobie dyfuzor właśnie z niej, albo z dużego kubka po jogurcie. możesz modyfikować jego siłę upychając do środka kolejne warstwy papieru czy klaki.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Gdzie można kupić klakę? ;-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Fenol, i tak lepiej niźli bym napisał KLOAKĘ-gotów biedny ją tam wsadzić!
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Krotka relacja z zabawy z Jupiterem.

Bardzo ladnie odwzorozuje kolory skory, przy f2,8 jest jeszcze miekko, ale f4 w zasadzie zalatwia sprawe.
Wydruki wyszly bardzo dobrze.

Zdjec chwilowo nie wstawie jeszcze, jak narazie mam glownie portrety corki znajomych, ale nie zyczyliby sobie zeby wstawiac te zdjecia do sieci.

M.K. nie pisalem o tlumieniu lampy blyskowej - sprobuj powtorzyc tego mojego gniota to zobaczysz o co chodzi ;)

pz
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
skaarj, w jakim sensie powtórzyć? Użyć tych samych parametrów? Ujecie powtórzyć? Nie rozumiem.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
To wykladajac juz jasno ;)
Problemem przy takich parametrach jest swiatlo z lampy przy fotelu, a nie lampy blyskowej. To jest dosc duza lampa, w sumie ok. 60 W z CFLek. Zwroc uwage na czas jakiego musialem uzyc - jedyne czym moglem pomajstrowac to byla przyslona. Moglem niby wsadzic tam jedna 20 W zarowke wolframowa, ale musialbym jechac do sklepu, a bylo juz troche pozno na takie numery...

pz

[ Dodano: 2017-04-17, 22:24 ]
Witajcie ponownie,
minęło już trochę czasu i chyba jestem w stanie coś powiedzieć jeśli idzie o porównanie Jupitera-9 do Pentaksa 85 / 2.

Porównywałem tylko dwie konkretne sztuki obiektywów:
SMC Pentax-M 1:2 85 mm wypożyczony od Fenola (S/N 8054977)
MC Jupiter-9 2/85 aktualnie mój (S/N 9105247)

Oba dają bardzo przyzwoity obraz (co było w zasadzie oczywiste ;)), Pentax ociepla kolory. Pomiędzy szkłami widzę minimalną różnicę w perspektywie, tak więc któryś nie trzyma dokładnie ogniskowej. Różnice są minimalne, ale są.
Jeśli idzie o odwzorowanie kolorów skóry czy ilość szczegółów to z dokładnością do ocieplenia (które wychodzi dopiero przy sztywnym balansie bieli w puszce) oba zachowują się bardzo dobrze. Oba są oczywiście zoptymalizowane do portretu i zapewniają bardzo precyzyjną regulację ostrości przy odległości portretowej.

Jedyną bardzo istotną różnicą jest obsługa przysłony w Jupiterze - pierścień powinien być zdecydowanie większy, da się go używać ale wymaga to wprawy. Im ciaśniejszy kadr tym łatwiej, bo większa część pierścienia jest odsłonięta.

Wybaczcie, ale pięknych miękkich zdjęć dziewczyn w naturalnym świetle nie zamieszczę ;) Domownicy, których męczyłem podczas testów także prosili żeby nie publikować wizerunków, tak więc zostają Wam zdjęcia wymęczonego kwiatka :evilsmile:
Goździk ma ponad 2 tygodnie, swoje przeszedł, ale kolory ma akurat takie że widać to co jest ważne :)
Wrzucam fragmenty wycięte z dwóch RAWów (obrobionych identycznie) oraz same RAWy. Zdjęcie zrobione przy użyciu dwóch lamp błyskowych, ręczny balans bieli, za każdym razem ostrzenie w LV na tym samym fragmencie kwiata.
W obydwu przypadkach F8, zdjęć na pełnej dziurze w sieci jest pełno.

MC Jupiter-9:

[url="http://sztormik.com/temp/pentax/jupiter-9_pentax-85/IMG_20170417_210731.dng"]Plik RAW[/url]

Pentax 2/85:

[url="http://sztormik.com/temp/pentax/jupiter-9_pentax-85/IMG_20170417_210950.dng"]Plik RAW[/url]

Z obydwoma obiektywami pochodziłem trochę z K-5 oraz analogiem. Zdecydowanie mikrokontrast w obydwu jest bardzo dobry, ale to kolejna oczywista oczywistość :)
Podsumowując jestem bardzo zadowolony z Jupitera, narazie nie widzę specjalnie potrzeby zmiany na inny.

pz

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach