x4rd  Dołączył: 07.03.2012
cube007 napisał/a:
W skrócie - inna konstrukcja obiektywu w połączeniu z małym popytem powoduje takie, a nie inne, podejście Sigmy do Pentaxa.

No właśnie, czy ze względu na KAF4 jest to cały czas problem?

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
x4rd napisał/a:
No właśnie, czy ze względu na KAF4 jest to cały czas problem?
KAF4 na pewno sporo ułatwia ale korpusów obsługujących elektroniczną przysłonę jeszcze nie ma za dużo. To jest taka nisza w Pentaksowej niszy. Jeśli Sigma to rozważa to sądzę że jeszcze poczeka na większe rozpowszechnienie KAF4.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Każdy nowy korpus to będzie miał.

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
plwk, to oczywiste ale ja np. nie mam korpusu z KAF4 i pewnie wielu Pentaksiarzy jeszcze ma podobnie.

Ja to rozumiem, ale skoro Ricoh zaczął produkować szkła nieobsługiwane przez starsze korpusy, to dlaczego inni mieliby się krępować.

robert7704  Dołączył: 13.03.2015
x4rd napisał/a:

Wyjaśnij mi proszę jaki to wielki pożytek miałby Ricoh z obecności firm trzecich w systemie ;-)

Z przyjemnością 😎. To oczywiście mój punkt widzenia, którego nie podaję za jedynie słuszny ale skoro wywołałeś to pozwolę sobie odpowiedzieć.
Sigma z linią ART, która w wielu aspektach jest wybitna i przełamująca niemoc inżynierów-konstruktorów systemowych (18-35; 50-100) stała się bardzo pożądanym produktem dla wielu. Brak możliwości zastosowania takich szkieł w systemie wybitnie działa na niekorzyść tegoż. Marketingowo słabo delikatnie rzecz ujmując. Klienci nie lubią być stawiani przed ścianą, lubią mieć wybór i pójdą tam gdzie bo będą mieli

szybkiparowoz  Dołączył: 20.02.2011
Amen. Z tego właśnie powodu - gdybym miał teraz wybierać DSLR - wszedłbym w Nikona, mimo że puszki Pentaxa bardziej mi się podobają.

[ Dodano: 2017-03-22, 20:22 ]
W czasach analogowych Pentax nie miał z tym problemu, że różne Chinony i Ricohy produkują aparaty i szkła z bagnetem K. Owszem, była to bezpośrednia konkurencja, ale też znaczne rozszerzenie możliwości systemu i potencjalnie szerszy rynek dla własnych produktów. Podobną politykę prowadzą obecnie Panasonik z Olympusem i mają się całkiem dobrze.

skwara  Dołączył: 16.08.2007
Które aparaty obsługują KAF4?

K-1, K-3 od softu 1.30, K-3II, K-70, KP, chyba K-S2 od softu 1.20

robert7704 napisał/a:
Z przyjemnością 😎. To oczywiście mój punkt widzenia, którego nie podaję za jedynie słuszny ale skoro wywołałeś to pozwolę sobie odpowiedzieć.

Sigma z linią ART, która w wielu aspektach jest wybitna i przełamująca niemoc inżynierów-konstruktorów systemowych (18-35; 50-100) stała się bardzo pożądanym produktem dla wielu. Brak możliwości zastosowania takich szkieł w systemie wybitnie działa na niekorzyść tegoż. Marketingowo słabo delikatnie rzecz ujmując. Klienci nie lubią być stawiani przed ścianą, lubią mieć wybór i pójdą tam gdzie bo będą mieli

Ja się z taka argumentacją kompletnie nie zgodzę. W przypadku uwzględnienia interesu samego producenta system, nie ma on żadnego interesu w tym, aby ktokolwiek oferował obiektywy lub inne akcesoria do tego system pasujące. Oczywiście, jest to sprzeczne z interesem klienta, który chce mieć wybór i niższe ceny, ale nie od dziś wiadomo, że monopol jest bardzo porządanym stanem dla przedsiębiorstwa.

Na pierwszy rzut oka zgoda, ale na drugi i dalej, patrząc perspektywicznie to tylko ze szkodą dla samego Pentaxa. Dążenie do monopolu ma sens gdy jest to wykonalne. W sytuacji gdy Pentax od dawna jest niszowym producentem doprowadzenie do braku współpracy z Sigmą to spychanie systemu w jeszcze głębszą niszę. Oczywiście w jakiejś mierze. No i nie ma tu mowy o monopolu, bo to o cały system chodzi a nie o szkła. Canon, Nikon, Sony nagle nie znikną z puli wyboru klientów...

robert7704 napisał/a:
Oczywiście w jakiejś mierze. No i nie ma tu mowy o monopolu, bo to o cały system chodzi a nie o szkła. Canon, Nikon, Sony nagle nie znikną z puli wyboru klientów...

Dokładnie. Jest to jednak problem dla producenta, który przecież musi miec fundusze na opracowywanie nowych projektów w postaci aparatów, szkieł i akcesoriów. Użytkownik, który kupuje kundelka nie doklada się do tego procesu, a firma nie ma ani dolara z jego inwestycji. Nie dziwne, że np Canon czy Nikon majstrują przy bagnecie oraz układach AF tak, aby osłabić działanie nienatywnych produktów....

To lepiej jest sprzedać puszkę bez szkła (które klient kupi u Sigmy czy Tamrona), czy nie sprzedać nic, bo klient nie może podpiąć szkła firmy trzeciej a firmowego odpowiednika brak?

Inna sprawa, czy w przypadku relacji Sigma-Pentax chodzi o złą wolę którejś ze stron, czy raczej o wolumen sprzedaży.

unbreakable  Dołączył: 16.10.2012
szybkiparowoz tym sposobem to nawet nikt nie kupi takiej puszki. Im więcej użytkowników tym więcej sprzętu na rynku, rynek pierwotny napędza wtórny a wtórny z czasem pierwotny.

No właśnie. Moim zdaniem jeśli już, to na utrudnianie klientowi współpracy własnych korpusów z "kundlami" mogą pozwolić sobie Canon z Nikonem, bo dysponują odpowiednio szeroką ofertą własnych szkieł. W przypadku P. to pchanie się w coraz głębsze zakamarki niszy, w której już siedzi.

stx  Dołączył: 25.07.2016
Moim subiektywnym zdaniem Pentax o wiele więcej traci na braku możliwości podpięcia takich szkieł jak S150-600, T150-600, S85Art, S50Art, S135Art, S24Art, T70-200USD itd niż jeżeli było by to możliwe. Konkurencja to zdrowe zjawisko i nie należy się go bać. Ja nie mam zamiaru charytatywnie kupować produktów "byle jakich" lub niekonkurencyjnych bo pcha to producenta coraz niżej.

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
plwk napisał/a:
K-1, K-3 od softu 1.30, K-3II, K-70, KP, chyba K-S2 od softu 1.20

Jak również K-50 od softu 1.10.

stx  Dołączył: 25.07.2016
[quote="x4rd"]
robert7704 napisał/a:
ale nie od dziś wiadomo, że monopol jest bardzo porządanym stanem dla przedsiębiorstwa.

Pożądanym stanem dla przedsiębiorstwa jest konkurencja jak również dążenie do przewagi nad konkurencją, w przypadku jej osiągnięcia utrzymywanie jej.

[quote="stx"][quote="x4rd"]
robert7704 napisał/a:
ale nie od dziś wiadomo, że monopol jest bardzo porządanym stanem dla przedsiębiorstwa.

Jednakowoż to słowa kolegi x4rd :evilsmile:

stx napisał/a:
Pożądanym stanem dla przedsiębiorstwa jest konkurencja jak również dążenie do przewagi nad konkurencją, w przypadku jej osiągnięcia utrzymywanie jej.

Jak już to oligopol :-P

Skocz do: