darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
hmm analizując Twoją wypowiedź właśnie wychodzi że tak może być.

Skoro akumulatorki o wysokich pojemnościach są nowe tj. prąd 1/10c ~200mA jest dla nich najmniejszy, ale dla dawnych akumulatorków był większy niż 1/10c tj. było lepiej widać deltę?

Ja się na tym nie znam :-P
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
Dada napisał/a:
Za mały prąd ładowania.

odkoa zepsula mi sie bh-700 laduje jakims nolnejmem ktory ma prad ladowania 90, czas dobieram na oko
i nie zauwazylem zeby akumulatorki mialy jakies problemy :roll:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
daśko napisał/a:
O maksymalnym pradzie prawidłowego ładowania akumulatorów wiadomo od wielu lat.
Ale dotyczy to akumulatorów także sprzed wielu lat. Współczesne są z założenia dostosowane do większych prądów ładowania i prądy ładowania 1-godzinne nie są żadnym wyczynem. Ładowałem wielokrotnie NiMH prądami 15-minutowymi (do celów modelarskich) i wcale ich żywotność nie malała w sposób istotny. Oczywiście nie należy przesadzać i akumulatorów gotować. Temperatura nie powinna przekroczyć 40 st. C

 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Dada napisał/a:
Ale dotyczy to akumulatorów także sprzed wielu lat. Współczesne są z założenia dostosowane do większych prądów ładowania ...


Fakt. :idea: W odniesieniu do akumulatorków NiMH nie miałem racji. :-(
Zalecany jest prąd łądowania od 0,3C w górę, ale nie należy przekraczać 1,0C. I chyba chodzi właśnie o czułość ładowarki, a więc plwk ma rację :-B

[ Dodano: 2011-02-18, 09:25 ]
Własnie wpadła mi w ręce "cała" instrukcja ładowarki MH-C9000.
W trybie formowania akumulatorki są ładowane prądem 0,1C, rozładowywane prądem 0,2C i ponownie ładowane prądem 0,1C. Dla NiMH formowanie zalecane jest raz na ok. 30 ładowań.
Więc chyba czułość ładowarki jest wystarczająca aby prawidłowo ładować prdem 0,1C.
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
a ja mam pytanko... Jak wkładam aku do ładowarki i ustawiam dicharge / reflesh - by odświeżył baterie... Wybieram przycisk current i mam wartości rozładowania 100, 250, 350 ... Skąd wiem jakim prądem będą się ładować akumulatorki ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dwa razy większym - instrukcja ;-)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Witajcie,

generalnie zalecane jest ładowanie prądem tzw. 10-cio godzinnym, czyli znamionowa pojemność w Ah dzielona przez 10 ... Można oczywiście szybciej, gdy akumulatorki potrzebne "na wczoraj" ... Jednak tu BC-700 / 900 zdecydowanie zalecana, ma czujnik temperatury ogniw, gdy ta wzrośnie powyżej 50 stopni ograniczy prąd, by ich nie zniszczyć ...

Nowe ogniwa można ładować większym prądem, ale jeżeli nam się bardzo nie śpieszy, to po co :?: Przeważnie zostawia się ładowarkę włączoną na noc i rano jest wszystko pięknie gotowe ... Zawsze tak robię, czy to na wyjeździe, czy w domu, fakt, że akumulatorków mam przeważnie 3 komplety, ENELOOP'y do lampy, jakieś zwyklejsze do myszy i klawiatury cordless ...

Jeżeli chodzi o odświeżanie, to tylko w najwolniejszym trybie, trwa to i dwa dni, ale mamy szansę na pozytywny efekt, procesy odwracające częściowo zużycie / zajechanie zwykłą ładowarką wymagają staranności ...

To ode mnie na tyle ... ;-)

J.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
sycamor, Niestety niektóre BC cierpia na problemy z ładowaniem najmniejszym prądem.
Na kilku kompletach lopków miałem problemy z niepełnym doładowaniem prądem 200mA.
Obecnie jadę domyślnie na 500mA. :idea:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam tak samo w czwartym gnieździe i też jadę na 500.
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
Ładować i rozładowywać powinno się możliwie najmniejszym prądem,
tak dla zdrowia akumulatora.
Ładowanie prądem 500mA takich eneloopów skraca ich życie i zmniejsza znacząco pojemność. Inną sprawą jest to że 4 sztuki kosztują 20 parę złotych.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu posiadanie drugiego czy trzeciego nawet kompletu w zapasie.
W dłuższej perspektywie wychodzi taniej i wygodniej.
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
bigt napisał/a:
Ładowanie prądem 500mA takich eneloopów skraca ich życie i zmniejsza znacząco pojemność.


Nie wiedzieli o tym fakcie inzynierowie Sanyo, gdyż zaprojektowali ładowarkę która ładuje prądem... 500mA!

Oczywiście, można przyjąć, że koncernowi zależy na krótszym życiu aku ale przewidywana długość życia białych Enelopów to 1000 cykli @ 500mA i 500 @ 700mAh. Moje po 68 cyklach mają pojemność 2200-2320 mAh (wg. BC-700) i mniej więcej od 20 cykli wartość ta jest stała (wcześniej powoli rosła od 2080-2180).
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Posiadanie 2 czy 3 kompletów jest całkiem wygodne, sam mam właśnie 3, bo nie mam kompletnie żadnego stresu, że coś wisi na ładowarce i będzie gotowe na rano dopiero ...

A tak mam 1 komplet w lampie, drugi w torbie, 3 się ładuje po wczorajszej sesji i tak w kółko ...

A co do BC-700 to ja nie zaobserwowałem efektu niedoładowania u siebie ... Może coś w konkretnym egzemplarzu się trafiło :?:

Pozdrawiam,

J.

ps. a co do sprawności działania aku przy ładowaniu zwiększonym prądem, to myślę, że można podejść do tego tak, jak do samochodów : każdym autem da się jechać na 50% jego v.max, jak i na 95% ... Jednak silnik pożyje dłużej przy mniejszym obciążeniu ... ;-)
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
Co prawda mam 900, ale przecież to prawie to samo ;-) mam jednak następujący problem. Jeśli włożę aku i nieważne czy będę ładował, czy też stosował dicharge / reflesh, po jakimś czasie zatrzymuje mi się ładowanie. Tzn, pojawia się informacja o pojemności jakiej zostały naładowane akumulatorki (tu się zatrzymuje wyświetlacz) czas ładowania leci dalej, a informacji o zakończeniu procesów jak nie było tak nie ma. W czym może tkwić problem?
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
sycamor napisał/a:
każdym autem da się jechać na 50% jego v.max, jak i na 95% ... Jednak silnik pożyje dłużej przy mniejszym obciążeniu ...
Tu akurat jest dokładnie odwrotnie.
 
andreeas7  Dołączył: 06 Lip 2011
bigt,
ENELOOP ma do kompletu dołaczane przez Sanyo ładowarki o pradzie 450mA , prad 500mA nie będzie miał wpływu na szybsze zuzycie akumulatorków - co innego jak bedziesz je ładował 1000mA.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Premislaus napisał/a:
W czym może tkwić problem?

BC900 domyślnie ładuje prądem 500 mA. Czy w takim przypadku też się zawiesza? Ten problem można rozwiązać tylko reklamując, jeśli jeszcze masz gwarancję i papiery. Naprawić samemu niestety nie da się, dostałem niedawno taką zepsutą BC700, w środku prawie nic - płytka drukowana z kilkoma kroplami żywicy pod którą są jakieś mikroukłady dwa "wąsy" od czujników temperatury i to wszystko :-( Albo działa, albo do kubła, rzeczywistość XXI wieku.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
andreeas7 napisał/a:
ENELOOP ma do kompletu dołaczane przez Sanyo ładowarki o pradzie 450mA
Zależy który zestaw :?: :idea:
http://www.eneloop.info/products/chargers.html
Niektóre ładują 4 x AA w 16h (taki komplet kupowałem ostatnio koledze), a niektóre 4x AA dopełniają w 220 minut co daje chyba coś ponad 3,5h - więc kotłują 560mA.

Jeśli sony tak daje w zestawie to ja bezstresowo domyślnie w BC700 ładuję 500mA - przynajmniej unikam problemów które są dość popularne przy używaniu prądu 200mA :idea:
 
daśko  Dołączył: 15 Mar 2010
Mam MH-C9000. Przez pewien czas ładowałem Eneloopy pradem ok. 200mA. Po kilku miesiącach używania, ładowanie takim prądem spowodowało obniżenie pojemności aku. Zacząłem ładować prądem ok. 500 mA i jest lepiej, pojemność wyraźnie wzrosła, choć i tak jest mniejsza od nominalnej.
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
I ja dołożę swoje 3 grosze... :
Być może mam uszkodzoną BC700, jednak zauważyłem, że gdy ładuję moje Eneloopy (AA 2000 mAh) prądem 200mA w trybie discharge --> charge, to czasem po całkowitym naładowaniu pokazuje mi niestworzone rzeczy... Np. ostatnio komplet naładował się tak:
Aku1 - 2200 mAh
aku2 około 2800 mAh
aku3 2150 mAh
aku4 2700 mAh

Kiedy ładuję prądem 500mAh zawsze akumulatory ładują się do wartości około 2150 mAh
 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
Tylko wtedy gdy ładujesz w tej opcji to nie jest pojemność naładowania danego akumulatorka tylko ilośc energii dostarczonej,potrzebnej do pełnego naładowania.
Mam pentagramy infinity 2000 mAh, ładowałem je prądem 200mAh i niezauważyłem nic niepokojącego,trwało to ok 10 godzin czyli tak jak powinno być, akumulatorki wogóle się nie grzały.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach