SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
:-> z tego co tu wyczytałem ładowarka nie zrobi krzywdy :mrgreen: dla moich Eneloop 2000 jeśli są w trakcie refresh...najlepsze że ten 3 ma 1,34 V a reszta 1,28 V ,1,27 V . To chyba nie ma co przerywać tylko poczekać te kilka godzin aż zakończy to ładowarka i w pełni naładuje nowe Sanyo. :-P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
SiekaSS, zdecydowanie nie ma co przerywać, chyba że ci potrzebne akumulatorki w trybie pilnym.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
dyptam napisał/a:
W mojej BC-700 dziś po włożeniu baterii ujrzałem napis "null" co świadczyłoby o całkowitym zużyciu baterii, tak mi się wydawało. Dla pewności włożyłem je do jakiejś ładowarki "no name" i ożyły. Po podładowaniu włożyłem je ponownie do BC-700 i zaczęło ładować.
Ogniwo rozładowane ma swoje napięcie. Ogniwo rozładowane za mocno, do "zera" ma to napięcie bardzo niskie, za niskie dla BC700 - ona nie wykrywa tego ogniwa, natomiast wiele innych ładowarek sobie lepiej z tym radzi. Ja natomiast radziłem sobie tak, że takie "niewykrywalne" akku łączyłem równolegle na chwilę - parę sekund nawet wystarcza - do innego, naładowanego akku lub bateryjki bądź do ładowanego akurat akku; wystarczą dwie szpilki; zaraz po tym do komory i ...działa.
Taki objaw nie oznacza, że akku jest dead, ono jest po prostu zbyt mocno rozładowane. Dodam, że takie rozładowywanie nie jest zdrowe dla ogniw, jednak w zasadzie nie zabójcze.
 
forestowy
[Usunięty]
Cytat
Dodam, że takie rozładowywanie nie jest zdrowe dla ogniw, jednak w zasadzie nie zabójcze

dla MiMh nawet wskazane, ale np. ogniwa litowo-jonowe czy polimerowe zabija - to tak żeby nikomu nie przyszło do głowy rozładowaniem reanimować aku w telefonie :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kiwak napisał/a:
natomiast wiele innych ładowarek sobie lepiej z tym radzi
Ja przypuszczam (ba, nawet prawie pewny jestem! :-D ), że inne ładowarki po prostu podają napięcie na styki i nawet nie sprawdzają czy coś jest podłaczone - ograniczenie napięcia i prądu zrobią swoje, jakoś się to naładuje. ;-) A BC-700 kontroluje napięcie i wypisuje "null".
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Gwiazdor napisał/a:
Ja przypuszczam (ba, nawet prawie pewny jestem! :-D )
A ja jestem pewien, że się mylisz. Po prostu to wiem!
Tak jak piszesz robią ładowarki akku samochodowych :-P
Elektronika do ładowarek działająca na zasadzie wykrywania -dV nie jest taka znowu droga, wiele ładowarek pracuje na tej zasadzie. BC ma dodatkowe opcje i jest czterokanałowa, dzięki czemu nie zwiększa różnic w naładowaniu ogniw. Reszta to betka ;-)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
BC-700 to faktycznie dobra ładowarka, używam od dawna, ale bez histerii, bardzo obecnie droga, już za tyle chyba się nie opłaca kupować. Są inne, co prawda bez wyświetlacza lcd, ale spełniające te same funkcje, a kosztujące np. 16, 99 zł (taką właśnie też zakupiłem, nie wiem czy wolno podawać link, więc nie podaję). Tak samo dobre są stare MW 8168, ale ładują 2 lub 4 ogniwa i to jest o tyle gorzej że mierzą napięcia na 2 akumulatorkach, co w przypadku różnej ich jakości może być pewnym problemem. Świetne są także malutkie ładowarki Sanyo sprzedawane w Fotojokerach razem z 2 Eneloopami, ale niestey tyko z gniazdami na 2 ogniwa (54 zł).
 
forestowy
[Usunięty]
Yeti napisał/a:
Tak samo dobre są stare MW 8168


Prąd ładowania:
dla AA- 500mA
dla AAA- 300mA

Rzeczywiście świetna.....
Proponuje łyknąć odrobinę wiedzy z elektroniki/elektrotechniki przed rozpowszechnianiem takich informacji
 
endzioendzi
[Usunięty]
Ja używam takiej ładowarki
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=584778534
W zasadzie jestem zadowolony. Kosztowała 32 zł co w porównaniu do bc700 jest różnicą za którą można sobie kupić 3 komplety eneloopów. A ładuje tak, że cykam ok. 600 fotek na eneloopach 2000.
Pewnie lepiej profesjonalną ładowarke typu bc700, ale za cene 130 zł to zgadzam się z opinią kolegi, że to przesada.
A na marginesie, jak uzywam zwykłej dwukanałowej ładowarki dodawanej do energaizerów to też cykam ok. 600 zdjęć.
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
endzioendzi napisał/a:
Pewnie lepiej profesjonalną ładowarke typu bc700, ale za cene 130 zł to zgadzam się z opinią kolegi, że to przesada.

Kurs dolca poszedł lekko w górę cena ładowarki z kompletem za pobraniem kurier wyniosła mnie 158zł wraz z 4 Eneloop 2000.
Z tego co znajomy mówił to 2 lata temu płacił za nią 90zł za samą ładowarkę...
Nie będę czekał nie wiadomo ile by kupić ją za 20zł mniej...niby to oszczędność ale to tak samo jak z obiektywami kupiłem sprowadzony pół roku temu jakoś FA 50mm w dobrej cenie bo dolar stał ponad 2zł teraz jest mocniejszy i wszyscy sprzedają drożej te obiektywy :mrgreen: może nie wszyscy ale sporo ludzi :-> ostatnio... :roll:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kiwak napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Ja przypuszczam (ba, nawet prawie pewny jestem! :-D )
A ja jestem pewien, że się mylisz. Po prostu to wiem!
Tak jak piszesz robią ładowarki akku samochodowych :-P
Możliwe ze się myle. Ale kilka ładowarek (tych najtańszych) rozebrałem i w środku był transformator, prostownik i rezystor. Do ładowania wystarczy. 8-) A że dużo lepszym rozwiązaniem sąprocesorowe to się zgadzamy. :-B
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Gwiazdor, może od początku: absolutnie bezpiecznym prądem ładowania dla praktycznie każdego typu akumulatorów jest wartość 1/100C, gdzie C jest pojemnością ogniwa. Oczywiście jeszcze przez czas, żeby nam tylko prąd wyszedł ;-)
Czyli jeśli podłączysz ogniwo do ładowarki składającej się z trafo, prostownika i właściwie dobranego rezystora ograniczającego prąd (on też daje pewną automatykę ładowania), to z całą pewnością naładujesz akku nie szkodząc mu; w dodatku spokojnie możesz zostawić naładowany już akumulatorek w ładowarce - będzie czekał na Ciebie zawsze gotowy do pracy i zawsze w pełni naładowany. Lepiej niż eneloop ;-) Tylko czas ładowania będzie wynosił dla prądu 1/100C jakieś 140 i więcej godzin, a to nie każdemu odpowiada. :-P
Stąd ładowarki procesorowe - cokolwiek to znaczy - ładujące większym prądem, ale kontrolujące prąd ładowania, napięcie ogniwa i jego temperaturę. I nieprawda, że duży prąd bardzo szkodzi - to tak jakbyś chciał szybko napełnić butelkę - trzeba to zrobić z głową, nawet jeśli głowa to tylko mikrokontroler.
Ja tu już wiele razy mówiłem: BC to super ładowarka, ale jest wiele innych, które równie skutecznie naładują akku. A że człowiek ciekawski jest paskudnie, to musi mieć wyświetlacz.... 8-)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
forestowy napisał/a:
Proponuje łyknąć odrobinę wiedzy z elektroniki/elektrotechniki przed rozpowszechnianiem takich informacji

Efekt anonimowości w internecie daje takie własnie posty :-( Dotyczy to zresztą Twojej i mojej anonimowości - żeby wszystko było jasne.
Jeśli uważasz że możliwość pchania maksimum 700 mA w BC-700 zamiast "tylko" 500 to poważna wada MW 8168, to Twój problem. MW 8168 ma inne ważniejsze wady (jak dla mnie) w porównaniu do BC-700, ale zaletą jest łatwość obsługi dla takich użytkowników co nie wiedzą jak i po co można ustawić parametry ładowania. Tak samo dobrze naładowane są akumulatorki po ładowaniu w BC-700 jak i MW 8168.


Kiwak napisał/a:
I nieprawda, że duży prąd bardzo szkodzi

Bardzo nie szkodzi, ale tylko trochę :-)
Dobrze wiesz że ładując dużymi prądami oszczędzamy co prawda czas, ale zmniejszamy ilość cykli pracy akumulatorka. To jest faktycznie w dzisjiejszych czasach już mniej ważne, bo ogniwa wodorkowe znacznie staniały. I chyba jeszcze jedno dość ważne - ładowanie jest impulsowe, podawane wielkości prądu dotyczą wartości średniej, a efekt delta V mierzony jest po każdym impulsie. Jakoś nie miałem nigdy okazji podłączyć oscyloskopu do którejś z ładowarek procesorowych, ciekaw jestem jakie jest wypełnienie impulsów. Ten sposób ładowania decyduje głównie o sukcesie obecnych ładowarek, stabilizatory prądu to już chyba przeszłość.
Jeszcze jedno : .."absolutnie bezpiecznym prądem ładowania dla praktycznie każdego typu akumulatorów jest wartość 1/100C, gdzie C jest pojemnością ogniwa. "...Wydaje mi się że chodzi Tobie o bezpieczny prąd ciągłego doładowania. Ogólnie polecana optymalna wartość prądu ładowania to 1/10 C.
 
forestowy
[Usunięty]
Cytat
Jeśli uważasz że możliwość pchania maksimum 700 mA w BC-700 zamiast "tylko" 500 to poważna wada MW 8168, to Twój problem

Yeti problemem jest że przytoczona przez Ciebie MW 8168 ładuje AŻ 500mAh a to zdecydowanie za dużo.
Cytat
Ogólnie polecana optymalna wartość prądu ładowania to 1/10 C.

i tyle właśnie można ustawić w dobrej ładowarce takiej jak między innymi BC

Cytat
Tak samo dobrze naładowane są akumulatorki po ładowaniu w BC-700 jak i MW 8168.


Tylko że żywotność moją znacznie różniącą się od siebie przy założeniu że nie zarzynamy aku w BC zbyt wysokim prądem ładowania
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Nie, Yeti, chodzi mi o średni prąd ładowania; jeśli ładujemy prądem ciągłym, to średni jest ten sam, czyż nie? ;-)
Dobra, wyłączam się z tej dyskusji, bo na temat ładowania i ładowarek już sporo było, a wyciąganie szczególików jakoś mnie nie bawi.

Chciałem powiedzieć, że nie trzeba kupować BC700/900, zwanej przez niektórych profesjonalną; chyba każda czterokanałowa jest wystarczająco dobra. Równie dobra będzie każda bardzo powolna ładowarka bez żadnej hiper automatyki, jeśli tylko nie zależy komuś na czasie. A prąd 1/100 jest bezpieczny (tego słowa użyłem), bo nie powoduje przeładowania akku, więc może sobie leżeć ogniwo w ładowarce i tysiąc godzin.
Tyle.
 
endzioendzi
[Usunięty]
[quote="forestowy"]
Cytat



Cytat
Tak samo dobrze naładowane są akumulatorki po ładowaniu w BC-700 jak i MW 8168.


Tylko że żywotność moją znacznie różniącą się od siebie przy założeniu że nie zarzynamy aku w BC zbyt wysokim prądem ładowania


Ale borąc pod uwagę cene 30zł vs 130zł to ekonomiczniej chyba kupić MW8168, masz w róznicy w cenie 3 komplety enoeoopów.
Spory minus MW8168 to ładowanie 2 lub 4 aku, a nie każdego osobno. To już podejrzewam może wpłynąc na wydajność zestawu (gdy nie wszystkie aku są naładowane równomiernie, jak to jest w 4 kanałowych, w tym w takich za 30 zeta.
 
forestowy
[Usunięty]
Cytat
Ale borąc pod uwagę cene 30zł vs 130zł to ekonomiczniej chyba kupić MW8168, masz w róznicy w cenie 3 komplety enoeoopów.


Ekonomia pierwsza klasa, nie ma co :evilsmile:
wcześniej czy później zarżniesz 3 komplety enelopów w MW8168 i polecisz do sklepu po następny komplet a użytkownik BC spokojnie dalej będzie sobie używał tych samych enelopów co kupił z ładowarką jesli ładuje je z głową.
Widocznie użytkownik dobrej ładowarki pokroju BC jest za biedny żeby używać szajsu.
Zwykła żarówka też jest tańsza 10 razy od kompaktowej.....
 
endzioendzi
[Usunięty]
Ja na swojej ładowarce ładuje eneloopy juz od ok. roku (moze 7 ładowań) i nie zauważyłem spadku wydajności. Także o jakim okresie mówimy? 5 lat zanim bc 700 i jeden komplet eneloopów zacznie się bardziej opłacać? A i tu mam watpliwości - co bedzie wart komplet aku po 5 latach nawet przy korzystaniu z bc700.
No chyba, że ktoś ładuje kilka razy w miesiacu i cyka tysiace zdjęć to wtedy szybciej aku ulegają degradacji.
Ale dla normalnego pstrykacza 2 lub3 komplety enelopów na zwykłej 4 kanałowej ładowarce (która jest mała i mieści się praktycznie w bocznej kieszeni kabury na aparat - ładuje chyba 250-280mA, bc700 to praktycznie dodatkowy karton do walizki na wyjazd) to kilka lat pstrykania, a podejrzewam, że za rok, dwa wejdą bardziej wydajne ogniwa i będzie jeszcze więcej można pstrykać.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Forestowy, chyba troszeczkę jednak przesadzasz z domniemaną przytłaczającą przewagą serii BC nad resztą świata :-)
Wyluzuj.
Ja mam w domu trzy ładowarki, jedna na czas (trzy godziny ładowania, brak możliwości regulacji czegokolwiek, dwa kanały), jedna GP Smart 2 chyba (bez regulacji, tylko ładuje, czterokanałowa) i BC700. Pierwsza ma na pewno więcej niż 10 lat. Wychodzi mi, że ponad 15... Mam również różne akku starsze i nowsze i uwierz mi: żadną z tych ładowarek nie zarżnąłem żadnego ogniwa, wystarczyło używać ich z głową. Dodam, że ładuję różne akku od dawna, bo zabawki dzieci mają swoje wymagania, no i jeszcze są moje zabawki ;-)

A teraz ciekawostka: co oznacza liczba (np. 23000 na akku? Albo co oznacza wartość 2000mAh na takich akku?
Pojemność w sensie energii zawartej w ogniwie i dostępnej dla użytkownika? Czy raczej energię, którą wpompowuje w ogniwo ładowarka? :evilsmile:
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
ta BC -700 jest jakaś magiczna jeden eneloop paluch po ładowaniu bezpiecznym prądem (200 mA) ma ponad 3000mAh reszta czyli 3 średnio 2350mAh :evilsmile: 8-) :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach