bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Rozciąga eneloopy? :P
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
On, ten enelup, nie ma tyle, jeno tyle się dało w niego wpompować. W dziurawe wiadro też można dużo wlać :evilsmile:
 
Olo73  Dołączył: 13 Paź 2008
Ja używam czegoś takiego https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=4677i jak na razie jestem zadowolony. Myślałem nad BC 700 czy 900 ale jako humaniście z wykształcenia nie bardzo interesowało mnie ustawianie parametrów ładowania. Jak dla mnie ładowarka ma naładować akumulatorki i więcej mnie nie interesuje.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
SiekaSS napisał/a:
jeden eneloop paluch po ładowaniu bezpiecznym prądem (200 mA) ma ponad 3000mAh reszta czyli 3 średnio 2350mAh

W akumulatorkach wodorkowych ten tzw bezpieczny prąd ładowania (1/10 pojemności)jest większy niż w kadmowych przynajmniej 2 razy, więc dla enelopów będzie to ok 400 mA, tak że Forestowy nie rozpaczaj że 8168 z 500 mA zarżnie Tobie szybko cenne akumulatorki po 10 zł sztuka. Niech nawet liczba cykli ładowanie / rozładowanie spadnie z powiedzmy 800 (w tysiąc nie wierzę) do 400 - to znaczy że jak będzie się ładować co tydzień, to akumulatorki starczą na około 8 lat. Dla jeszcze wiarygodniejszego szacunku podzielmy to przez 2, wtedy wyjdzie 4 lata. Czy to mało ??
Jeszcze jedno - ta wartość pojemności wyświetlana przez supercudowną BC-700 nie ma nic wspólnego z prawdziwą ilością energii zgromadzonej w akumulatorku - to jest jedynie ilość energii dostarczonej przez ładowarkę do ładowanego ogniwa. Sprawność ładowania akumulatorków Ni Cd wynosi 70%, ile wynosi dla wodorkowych to akurat dokładnie nie wiem, ale na pewno podobnie. Czyli prawdziwa pojemność to około 70 % z tego co odczytujemy, no może kilka procent więcej bo zdaje się sa nieco sprawniejsze niż kadmowe. Nic w przyrodzie nie ma sparwności 100%, bo nawet dostarczana z ładowarki ( i wtedy mierzona) energia idzie częściowo na grzanie ogniwa, jeśli już ktoś wierzy że w 100% na akumulację ładunku.
Jeszcze jedna kwestia, czy ładowanie 4-kanałowe jest lepsze niż 2-kanałowe? Na pewno tak, ale nie zawsze. Jeśli używamy do jakiegoś urządzenia powiedzmy 4 identycznych akumulatorków, to możemy bez obaw ładować nawet w jednokanałowej (o ile takie są na 4 akumulatorki). Dlaczego? Bo o pojemności całego zestawu dowolnie połączenego szeregowo zestawu akumulatorków decyduje pojemność najsłabszego. W chwili ładowania w ładowarce automatycznej z detekcją delta V najsłabszy będzie także decydował o zakończeniu ładowania. Dlatego ładowarka dwukanałowa 8168 nie będzie ustępowała znacząco jakiejkolwiek czterokanałowej jeśli ładujemy 4 aku do aparatu (albo 2 x po 2).
Tak kończę mój ostatni post na temat BC-700, które to cudo też mam i używam, ale bez żadnego zbytniego przewartościowania.
 

kruk  Dołączył: 11 Sie 2007
Yeti: ale właśnie chyba BC-700 pojemność mierzy w trakcie rozładowania, więc ta podawana pojemność jest raczej sensowna.
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
bix napisał/a:
Rozciąga eneloopy? :P
nie wiem czy rozciąga ale ponad 16 godzin mi ładowała jeden aku Sanyo Eneloop :roll: przy 200mA 8-)
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
to się zdarza czasami, zwłaszcza jak ładujesz minimalnym prądem, w ładowarkach z 2 bateriami na kanał rzadziej (chyba tylko raz mnie coś takiego spotkało) bo zawsze któraś da znać że kończymy
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
kruk napisał/a:
ale właśnie chyba BC-700 pojemność mierzy w trakcie rozładowania

Zmuszasz mnie znowu do postu, a już mam tego wątku dość :-)

Pomyśl - jak może mierzyć pojemność po rozładowaniu, jak podaje tą wartość po naładowaniu? Istnieje jeszcze jedna możliwość porównania, ładowarka pokazuje czas ładowania każdego ogniwa, jak pomnożymy tą wartość przez prąd ładowania, to akurat wyjdzie pojemność wyświetlana.
W trakcie rozładowania (które trzeba zaprogramować) każde ogniwo jest rozładowywane do napięcia 0,9 V po czym ładowarka automatycznie przechodzi w stan ładowania.
Jak ktoś z Was będzie baaardzo cierpliwy i dociekliwy, to można całkowicie naładowane ogniwo poddać rozładowaniu, prąd rozładowania jest znany (zresztą może być wyświetlany). Można wtedy mierzyć czas rozładowania (nawet nie wiem czy ładowarka go podaje) i trzeba dokładnie uchwycić moment przejścia ładowarki ze stanu rozładowania na ładowanie. Wtedy jak pomnożymy czas rozładowania przez prąd rozładowania to otrzymamy realną pojemność ogniwa. I też nie do końca wiarygodną, bo mało urządzeń wytrzymuje rozładowanie ogniw do 0,9 V, w Pentaxach (i innych cyfrówkach na AA) jest to około 1 V, czyli praktyczna pojemność ogniwa jest mniejsza od tej teoretycznej.
 

kruk  Dołączył: 11 Sie 2007
Yeti: opcja TEST

Procedura:
1. Pełne naładowanie akumulatora;
2. Rozładowanie do napięcia zaprogramowanego (faktycznie coś koło 0.9V);
3. i właśnie po rozładowaniu aku ładowarka wie ile energii "wyłuskała" z aku, ale tej wartości NIE WYŚWIETLA
4. Pełne naładowanie akumulatora i tym samym wyświetlenie pojemności aku.

Ja o tym myślałem, a nie o orientacyjnej energii/pojemności podawanej podczas naładowania.
Pozdrawiam (i nie zmuszam do pisania ;)
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Witam, mam problem. Od jakiegoś czasu ładowarka Bc-700 sprawiała mi problem a mianowicie tryb refresh. Za każdym razem gdy próbuje coś w ten sposób naładować podłączam zasilacz, w ciągu 8 sec wsadzam 4x eneloop i wciskam mode zmieniam na Disrecharge/Refresh i ok zaczyna ładować. ale po jakimś czasie proces ładowania sie komplikuje każdy z ładowanych akku ma inny czas, napięcie, stan naładowania itp itd. Wydaje się jak by proces stanął w miejscu. Odesłałem ładowarkę do serwisu, wymienili mi na nową i dalej tak samo czy to może ja coś źle robię ?
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Mnie też się wydawało, że w trybie Discharge/Refresh ładowarka staje. Trzeba jednak poczekać i na pewno pojawi się FULL. Każdy akumulatorek, nawet nowiutki, ma już na starcie trochę inną pojemność, czy co tam jeszcze i dlatego nierówno się ładują.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
ładuje się juz 24h poczekam jeszcze...
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
TomaSzSz napisał/a:
wciskam mode zmieniam na Disrecharge/Refresh i ok zaczyna ładować

Gwoli ścisłości, to zaczyna najpierw rozładowywać. Każde ogniwo ma inną pojemność i stan rozładowania, więc proces ładowania może rozpocząć się dla każdego ogniwa w innym momencie, w zależności od tego, jaka jest pozostała pojemność w każdym z ogniw. Tryb refresh natomiast bedzie tak długo powtarzał cykle, jak długo okaże się, że kolejny cykl nie przynosi zwiększenia pojemności. Czyli kilka dni co najmniej. No i tak czy inaczej, tych deklarowanych 2000 możesz się nie doczekać. Jak stanie np. na 1921 mAh i nie idzie, to znaczy, że taka jest ich rzeczywista pojemność.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
z refresha raz korzystałem i się powiesił, discharge nigdy i zwykle z niego korzystam jak body zgłasza że blisko do końca lub lampa zaczyna się ładować za długo a jeszcze wstaje
 

deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
TomaSzSz napisał/a:
ładuje się juz 24h poczekam jeszcze...


Przecież refresh z tydzień trwa...
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
TomaSzSz napisał/a:
każdy z ładowanych akku ma inny czas, napięcie, stan naładowania itp itd
Nie wiem dlaczego Cię to dziwi. Ta ładowarka to nie sprzęt laboratoryjny i różnice w działaniu między kanałami są dopuszczalne.(wynikają z tolerancji elem. elektronicznych użytych do budowy) Akumulatorki nawet w zestawie też nie są identyczne. Refresh jeżeli wybierzemy najmniejszy prąd rzeczywiście może trwać z tydzień.

 

Mariusz_CH  Dołączył: 30 Gru 2008
deckard napisał/a:
Przecież refresh z tydzień trwa...

Potwierdzam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zgadza się, pierwszy akumulator może skończyć po trzech dniach a ostatni nawet po tygodniu.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
a gdy u mnie zatrzymało się na. 1. 631 2. 603 3. 069 4. 258 . I tak już od dobrych 8 godzin. to oznacza. że to ich deklarowana pojemność?
 

marfalc  Dołączył: 08 Sty 2010
TomaSzSz, poczekaj aż pokaże się napis full.
Jak robiłem odświeżanie na akumulatorkach to trochę to trwało (ok tygodnia)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach