KamilM  Dołączył: 21 Maj 2010
Witam,
2 dni temu przybyła do mnie wspomniana ładowarka BC700 i mam z nią dość nietypowy problem/nie problem :).

A mianowicie, włożyłem do niej cztery akumulatory GP2500, które wcześniej, z około 10 razy były ładowane w zwykłej ładowarce za 19 zł. Dałem opcję rozładowania, po czym samoczynnie nastąpiło ładowanie standardowym napięciem. Co ciekawe, pomimo pojemności w/g producenta 2500, każdy z czterech akumulatorów osiągnął wartości ponad 3000! Jeden nawet 3540. Ja rozumiem, że to, że jest napisane 2400, czy 2200, to nie oznacza, że dokładnie taka jest wartość i jest jakiś błąd, ale żeby zamiast 2500 było na każdym z czterech akumulatorów ponad 3000?

Czy coś robię źle? Fajnie, że taką mają pojemność te aku, ale nie chciałbym ich zajechać po trzecim ładowaniu.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
;-) stachanowcy :!:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
KamilM, Te wartości to tylko info ile zostało wysłane z ładowarki do akumulatora, odejmij straty na grzanie itp.
Realną pojemność odczytasz jak dasz TEST, lub REFRESH - pojemność jest sprawdzana podczas rozładowaywania :idea:
Polecam instrukcję ;-) - jak zwykle zresztą :idea:
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Kurs ładowania akumulatorów ładowarką BC-700

http://www.fotosik.pl/mod...c=DFV_lekcja_19
 

KamilM  Dołączył: 21 Maj 2010
Już czytałem, przyszło mi chyba przed wczoraj na skrzynkę. Dobry poradnik.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
a wystarczy przeczytać instrukcje do BC-700 :P i tez wystarczy
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
no ten kurs to dziennikarskim piórem pisany, więc nieco bardziej komunikatywnie i wprost niż oszczędnym językiem technicznej instrukcji.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Spotkał się ktoś z problemem?
Mam ładowarke BC700 i zdziwiłem się gdy chciałem naładować przed chwilka aku sanyo eneloop, ładowarka nie widzi dwóch aku pokazując null

Wcześniej miałem podobną sytuacje ze starymi aku ale uznałem, że mają swoje lata więc mogły paść te sanyo są w miare nowe.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wcześniej było to opisywane, zostały prawdopodobnie zbyt mocno rozładowane. Wsadź je na jakiś czas do innej ładowarki i potem przełóż do BC700.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
dzięki wystraszyłem się, że jakaś lewizna :(
W liknku sylwesto wyczytałem też o zwieraniu agrafką wyładowanych aku, ale opcja z drugą ładowarką bezpieczniejsza ;-)
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Cytat
dzięki wystraszyłem się, że jakaś lewizna :(
W liknku sylwesto wyczytałem też o zwieraniu agrafką wyładowanych aku, ale opcja z drugą ładowarką bezpieczniejsza ;-)

Pozory mylą a strach ma wielkie oczy.Może nie doczytałeś że robi się to przy odłączonym zasilaniu.Ja ten trik stosowałem wielokrotnie i nie mam żadnych problemów ani z akku ani z ładowarką.Jedyna modyfikacja jaką stosuję to do zwierania używam pęsety ;-)
 

68h4d  Dołączył: 14 Gru 2009
1,5 roku temu kupiłem kompakt z ładowarką... .


Chciałem ładować z 250mA, bo to optymalnie dla akumulatorów i wdg. zaleceń producentów. Według informacji które znalazłem do tego najlepiej nadaje się BC700 bo nie przegrzewa i kontroluje spadek napięcia pod koniec.

Szukałem więc BC-700 ale nigdzie jej akurat nie było, czas wyjątkowo naglił i mam jednak bc-900 która przy 250mA "ma" źle działać, przegrzewać ogniwa i że wcale jednak nie ma 250mA a tylko jest "przerywany?" 500mA. Jednak przy "250mA" nigdy nie przegrzała akumulatorów i wyniki ładowania były w normie więc nic nie zmieniałem.


Pierwszy komplet "technoline2700" wytrzymał pół roku, następny 4xGP2500 kończy się po około roku. Jedna para nie jest wstanie wysunąć obiektywu, druga jeszcze zrobi po ładowaniu ok ~40zdj w ciągu paru godzin bez wyłączania aparatu. Robiłem refresh 250/500 ale to niczego nie zmienia, nie poprawia wydolności prądowych.

Teraz łącznie mam 3 komplety do latarki nocnej ;)

Pobór podczas AF to chwilowo ~960mA.
http://chdk.setepontos.co...pic,2375.0.html



Kupie teraz dla odmiany Sanyo Eneloop. Naprawdę aż tak długo czuwają? Zwykle drugą parę GP wykorzystywałem przed ich całkowitym samoistnym rozładowaniem. I na mrozie -10/-15 również tak źle nie było, szybciej marzły mi palce w rękawiczkach niż się rozładowały się wszystkie akumulatorki na spacerze, może na dłuższej zimowej wycieczce byłoby gorzej.

Ale:
1. Po kupnie rozładować najpierw akumulatorki i potem ładować ?

2. Ładować jednak 500mA bo w wykonaniu bc900 250mA jest jednak szkodliwe ?
Czy ktoś mógłby to potwierdzić lub obalić ?

3. Może to fabryczny ogranicznik czasowy wyłączający większą wydajność ? ;)


Czy jest taka ładowarka która przed ładowaniem będzie rozładowywać płynnie malejącym prądem od 1A do 100mA utrzymując przy tym minimalne napięcie do 0.9V, a potem ładowała dowolnie wybranym wcześniej prądem ?

---
Dziwi mnie że Pentax oprócz ikonki stanu baterii nie umieścił kontrolki pokazującej liczbowo aktualne napięcie. Przy sprawnych bateriach wiem do jakiego pułapu aparat będzie pracował mimo już dawno mruga fabryczny czerwony prostokąt baterii. (czytałem o tym w wątkach o zasialaniu k200d/KX)
 

marfalc  Dołączył: 08 Sty 2010
68h4d,
Ad 1
Można używać bezpośrednio po kupnie są fabrycznie naładowane
Ad 2
Ja mam bc-700 i używam 200mA chyba że mi się spieszy to 500mA
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Cytat
Kupie teraz dla odmiany Sanyo Eneloop. Naprawdę aż tak długo czuwają?

Tak
68h4d napisał/a:
Czy jest taka ładowarka która przed ładowaniem będzie rozładowywać płynnie malejącym prądem od 1A do 100mA utrzymując przy tym minimalne napięcie do 0.9V, a potem ładowała dowolnie wybranym wcześniej prądem ?

Nie ma fizycznego uzasadnienia rozładowywania ogniw przed ich ponownym ładowaniem.Pamiętaj również że podawane przez producentów liczby cykli jakie Akku wytrzymują tyczy się ładowania jak i rozładowania.Tak więc rozładowanie też jest cyklem wpływającym na żywotność baterii.
68h4d napisał/a:
Dziwi mnie że Pentax oprócz ikonki stanu baterii nie umieścił kontrolki pokazującej liczbowo aktualne napięcie.

Bo Pentax nie produkuje mierników jeno aparaty ;-) Poza tym napięcie ogniwa nie jest jedynym wyznacznikiem jego sprawności.
 

68h4d  Dołączył: 14 Gru 2009
Dziękuje za odpowiedzi, nie będę już dodatkowo rozładowywał przed każdym ładowaniem.

Aby sprawdzić "szkodliwość" bc-900 jedną parę będę traktował przy ładowaniu 250mA a drugą 500mA, dowiem która dłużej wytrzyma.
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
jak dla mnie przy dzisiejszych cenach akumulatorów (da się za trochę więcej jak 5 zł na sztukę kupić enelopa) to nawet można by ładować szybko i co rok, pół zmieniać...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Dobra to powiedzcie czy wasze też tak mają ?!

Na jednej komorze aku ładuje się dłużej niż pozostałe z kompletu.
Podczas ładowania prąd wpompowany do jednego akumulatora jest dużo większy od pozostałych.
Dziś wetknąłem na próbę nowy komplet eneloopów i to samo - drugi sie testuje.

Rok od zakupu minął z końcem lipca więc chyba jeszcze na gwarancji - jest sens reklamować ?
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Wczoraj robiłem refresh dwóch akumulatorów. Jeden dzisiaj był już full, drugi jeszcze odżywa.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Coby było jasne.
Aku na których K200 już nie banglało posżły do ładowarki.
Przykładowe mAh dwóch kompletów po naładowaniu
1271 1252 1993 1303
1597 1675 2170 1639
Potem zrobiłem "TEST" i tu nie było specjalnych uwag
1902 1869 1929 1937
1953 1914 1951 1993
- niestety nie sprawdziłem ile się ładowały po wykonaniu testu.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Widzę, że u Ciebie trzecia cela daje wyższe wskazania od pozostałych. U mnie pierwsza notorycznie niedoładowuje, wkładam później taki nieużywany akumulatorek w inną i ładuje się jeszcze o to brakujące +/- 1200mAh :-? Podobny scenariusz jest przy każdym ładowaniu, nie próbowałem jednak, jak ładowarka zachowa się w innym trybie pracy :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach