Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Paulus napisał/a:
Tylko wtedy gdy ładujesz w tej opcji to nie jest pojemność naładowania danego akumulatorka tylko ilośc energii dostarczonej,potrzebnej do pełnego naładowania


A jaka jest różnica???
Według mnie nie ma żadnej. Akumulatory są najpierw rozładowane do bezpiecznej wartości (każdy z osobna) a później naładowane na FULL (również każdy z osobna). Więc jakim cudem w te 2 Eneloopy weszło prawie po 2800 mAh?
 

Pavlvs  Dołączył: 23 Lip 2011
Yahoou napisał/a:
A jaka jest różnica???


Nie wiem jaka ponieważ nie projektowałem tej ładowarki ale tak jest, zresztą w instrukcji pisze że do mierzenia pojemności aku służy tylko i wyłącznie tryb 'TEST'.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Yahoou napisał/a:
A jaka jest różnica???
Według mnie nie ma żadnej.

A nie jest przypadkiem tak, że w trybie "discharge" ładowarka pokazuje ile "wepchnęła" energii w akumulator (nie oznacza to absolutnie, że tyle jej tam zostało, przecież są znaczne straty podczas ładowania, zależne w dodatku od prądu ładowania; stąd takie "dziwne" wartości). W trybie testowania ładowarka powinna pokazać wartość energii odebranej z w pełni naładowanego akumulatorka w trakcie rozładowania i wtedy ten pomiar może być jakoś tam miarodajny.
 

jerzyf  Dołączył: 15 Sie 2009
Yahoou napisał/a:
A jaka jest różnica???
Według mnie nie ma żadnej. Akumulatory są najpierw rozładowane do bezpiecznej wartości (każdy z osobna) a później naładowane na FULL (również każdy z osobna). Więc jakim cudem w te 2 Eneloopy weszło prawie po 2800 mAh?

A różnica jest taka, że dostarczona energia elektryczna do akumulatorka jest zamieniany na proces chemiczny i sprawność tego procesu nie jest 100%. Dlatego należy dostarczyć więcej energii niż może być zmagazynowane w akumulatorze.
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
No dobra mądrale ;-) to może mi powiecie, dlaczego ten sam komplet akumulatorów, w tym samym trybie, jednak z ładowaniem prądem 500mAh już zachowuje się normalnie, tzn. wszystkie akumulatory ładują się prawie równo, do pojemności około 2100mAh?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Yahoou, Czytałeś o problemach ładowania prądem 200mA - choćby na poprzedniej stronie :idea:
A dokładniej post wyżej twojego ;-)
 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
powitać
mam BC-900, czy mogę nią naładować aku AAA?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Tak można nią ładować AAA, sam mam i ładuję i paluszki AA i AAA. Zapina się aku w te mniejsze blaszki.
 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
o jakie blaszki Ci chodzi? żadnych dodatkowych w komplecie nie dostałem
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Chodzi mi o te w ładowarce.


Dokładnie to te lekko wystające przy - na tych ikonach akumulatorów.
 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
spoko, dzięki :-)
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Odkopię... ;-)
Zakupiłem dzisiaj tę ładowarkę i mam w związku z tym pytanie.
Jak długo może trwać cykl rozładowania aku w tej ładowarce? Wsadziłem moje Eneloopy ponad 1 h temu nastawiając na "Discharge". Wyświetlacz pokazywał wartość 110. Po godzinie nic się nie zmieniło...
Czy trzeba coś jeszcze ustawić? Czy nastawia się jakim prądem ma być rozładowywana?
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
kiedyś dałem tryb odświerzania minimalnym prądem i dla aku 2700 ładowarka pracowała mi 4 dni
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Sorge napisał/a:
Wyświetlacz pokazywał wartość 110. Po godzinie nic się nie zmieniło...
Bo i nie mogło. Jeśli były naładowane do pełna to ok.2000 mAh /110 mA =17 godzin
Sorge napisał/a:
trzeba coś jeszcze ustawić? Czy nastawia się jakim prądem ma być rozładowywana?
Instrukcja wszystko wyjaśnia.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Sorge ustaw sobie większy prąd ładowania/rozładowania to szybciej ten proces będzie trwał.
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
Dada napisał/a:

Sorge napisał/a:
trzeba coś jeszcze ustawić? Czy nastawia się jakim prądem ma być rozładowywana?
Instrukcja wszystko wyjaśnia.


Niestety dysponuję jedynie "Skróconą Instrukcją Obsługi ładowarki BC-700", która jeśli chodzi o proces rozładowania nic nie wyjaśnia. Wspomina jedynie że ładowarka posiada taką możliwość i przyciśnięcie przycisku MODE pozwala przełączyć ją na ten tryb. W ciągu 8 sekund... :lol:
Gdyby wyjaśniała, nie odkopywał bym tematu.
3/4 instrukcji odnosi się do ładowania (Charge), a 1/4 do odświeżania (Refresh). Niektóre kwestie omówione są po 2-3 razy. Za to o procesie rozładowania "Discharge" 2-3 słowa. Jak masz tą "instrukcję" to sprawdź.
Generalnie instrukcja robi wrażenie tłumaczonej przez "wujka Googla".

k33l napisał/a:
Sorge ustaw sobie większy prąd ładowania/rozładowania to szybciej ten proces będzie trwał.

OK. Spróbuję. Dzięki.
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Tylko, że większy prąd rozładowywania to większy prąd ładowania, a to skraca żywotność ogniw.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
1. Nie używaj mniejszego prądu ładowania niż 500 mA.
2. Prąd rozładowania zawsze jest połową ustawionego prądu ładowania.
3. Moim zdaniem używanie samego rozładowania jest bezcelowe. Korzystniej jest używać funkcji "refresh"
 

Sorge  Dołączył: 11 Lut 2011
schwefel napisał/a:
Tylko, że większy prąd rozładowywania to większy prąd ładowania, a to skraca żywotność ogniw.


Ustawiłem na 250. Czyli ładowanie będzie na poziomie 500 - średnia wartość. Więc OK.

Co ciekawe, rośnie mi czas na wskaźniku zamiast maleć... Chyba dłuuugo poczekam na to rozładowanie. :mrgreen:



OK. Poszukałem troszkę w sieci i znalazłem wyczerpujące (chyba) informacje.
Zamieszczę - może komuś się przyda. Tym bardziej, że części z tych informacji próżno szukać w instrukcji.

"Ładowarka może pracować w następujących trybach

Ładowanie

- Ładowarka ładuje następującymi prądami dla akumulatorków NiCd i NiMH dla każdego kanału:
R03/AAA: 200 mA, 500 mA, 700 mA
R6/AA: 200 mA, 500 mA, 700 mA
-Indywidualna kontrola i ochrona przed przegrzaniem każdego ogniwa (kontrola temperatury ładowanego ogniwa)
- Automatyczne przejście do ładowania podtrzymującego
Wykorzystanie metody minus delta V (-dV) dla rozpoznawania pełnego naładowania


Rozładowanie

- Ładowarka umożliwia niezależne rozładowanie ogniw dla każdego kanału prądami: 100 mA, 200 mA, 350 mA.
- Po rozładowaniu ładowarka automatycznie przechodzi automatycznie do ładowania ogniw prądem dwukrotnie większym niż były rozładowywane.
- Rozładowanie zapobiegające efektowi pamięci - szczególnie przydatne dla akumulatorków NiCd


Odświeżanie

- Specjalny program ochrony akumulatorków, pozwalający uzyskać optymalną pojemność zarówno dla nowych jak i wielokrotnie używanych ogniw (dla długo nieużywanych ogniw lub przy formowaniu nowych).
- Działanie funkcji polega na cyklicznym ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów do momentu osiągnięcia maksymalnej pojemności ogniwa


Testowanie

- ładowanie, rozładowanie z pomiarem pojemności i znów ładowanie.
- funkcja umożliwiająca pomiar pojemności akumulatorów poprzez naładowanie ich, a następnie rozładowanie w celu określenia ich pojemności


Dla każdego kanału są wyświetlane na wyświetlaczu LCD informacje o:

napięciu
prądzie ładowania/rozładowania
czasie ładowania/rozładowania
ilości nagromadzonego/rozładowanego ładunku elektrycznego
[/quote]
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
schwefel napisał/a:
większy prąd ładowania, a to skraca żywotność ogniw.
Przy starych typach akumulatorów Ni-Cd. Obecne i NiMH są dostosowane do prądu nawet 1-godzinnego, a niektóre i więcej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach