jarkar  Dołączył: 23.01.2013
DIY - K-50 wymiana elektromagnesu / solenoidu Cytuj
Chciałbym wydzielić suche dane dotyczące wymiany solenoidu w związku z problemem prawidłowego sterowania przysłoną. Wątek na ten temat jest dość pokaźny ale zawiera sporo dywagacji, a ktoś kto zdiagnozował u siebie wspomniany problem, może nie będzie musiał przekopywać się przez 15 stronicowy wątek.

Masz problem z solenoidem i chcesz go wymienić własnoręcznie? DO IT!

Ja do tego zagadnienia dopiero się przygotowuję, więc zapraszam do współpracy w stworzeniu takiego manuala, osoby, które już grzebały w swojej puszcze, jak i te, które będą wstanie odpowiedzieć merytorycznie na postawione pytania.

1. Z tego linku https://www.pentaxforums....x-diy-pics.html teoretycznie wiemy już jak rozpołowić puszkę.

2. Potrzebny będzie wspomniany solenoid.
Ja wydłubałem sobie 3 szt. z napędów optycznych i tak na prawdę nie znalazłem na nich żadnych oznaczeń, więc nie mam pojęcia czy mają identyczne właściwości.
Link do specyfikacji: http://www.shinmei-e.co.j.../pdf/E_DL09.pdf

Pytania:
    czy ktoś orientuje się jak dokonać rozpoznania wśród solenoidów?

jak podłączyć kable? Skoro solenoid to cewka, to inna polaryzacja +/- będzie skutkować innym kierunkiem pola.

a może wymienić tylko sam element ruchomy?

Tyle na początek, dzięki za aktywność i wszelką pomoc!

RPM  Dołączył: 28.07.2010
Ktoś podpowiedział że mogą różnić się oporem - że po odlutowaniu Pentaxowego warto zmierzyć opór i wybrać z zapasowych taki, który będzie miał taki sam. Z karty produktu jednego z producentów wynika że są produkowane 2 linie o ustalonych, różnych oporach, a opory uzwojenia na zamówienie.

automaciek  Dołączył: 10.11.2010
Z pobudek czysto merytorycznych :-P proszę o zaprzestanie używania terminu "solenoid" na rzecz slowa "elektromagnes", gdyż to pierwsze nijak się ma do elementu o którym mowa (patrz Wikipedia). Tak jak kontrolka się świeci, a nie "pali". Jakby się paliła, to by się spaliła i świecić by przestała. :mrgreen: Pozdrawiam. :mrgreen:

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Zgadza się, solenoid to cewka powietrzna, bez rdzenia, a tutaj rdzeń występuje i właśnie on powoduje problemy.

komtur  Dołączył: 04.06.2008
To solenoid z rdzeniem (ruchomym). ;-) Wzięło się to stąd, że w angielskich opisach stosowano termin "solenoid". A tam taki termin jest stosowany często w odniesieniu do całego ustrojstwa z rdzeniem ruchomym. Tutaj przykład. Właściwie na obrazku jest schemat tego, co mamy w dotkniętych usterką aparatach. Ale ściśle "solenoid" to to coś bez rdzenia. W przypadku elektromagnesu celem jest uzyskanie pola magnetycznego po włączeniu zasilania (rdzeń w uzwojeniu jest nieruchomy). W przypadku solenoidu z rdzeniem - wytworzenie siły w sensie mechanicznym (ruch posuwisty rdzenia).

Jak patrzę w dokumentację PDF do której link zamieścił jarkar, to żywotność elementów produkowanych przez SHINMEI zbyt wysoka nie jest - 20000 cykli (w przypadku aparatu fotograficznego to może być rzeczywiście za mało, bo zakładając rozrzut jakościowy, można założyć, że sporo egzemplarzy pewnie "zdechnie" nie osiągnąwszy i 10000 cykli). A dla napędu DVD to może być aż nadto...

Skocz do: