SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
  A czy nada się drukarka 1 kolorowa (biała) czy d ?
Od autora.
Temat dla takich co lubią ciekawostki i doświadczenia.
Jako, że temat jest mocno OKOŁO fotograficzny to proszę w razie potrzeby śmiało przerzucić do HydeParku czy gdzie tam się lepiej wpasuje.
Nawiązanie tytułem do tematu plwk absolutnie nie złośliwe, po prostu tamten temat mi przypomniał o tym pomyśle.

Do rzeczy:
Zacząć powinienem chyba od tego, że w zeszłym roku wybudowałem coś takiego:

Jest to drukarka 3d a konkretnie lekko zmodyfikowana COREXY x3d XL wg. projektu p. Sławka (nazwiska niestety nie znam).

Jako, że od pewnego czasu "cierpię" na nadmiar czasu, a ze względu na mało sprzyjającą aurę nie mogę wykorzystać go fotograficznie to przypominam sobie o różnych takich starych pomysłach czy eksperymentach podpatrzonych tu i tam w otchłaniach internetu. I tak przypomniałem sobie o tym, że przecież gdzieś widziałem, że można na takiej drukarce wydrukować zdjęcie. Postanowiłem więc spróbować. Efekt wyszedł następująco:

Z kwestii technicznych:
- Wydruk ma rozmiar 8x8cmx3mm więc to co widzicie na ekranie jest prawie 4x większe niż w rzeczywistości. Jednym słowem zafundowałem Wam znaczne powiększenie.
- Materiał to białe PLA (poliaktyd)
- Wydruk trwał trochę ponad 2,5 godziny
- Drukowane z pliku o odwróconych kolorach (jak negatyw)
- Ilość warstw: 15
- Wysokość warstwy 0,2mm
- Szerokość warstwy 0,5mm

Efekt... hmm może i ciekawy, ale w sumie co jest na tym zdjęciu?

Dla tych którzy nie wiedzą (za wikipedią):
"Litofan (z greckiego: λίθος – kamień i φαίνειν – dający widoczność[1]) – cienka płytka porcelanowa wykorzystywana jako dekoracja, wyrzeźbiona wgłębnie w formie płaskorzeźby (przestrzennie) i oglądana w świetle przechodzącym, stąd chętnie wykorzystywana jako ozdobna osłona na różne źródła światła. Światło przechodząc przez półprzezroczystą materię (zwykle porcelanowy biskwit), tworzy cienie o intensywności zależnej od jej grubości w danym miejscu, dając niezwykłe efekty plastyczne obrazu(...)"

Skoro litofania nie działa bez światła to dodajmy trochę światła i przyłóżmy litofan do okna:

Jednocześnie chciałbym wyrazić podziw dla tych, którzy dwa wieki temu robili litofany z porcelany. To dopiero sztuka, zrobić coś takiego.
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Ciekawy kierunek.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
SlicaR, normalny nie jesteś, gratuluję! Znakomicie się to wpisuje w klimat ludzi dziwnych działających na rzecz rozwoju.

Bardzo fajne efekty.
Zaraz napiszę PW.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Bardzo fajne! :)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Niekumaty Burak, tref, Gwiazdor, dzięki!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bardzo fajne. Najważniejsze mieć pomysły i je próbować zrealizować.
SlicaR napisał/a:
Nawiązanie tytułem do tematu plwk

Czasem wrzucam jakiś temat jako swoistą prowokację do dyskusji. Ciekawią mnie nie tyle odpowiedzi co reakcje. Czasem doprowadza to mnie do niespodziewanych rozwiązań.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach