Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
[obiektyw] prośba o ocenę, czy ostrość wygląda ok
Dwa zdjęcia z jednego obiektywu, który niedawno kupiłem. Według mnie coś z ostrością jest nie tak, prośba do Was o opinie.
Pierwsze zdjęcie jest z długiego końca zooma i na moje oko jest nieostre z jednej strony.
Drugie zdjęcie na krótkiej ogniskowej, nie wiem co myśleć. Tak ma być, że na przeciwległych brzegach jest ostro a w środku rozmyte? To się jakoś kalibruje?
[img][/img]
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Ma spokojny bokeh i tyle mogę powiedzieć.
Nieostrości na brzegach bywają różne i potrafią zmieniać się wraz z odległością ostrzenia.
Napisz co to za szkło.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Ogólnie jest w miarę OK.
Tzw. "płaszczyzna ostrości" to uproszczenie. Tak naprawdę jest to za zwyczaj wycinek sfery (też uproszczenie) lub czegoś podobnego, bo obiektywy są korygowane w różny sposób (zwłaszcza zoomy) i czasem wychodzi ... różnie. Szczególnie wyraźnie widoczne jest to dla szerokich szkieł (nim krótsze ogniskowa tym gorzej).
Nazywa się ta aberracja: Zakrzywienie pola obrazu.
Tu znalazłem opis: http://www.fotoporadnik.pl/aberracja-zaaw-en.html

Dlatego zaleca się, zwłaszcza dla krótkich ogniskowych i małych odległości, raczej zmianę punktu AF podczas ostrzenia niż przekadrowanie.

Co innego jak ostrość po jednej stronie kadru jest inna niż po drugiej. To by oznaczało raczej wadę obiektywu.
Mam niestety podejrzenie że zdjęcie zostało zrobione nie całkiem prostopadle do suwaka i stąd różnica.
Trzeba by to sprawdzić jeszcze raz, dokładnie mierząc kąt prosty do płaszczyzny, na oko jest to ciężko prawidłowo ocenić.
A tak w ogóle to dobrze napisać co to za obiektyw.
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
D FA* 70-200

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach