bakulik  Dołączył: 20.04.2013
HC-110 Cytuj
Czołem.

Chciałbym przetestować HC-110, ale szkoda mi kupować całego litra, mimo że ponoć jest dosyć trwałym koncentratem. Czy ktoś mógłby mnie poczęstować tym syropem? Mogę się odwdzięczyć opakowaniem D-76 (proszek na 1 l, ważność do 2019 r.). Nie śpieszy mi się, moglibyśmy się wymienić na PPD. Przywiozę własną flaszeczkę i lejek. ;-)

fotonyf  Dołączył: 24.04.2006
Mnie się skończył i chętnie kupię następną porcję.
Do do spóły?
To się tak powoli zużywa jak Rodinal :-)

Na razie dziękuję, Mirek przesłał mi próbkę, dziś dostałem awizo. Ale jeśli mi się spodoba, to zastanowię się nad zakupem.
fotonyf napisał/a:
To się tak powoli zużywa jak Rodinal

No właśnie, kolejna butla do szafki. ;-)

Przy okazji: chyba rozszyfrowałem nazwę tego specyfiku: HC to Highly Concentrated, a 110, bo z butelki litrowej w rozcieńczeniu B uzyskujemy 32 litry wywojki, w której, biorąc 290 ml/rolkę (wg instrukcji Patersona), możemy obrobić 110 filmów. ;-)

Szprychu  Dołączył: 03.03.2008
bakulik, a nie wiesz jak z trwałością tego koncentratu? W jakiej temperaturze przechowywać? Szukałem kiedyś i dość słabo mi to poszło.

Nie mam pojęcia, ponoć na butelce jest data ważności, ale tu http://www.covingtoninnovations.com/hc110/ piszą, że jeżeli przelać syrop do szklanych butelek pod korek, to może stać i 5 lat po tej dacie.

bakulik, dzięki za informacje!

Mirek  Dołączył: 12.06.2006
Szprychu napisał/a:
nie wiesz jak z trwałością tego koncentratu?

Gdzieś czytałem, że jest to bardzo trwały specyfik i czas mu nie szkodzi.
Na razie mojego nie gazuję, stoi w temp. pokojowej. Zobaczę co się będzie działo.

Chciałem cały czas używać Rodinalu (mam go chyba w trzech wydaniach), ale zawsze mnie gdzieś nosi i postanowiłem spróbować HC110. Kiedyś wywoływałem Deltę 400 w Rodinalu i mniej mi się podobała niż w dedykowanym dla nowoczesnych filmów FX39. Z kolei Neopan Acros 100 fajnie wychodzi w Rodinalu (przekonały mnie do tego zastawienia zdjęcia Jaskiniar'a na forum AT), ale próba z HC110 dała też dobry wynik. Teraz w HC będę próbował Deltę 400 i TMax'a - zobaczę co będzie. Może się na dłużej polubimy? Jak na razie wywoływacz proszkowy zrobiłem tylko 1 (Excel Fomy) i uznałem że jest z tym za dużo zabawy.

Szprychu napisał/a:
jak z trwałością tego koncentratu?

Dodam jeszcze, że z racji dużego stężenia i gęstości koncentratu, a co za tym idzie – kłopotów z precyzyjnym odmierzaniem małych jego ilości potrzebnych do rozcieńczeń, producent zaleca wykonanie tzw. stocka, tj. roztworu 1:3. Następnie można go rozcieńczać dalej do uzyskania stężeń roboczych. Wg producenta trwałość stocka to 6 miesięcy w pełnej butelce i 2 w niepełnej. Z kolei roztwory robocze mają trwałość od 2 do 6 miesięcy w pełnej butelce i od 1 do 2 w niepełnej, w zależności od stężenia. Tu http://imaging.kodakalari...sources/j24.pdf znajduje się specyfikacja wywoływacza, która zawiera więcej szczegółów.

Koncentrat jest rzeczywiście gęsty, ale nie aż tak by się nie dało go nabierać strzykawką. I wtedy odmierzanie jest precyzyjne. W związku z tym nie robię stocka tylko od razu roztwór roboczy, tzw. roztwór B. Innych stężeń jeszcze nie robiłem.

Mirek napisał/a:
Koncentrat jest rzeczywiście gęsty, ale nie aż tak by się nie dało go nabierać strzykawką.

To prawda, gorzej, jak zostanie trochę na dnie butelki, trzeba przelewać do innego naczynia. :-)

Wracając do trwałości, to syrop jest na glikolu albo na trietanoloaminie (albo zawiera oba te składniki), w związku z czym nie rozpuszcza w sobie tlenu, stąd jego duża trwałość.

Osobiście robie tak jak kolega Mirek, strzykawka w dłoń i staram się precyzyjnie mierzyć. Jak będę mieć chwile czasu to spróbuje z stockiem po powrocie z wakacji, trochę filmów pwinno się nazbierać :).

Przesyłkę odebrałem, Mirek – jeszcze raz dziękuję bardzo.

Cieszę się że dotarło całe i zdrowe :-) .
Ciekaw jestem jakie będziesz miał wrażenia z używanie tego wywoływacza.

Dam znać. Na razie muszę zdecydować, co na początek w nim wymoczyć. ;-)

powalos  Dołączył: 20.04.2006
No bez przesady z tą gęstością HC. Ja wołam w rozcieńczeniu 1:63 (H) i raczej nie miewam kłopotów. Odpowiednią ilość HC do menzurki (mam taką na 50 ml), ale tak aby nie spływało po ściance tylko cieniutką strugą w środek menzurki. Następnie dolewam wody, energicznie wstrząsam i przelewam do naczynia docelowego. Znowu czysta woda do menzurki, potrząsanie i zlanie do zbiorczego. Można powtórzyć jeszcze 2-3 razy. Następnie całość uzupełniam wodą do docelowej objętości. Acha, dla roztworu 1:63 czasy są dwukrotnie dłuższe niż dla 1:31. ;-) Pzdr.

Opinia dotyczącą gęstości jeżeli nie moja, a producenta. ;-) Ja dopiero pierwszy raz mam styczność z tym wywoływaczem. Ale strzykawki mam przygotowane. :-)

Cytat
dla roztworu 1:63 czasy są dwukrotnie dłuższe niż dla 1:31

A jak wygląda negatyw po wywołaniu w roztworze H w porównaniu do B? I które negatywy tak wołasz?

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Mirek, wołałem tak Trix-a i TMax-a. Różnicy wzrokowej specjalnie nie widać. Chociaż mam wrażenie, że widać więcej "półtonów" na skanach. Przy odbitkach pod powiększalnikiem dałoby się zauważyć więcej różnic. A wołam tak, ze względu na ilość zużywanego koncentratu, który pomału też mi się kończy, a który podarował mi Marek espresso. Fotki, które pokazywałem i pokazuję w J.A., są właśnie tak wołane. Pzdr

P.S.
Tak więc gdyby Zbyszek fotonyf zdecydował się na zakup to ja chętnie przystąpię do spółki

Piszą , że przy rozcieńczeniu H (nieoficjalnym) uzyskuje się większą akutancję (czyli jak zwykle przy większym rozwodnieniu wywoływacza). Przy czym zalecane jest stosowanie co najmniej 6 ml koncentratu na rolkę filmu, czyli przy 1+63 powinno się wołać w ~385 ml roztworu.

fotonyf  Dołączył: 24.04.2006
(zarobiony byłem i nie odzywałem się dotąd, ale napisze parę słów o moich doświadczeniach...)
Zacząłem lata temu eksperymentalnie od roztworu B, potem już tylko H i szczerze mówiąc nie mam porównania z innymi.
Używam strzykawki (chyba 10ml-litrowej).
Przechowywałem w temperaturze pokojowej w oryginalnej, plastikowej butelce. Wytrzymał ponad 10 lat i pewnie jeszcze by się mi nie skończył, gdybym używał go sam :-)
Jako, że nie spieszy mi się z zakupem (i tak chwilowo nie mam czasu na fotografię i nie tylko), chętnie wezmę udział w zakupie zbiorowym. Podział możemy wykonać nawet na PPD.
Na razie na liście jest oprócz mnie Krzysiek, jak się ktoś jeszcze zadeklaruje, to nie ma sprawy, poszalejemy większą grupką, a potem... będziemy wymieniać doświadczenia :-)

Skocz do: