rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Pentax K-x - przyszedł czas na coś nowszego.
Cześć.
Mój stary poczciwy K-x powoli musi odejść na dalszy plan i ten czas zbliża się szybciej niż bym chciał. Mam ograniczony budżet - 3000zł i chciałbym w tej cenie znaleźć puszkę, która pozwoli mi na kilka lat spokoju, które miałem z obecnym aparatem. Nie mam kompletnie rozeznania co w tej cenie mogę obecnie dostać, chciałbym aby była to zmiana na lepsze. Jak najbardziej wchodzi w grę używana puszka. Co nie co słyszałem/czytałem wcześniej o K5IIs ale nie widać go nigdzie w sprzedaży. Dobry trop? Na chwilę obecną do podpięcia będzie kit z k-x 18-55 oraz Sigma 17-50 2.8. Za chwil kilka dojdzie jeszcze coś w zakresie pomiędzy 50-200 i wystarczy.
Za wszelką i szybką pomoc z góry dzięki :-)
rmk
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K-5 II, ale bez s jest dostępny na znanym portalu aukcyjnym. Na giełdzie na fb ten z s też się trafia.
Na ebay-u K-5 IIs poniżej 3000 też znajduję.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Byłbym zapomniał - aparat jest mi potrzebny tylko i wyłącznie do robienia zdjęć. Kompletnie mnie nie interesuje możliwość filmowania nim jeśli to ma jakieś znaczenie :-) Dobrze by było gdyby ładowanie było z paluszków :-)
Więc co wybrać?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
rmk, jak możesz zajrzyj do PW. Pzdr.
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
plwk dobrze radzi. Miesiąc temu zmieniłem swojego K-x na K-5 II i jestem przeszczęśliwy. Tym bardziej, że wcześniej miałem w planie kupić nowe K-3, jednak po opiniach na forum nie narzekam, a wręcz chwalę. AF to ogromny przeskok.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam K-5II. Gdyby teraz mi padł i musiałbym kupować kolejny aparat, byłby to K-5II. To chyba najbardziej udana konstrukcja Pentaksa z wciąż fenomenalną matrycą.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Powracam do tematu.

Pisałem, że mój stary poczciwy k-x musi powoli odejść na dalszy plan i stało się to szybciej niż chciałem a na pewno gwałtowniej :-/ Trzy dni temu wylądował on z dużej wysokości na ziemi i przestał w nim działać ekran lcd. Fizycznie aparat działa, coś tam pstryka ale z uszkodzonym wyświetlaczem daleko nie zajadę... Od ostatniego wpisu sporo myślałem na temat zmiany puszki ale im więcej się zastanawiałem tym mniej wiem.

Aparatu używam jako dokumentacji moich rowerowych wycieczek i od czasu do czasu bawię się w rodzinnego reportera podczas familijnych imprez. Tak jak pisałem wcześniej, kompletnie nie interesuje mnie filmowanie i ta funkcja jest dla mnie zbędna. Posiadam wspomnianą wyżej Sigmę 17-50 2.8 oraz kita 18-55. Jak kupię nowe body to zbiorę się również do kupienia czegoś dłuższego i ew. jakiejś stałki w okolicach 70-90 do portretu i to będzie wszystko czego będę potrzebował.

Jestem w stanie wydać więcej niż poprzednio, kwota do 4-4,5tys zł wchodzi w grę. Body może być zarówno używane jak i nowe. Z oczywistych względów wolałbym druga opcję ;-)
Moje główne rozterki są takie czy iść w kierunku bezlusterkowców, z którymi nie miałem nigdy styczności ale czytałem i słyszałem opinie, że do powyższych zastosowań mogą być dobrą alternatywą dla lustra. Mając do dyspozycji te 4,5 tys, ew. 5,5 tys gdybym sprzedał Sigmę, co dostałbym w zamian jeśli chodzi o bezlusterkowce?

Wiem, że to temat tabu ale może ktoś będzie miał ochotę i chęć podzielić się ze mną swoją wiedzą odnośnie innych systemów w podanych zakresie cenowym i zastosowaniach takich jak pisałem? Zmieniając sytem na Canona, Nikona czy Sony co mogę ew. zyskać w tym przedziale cenowym. Czyli 5,5tys na body i szkło porównywalne do Sigmy17-50.

Z góry dziękuję za konkretne podpowiedzi w temacie co będzie dla mnie dobrym wyborem w temacie. Chciałbym aby body służyło następne kilka lat, podobnie jak mój k-x.

remik
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
rmk, patrz post wyżej. Michu, nasz forumowy guru foto ( :-P ), jasno i treściwie określił jaki korpus jest dobry. Nowego już nie kupisz ale używki są dostępne nawet na znanym portalu. Na pewno nie pożałujesz. Przeskok w jakości to całe eony w porównaniu z K-x a tego też miałem więc mam porównanie. Teraz posiadam K5IIs i nie mam zamiaru, w najbliższym czasie, zmieniać na inny. :mrgreen:
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Spytam więc jaka cena na K5II jest dobrą ceną? Wiadomo, że egzemplarz egzemplarzowi nierówny ale przyjmując stan bardzo dobry i sensowny przebieg migawki do jakiej ceny powinienem szukać tego modelu?

Może pomożesz z resztą moich pytań? ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rmk napisał/a:
jaka cena na K5II jest dobrą ceną?

Zazwyczaj oscyluje w okolicach 2 tys. zł.
rmk napisał/a:
Aparatu używam jako dokumentacji moich rowerowych wycieczek i od czasu do czasu bawię się w rodzinnego reportera podczas familijnych imprez.

Do tego typu zastosowań K-5/3 będą aż nadto. Zmiana systemu moim zdaniem byłaby bez sensu, zwłaszcza że posiadasz całkiem fajny zoom. W każdym z systemów dostaniesz podobny sprzęt, w podobnej cenie. Jedynie rynek wtórny w C i N jest większy. Co do bezlusterkowców - jeśli chcesz zmniejszyć wagę i gabaryty sprzętu to będzie to dobry wybór.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
O zmianę systemu pytałem z czystej ciekawości. Nie planuję zakupu dużej ilości obiektywów i rynek wtórny ma dla mnie mniejsze znaczenie. W moim przypadku, gdy zadowolę się dwoma, może trzema obiektywami to co dostanę w pentaxie jest wystarczające. Chodziło mi czy w podanym budżecie, któryś z systemów nie oferuje więcej za tę samą kasę.

Na chwilę obecną jest na alledrogo jednen K5IIs w świetnym stanie ale za 2900. Nic ciekawszego nie ma. Mało ofert oznacza, że K5II/s jest faktycznie tak dobry, że nie do dostania albo, że jest już stary i nie ma go już w obiegu ;-)

Wczytuje się teraz w różnice pomiędzy k5II a k3II. Czy są warte ponad tysiąca zł, które musiałbym dołożyć do trójki?

Jeśli chodzi o bezlusterkowce to jestem kompletnie zielony w temacie. Próbuje to nadrobić tak szybko jak to możliwe ale trochę to potrwa. Gdybym miał zestaw K5II/s + Sigma 17-50 2.8 to jaki bezlusterkowiec będzie podobny co do jakości otrzymanych obrazków? To będzie dla mnie punkt wyjścia, więc jak ktoś może niech poratuje informacją :-)
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Śledzę, aż musiałem żonę poprosić o udostępnienie jej konta na fb. Ja nie istnieję :mrgreen:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Zmiana systemu na bezlusterkowy - zyskasz nieco na gabarytach i wadze, choć dobre szkła do bezluster potrafią być zaskakująco duże i ciężkie i bywają też nieergonomiczne z maleńskimi puszkami. Poza tym - ale to jest moja całkowicie subiektywna ocena - tańsze puszki bezlusterkowe miewają często w sobie nieco trudnych do zaakceptowania (dla mnie) kompromisów, typu mniej guziczków i więcej sterowania z ekranu, brak wizjera albo zauważalne opóźnienie w tymże. W droższych konstrukcjach wady te są mniej uciążliwe lub praktycznie wyeliminowane, ale za to się płaci. Niektóre modele są też dość pradożerne i standardowa bateria starcza na krótko. Osobiście dużo kręcę bezlustrami, do fotografowania wolę Pentaksa.
Co do różnic miedzy K-5II i K-3II. IMHO w kwestii APS-C rodzina K-5 miała wręcz genialny sensor, pod tym względem K-3 nieco ustępuje, choć przy dobrym świetle są to różnice pomijalne i tu K-3 może zyskać większą rozdzielczością, co ułatwia cropowanie, gdybyś zapałał miłością do zwierzyny i dłuższych ogniskowych.Ale K-3II ma kilka innych zalet: podwójny slot na karty, wbudowany Astrotracker (kiedy wycieczka rowerowa kończy się noclegiem w namiocie - można zrobić rewelacyjne zdjęcia...), nieco szybszy tryb seryjny, minimalnie poprawiony AF.
Jeśli cena jest istotna i trafisz na dobrą sztukę (co to emerytka tylko w kościele pstrykała :-D ) - bierz K-5 (albo wersję II), pod względem obrazowania będziesz bardzo zadowolony. Jeśli możesz tego tysiaka dołożyć i wysokie nastawy ISO nie są priorytetem - kilka ficzerów K-3II na pewno może się okazać przydatnych. Jeśli zechcesz jednak zmienić system, to z lustrzankowych osobiście polecam Nikona, ale to tylko ze względu na ergonomię pracy: jakoś mi łatwiej pracować Nikonem jako pentatalibowi, system Canona mnie pod tym względem drażni :evilsmile: . Jeśli wybierzesz bezlustro, to rynek jest przebogaty, musisz iść do sklepu i pomacać. Ja lubię rozwiązania Panasonika, ale Olympusem też mi się całkiem spokojnie pracowało.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Różnica w cenie pomiędzy K5II/s a K3II jest jednak większa niż tysiak więc chyba pozostanę przy poszukiwaniu K5II/s a różnicę w cenie poświęcę na dobrą stałkę do portretu lub dłuższego zooma, którego mi brakuje. Astrotracker pewnie by mi się spodobał i slot na dwie karty również ale nie na tyle, żeby jednak dopłacać tyle kasy. Jedyne co mogło by mnie przekonać to dużo lepszy AF ale z tego co można wyczytać to nie jest to duża różnica.

Co do bezlusterkowców to ponawiam pytanie - Gdybym miał zestaw K5II/s + Sigma 17-50 2.8 to jaki bezlusterkowiec będzie podobny co do jakości otrzymanych obrazków?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
rmk napisał/a:

Co do bezlusterkowców to ponawiam pytanie - Gdybym miał zestaw K5II/s + Sigma 17-50 2.8 to jaki bezlusterkowiec będzie podobny co do jakości otrzymanych obrazków?


Cóż, odpowiedź może być tylko jedna - Pentax K-01, bo ma te samą matrycę i podepniesz do niego te same obiektywy a jest przy tym bezlusterkowcem :evilsmile:
W każdym innym przypadku odpowiedzi udzielić się nie da. Jeśli wybierzesz bezlustro m4/3, to będziesz pracował na znacząco mniejszej matrycy i nawet jeśli podepniesz przez przejściówki te same obiektywy, to wszystko będzie inne: ekwiwalent ogniskowej czy zdolność definiowania głębi ostrości z tymi obiektywami... Do tego dochodzi inna charakterystyka pracy matrycy w EVILach (pracuje cały czas w celu zapewnienia sygnału dla wizjera/ekranu, więc z reguły jest inaczej oprogramowana i bardziej podatna na szumy termiczne etc). Tak naprawdę musiałbyś wziać gdzieś w łapy jakieś m4/3 na przykład ze szkłem typu Olympus 12-40mm f/2.8 Pro (strzelam, nie jestm biegły w szkłach do tego systemu), który w kwestii ekwiwalentu ogniskowej i światła mniej wiecej pokrywa sie z rzeczoną Sigmą (24 - 80 f/2,8 do 25,5 - 75 f/2,8), pstryknąć trochę fotek na własną kartę, wrópcić do domu i ocenić jakość, którą albo zaakceptujesz, albo nie. Innej opcji nie widzę, zbyt wiele subiektywnie ocenianych zmiennych trzeba uwzględnić. Zakładam jedynie, że każdy znajdujący się wTWoim przedziale cenowym bezlusterkowiec nawet, jeśli znajdziesz dla niego jakościowy ekwiwalent szkła, będzie miał słabsze osiągi na wyższych czułościach, niż aparat z rodziny K-5...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Odpowiednikami pod względem jakości obrazka dla K-5II mogą być bezlusterkowce Sony (A6000) i Fuji (X-T1, X-T20 czy X-E2). Gabaryty mniejsze (sprawdź rozmiarówki ze szkłami pod tym adresem.
Pod względem gabarytów z pewnością zestaw m4/3 są najmniejsze.
Mam dwa systemy - Pentaksa (K_5II) i właśnie m4/3 Panasonika (GX7). Różnica w jakości obrazka jest dość znaczna, ale obrazek z Panasa wystarcza do zdecydowanej większości zastosowań. Według DXO matryca GX7 ma mniej więcej te same osiągnięcia, co K-X (Pentax zyskuje lekką przewagę na wyższych czułościach).
Panasa noszę ze sobą na co dzień - spisuje się znakomicie również na wycieczkach i wyjazdach. Pentaksa używam podczas poważniejszych sesji, co oczywiście nie wyklucza tego, że i takie sesje popełniałem m4/3:


Wiem, że już było... (GX7 +42,5/1,7)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
A ja polecam Pentaxa K-70 ;-)
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
balbym sie kupować k30/k 50/k 500/k 70.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mam K-50 i K-70 :-) Co prawda K-50 po 26 tys. fotek ma problem z niektórymi obiektywami ale K-70 dzielnie się trzyma...
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Ja po mojej przygodzie z K 50 , odpuszczam sobie te modele.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach