Alienscum  Dołączył: 19 Paź 2011
[K-x] Problem z pokrętłem
Wczoraj się skończyła gwarancja (!)
Dziś przestało mi działać pokrętło przy kręceniu w prawo.

Jaki może być koszt naprawy?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pytałeś w serwisie?
 
Alienscum  Dołączył: 19 Paź 2011
Nie zdążyłem, dziś dopiero zauważyłem że nie działa.

[ Dodano: 2012-04-24, 12:31 ]
150 zł + wysyłka.

[ Dodano: 2012-04-25, 21:02 ]
Sam naprawiłem tą usterkę.

Potrzebne jest:

-izopropanol (np. denatural). Pewnie może być i coś innego. Ja to miałem pod ręką.
-szczoteczka do zębów
-śrubokręt
-kartka
-długopis
-suszarka
-godzina czasu

A. Otwieramy lampę.
B. Wyjmujemy baterie.
C. Odkręcamy śrubki (śrubki są różnych długości - notować która jest jaka)

Ja odkręcałem parami:

1 i 2 (nr.1 dłuższa od nr. 2)
3 i 4 (nr.4 dłuższa od nr. 3)


2012-05-25_19-35-45_626

5 i 6 (nr.5 dłuższa od 6)


2012-05-25_19-33-41_549

7 tylko jedna


2012-05-25_19-32-14_491

8 i 9 obie takie same (trzeba zdjąć gumkę wizjera)


2012-05-25_19-31-59_937

Powoli podnosimy górną część obudowy. Ja trzymałem za część lampy. Przy zakładaniu tej części uważać aby nie przytrzasnąć kabli nad nr 5 i 6. Uważać na taśmy aby ich nie porwać.

Odkręcamy śruby 11, 12, 13, 14, 15 (12 i 13 dłuższe od pozostałych)


2012-05-25_19-22-39_54

Podważamy górną część obudowy rolki. Ma z boku zaczepy - trzeba je lekko odgiąć i wtedy ładnie wychodzi.


2012-05-25_19-21-12_715

W środku w rolce jest malutka metalowa kulka. Oznaczona na poprzednim zdjęciu nr. 10. Przy zdejmowaniu uważać aby nie wpadła do korpusu. Przy zakładaniu odwrócic aparat do góry nogami, położyć kulke na sprężynce.

Po zdjęciu rolki:


2012-05-25_19-23-07_34

Zobaczymy czujnik obrotów (wchodzi do niego trzpień rolki na zdjęciu obok nr. 10). Zabezpieczamy korpus aparatu np papierem i moczymy szczoteczkę w denaturalu. Dosyć obficie. Ja praktycznie zalałem cały czujnik i przez kilka minut czyściłem w środku i na zewnątrz. Zostawić do wyschnięcia (ja wspomogłem się suszarką).

Po 10 minutach złożyć rolkę i docisnąć obudowę do aparatu. Włożyć baterie, włączyć aparat. Sprawdzić czy działa. Jeśli nie działa - powtórzyć czyszczenie. Jesli dalej nie działa - to pewnie przyczyna leży gdzie indziej w Twoim przypadku. Aparat skręcić uważając przy składaniu aby nie przeciąć kabli.

Zdjęcia kiepskie - miałem tylko komórkę i słabe światło. Ale naprawa nie jest trudna.

[ Dodano: 2012-10-25, 10:15 ]
Po pół roku po naprawie działa idealnie.
 

PrOmYk  Dołączył: 25 Lut 2008
Mam ten sam problem z moim K-r i rozwiązałem go bardzo łatwo.

UPROSZCZONA INSTRUKCJA NAPRAWY POKRĘTŁA W LUSTRZANKACH CYFROWYCH PENTAX

1. Kupić "Kontakt S - preparat do oczyszczania styków" (np. za 12 zł na WGE na rogu Chałubińskiego i Armii Ludowej w Warszawie),

2. Nadmuchać preparat za pomocą rurki z obydwu stron pokrętła do środka,

3. Pokręcić (na wyłączonym aparacie).

U mnie to wystarczyło bez żadnego rozkręcania.
 

SMIS  Dołączył: 08 Sty 2009
Czy ta "UPROSZCZONA INSTRUKCJA NAPRAWY POKRĘTŁA W LUSTRZANKACH CYFROWYCH PENTAX" może mieć zastosowanie przy K 100 ? Tam jest górny wyświetlacz :-( .
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
SMIS, raczej tak, kilka lat temu w ten sposób naprawiłem pokrętło w DS-ie z tą różnicą, że odkręciłem i odchyliłem górną i tylną obudowę dla lepszego dostępu, górny wyświetlacz w niczym mi nie przeszkadzał :-)
 

SMIS  Dołączył: 08 Sty 2009
Znaczy się, trzeba będzie spróbować.
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Po tygodniu na plaży (nad morzem), zmiana ustawień pokrętłem była skokowa i losowa. Pomyślałem, drobne ziarenko piasku ... i pogodziłem się z losem. Serwis wołał za naprawę kwotę porównywalna z wartością aparatu. Dzielnie walczyłem z trybem AV.
Po przeczytaniu "[K-x] Problem z pokrętłem" wstąpił duch nadziei.
Kupiłem CX80 CONTACX. Po kilku dniach dojrzewania (mam ujemne zdolności politechniczne) użyłem go - nowe życie wstąpiło w aparat.

PrOmYk jest wielki, a Pentax jego aparatem.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Mam łopatę, więc odkopię :-P

Problem z pokrętłem rozwiązałem podobnie jak @PrOmYk tyle że obeszło się bez preparatu kontakt. Zastosowałem IPA a dokładniej wciągnąłem troszkę (parę kropel) czystą gruszką i wdmuchnąłem obok pokrętła (z każdej możliwej strony) i działa.
Metodę @Alienscum planuję zastosować w najbliższym czasie, tak dla pewności.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach