M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
TIPS&TRICS LR
Takiego 'pomysła' mam, żeby wrzucić w jeden worek to wszystko czego teoretycznie nie można osiągnąć w LR

No to ja zacznę. Jako miłośnik prostych ramek ubolewałem, że w LR nie ma osobnej funkcji do ich stworzenia. Część fotograficznych purystów powie na szczęście, część normalnych ;) stwierdzi, że szkoda.
Są na to trzy metody. Opiszę jak najszybciej i najprościej uzyskać dowolnej grubości ramkę koloru białego. Jest to porada dla LR zawierających korekty perspektywy i dla wszystkich fotografii, które nie miały naniesione w postprocesie korekt perspektywy. A więc, aby uzyskać ramkę przy bezpośrednim eksporcie do jpg należy wejść w zakładkę edycja, a potem zejść niżej do korekty obiektywu. Tam należy odznaczyć dopasuj kadr. Suwaczkiem skala schodzimy poniżej 100. Mamy więc kilkadziesiąt przejść w szerokości ramki. I to tyle. Mamy ramkę białą. Przy eksporcie fotka będzie z białą ramką. Tak jak wspominałem fotka musi być wolna od przekształceń perspektywy. Radość sprawia fakt, że można to zrobić dla kadrów pionowych i poziomych razem
- zsynchronizować i w ułamku sekundy uzyskać ramkę na wielu fotkach.
Jest druga metoda, można uzyskać ramkę dowolnego koloru z nitką obwiedniową. Oczywiście nie ma problemu żebym to zdradził. W drugiej metodzie problemem są kadry pionowe i poziome. Do przeskoczenia. Oczywiście, żeby było sprawiedliwie poczekam za jakimś nowym pomysłem, miło jest gdy więcej osób angażuje się w akcje.

[ Dodano: 2017-06-01, 08:09 ]
Efekty stworzenia ramki powyższą metodą wyglądają następująco (jeśli masz białe tło - przełącz się do widoku noc - górna belka obok wyloguj):



 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Drugi sposób na ramkę. Chyba najbardziej ten lubię, ale ma minus. Chodzi o to, że przy eksporcie nie jest rozpoznawane ułożenie fotografii, więc odpada eksport wszystkich fotek z jednego folderu(czyt.katalogu ;))
Jak uzyskać ładną rameczkę metodą 2? Już spieszę z wyjaśnieniem. Mając gotową fotografię, którą chcemy eksportować z ramką przechodzimy do modułu druk. W ostatniej zakładce można dokonać wyboru drukarki, oraz istnieje możliwość drukowania do pliku. I to jest bardzo fajne. Wybieramy drukuj do pliku. Wszystkie ustawienia działają - można więc bawić się do woli i tworzyć bardzo skromne i ładnie wyglądające rameczki.
Mało tego jest to bardzo wygodny sposób na uzyskiwanie plików o odpowiedniej gęstości podszykowanych pod wydruk czy klasyczną odbitkę - jeśli nie mamy drukarki w domu.
Najmniejsza wielkość pola obrazowego to 10.16cm na krótszym boku(lub ewentualnie proporcje o bokach równych).
Przykład 2

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach