idzi  Dołączył: 24.10.2010
[korpus] stabilizacja matrycy Cytuj
Zastanawiam się czy w K-3 za stabilizację matrycy i czyszczenie odpowiada ten sam mechanizm, podobny dylemat mam w przypadku K50. Wdałem się w dyskusje i dalej nic nie wiem. W instrukcji opisane są skrótami SR i DR , więc może to są dwa mechanizmy? Dodatkowo prawdopodobnie w K50 jest jakiś mechaniczny system czyszczenia a w K-3 ultradźwiękowy. Proszę o wyjaśnienie zawiłości.

fanmario  Dołączył: 23.10.2007
"Silniki" stabilizacji być może są wykorzystywane przy czyszczeniu.
Wstrząsy odrywają cięższe pyłki, ultradźwięki niesłyszalne dla nas, pył i drobiazg ale i te większe mocno przyklejone mogą zostać oderwane.
To działa jak mała kuchenka mikrofalowa na Twoją matrycę,
Bywa, że mam brudną matówkę, lustro czy pryzmat, a nawet obiektywy.
Sterylność mam w uszczelnionej szafie samoprzylepnymi gumami do okien z hipermarketu.
Uszczelniłem szafę ;)
Jak?
Pojęcia nie mam ale nie znajduję tam kurzu.

Na każdy pył na matrycy reaguję szybko i czyszczę szpatułkami.
Kiedy?
Trzy lata z K-3 i jedno czyszczenie.
Narzędzia czyszczące mam zawsze w torbie.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
idzi napisał/a:
czy w K-3 za stabilizację matrycy i czyszczenie odpowiada ten sam mechanizm

Nie, czyszczenie matrycy jest realizowane ultradźwiękami.

Wdałem się w dyskusje na FB i okazuje się ,że nie miałem racji. Nie mam problemów z paprochami na matrycy raczej szybciej znajdzie się coś na matówce. Tak mi się wydaje ,że to czyszczenie w przypadku K-5IIs jest wystarczająco skuteczne. W przypadku K-3 mogę powiedzieć tak samo ,ze od 2 lat użytkowania nie widziałem niczego niepokojącego na zdjęciach. K- 7 mam od 2010 roku i czyściłem matrycę pewnie ze dwa razy ale śmieci na matówce są cały czas.
Cały czas wydawało mi się ,że mechanizm czyszczenia Pentax stosuje we wszystkich aparatach taki sam, a jednak jest inaczej.
Bardzo dziękuje za rozjaśnienie tematu, choć określenie Palec Filipinki zaczyna nabierać wielu znaczeń.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Od K-7 "górna półka" ma czyszczenie matrycy ultradźwiękowe.

plwk napisał/a:

Nieczytany post
Od K-7 "górna półka" ma czyszczenie matrycy ultradźwiękowe.

a to oznacza ,że jednocyfrowe pentaxy mają czyszczenie matrycy ultradźwiękami ? a co z pozostałymi modelami K-30,K50 i ostatnie K70? Jak w tych modelach jest to rozwiązane.

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
Niższe modele używają do tego celu systemu stabilizacji matrycy.

Kolya90  Dołączył: 29.08.2015
Akurat dzisiaj na jednym z kanałów RICOH na Youtube pojawił się filmik pokazujący usuwanie kurzu przy użyciu PENTAX Dust Removal II
https://youtu.be/gC0lVnxZU3Q

Skocz do: