PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Enzo, jeżeli dobrze rozumiem opis, aby mieć ttl i hss trzeba użyć dedykowanego wyzwalacza radiowego, który kosztuje ok 400pln; bez niego ta lampa działa jak zwykła manualna

Jeżeli tak, to lampa na statyw lub do garści, a na aparacie wyzwalacz. Fajna opcja do budowy systemu, ale w budżecie się nie zmieści...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PiotrK. napisał/a:
aby mieć ttl

Ktoś używa tego w lampie? Działa dobrze i powtarzalnie? Bo mam pewne wątpliwości.
PiotrK. napisał/a:
hss

Zazwyczaj nie jest używany gdy lampa jest wpięta w sanki aparatu, więc możliwość skompletowania zestawu wyzwalacz+lampa za ok. 600 zł jest dobrą propozycją.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Enzo, jak dla mnie, skromnego amatora działa dobrze i powtarzalnie. Sprawdzone K-70, K-1II + Shanny. Czy ktoś używa? Sądząc po zainteresowaniu tu na forum, to chyba niejeden/niejedna z nas:)
 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
Napiszę tak, lampa będzie używana bardzo rzadko, może kilkanaście razy w roku ale jednak będzie. NIGDY nie używałem lampy błyskowe (zewnętrznej), więc dużo z tych informacji o których piszecie, jest dla mnie, hmmm, mało zrozumiałych, ale to sobie wszystko doczytam na spokojnie.
Na pewno musi mieć ruchomą głowicę w pionie i poziomie, najlepiej blendę - to z mojego doświadczenia będzie koniecznie.
Zależy mi na sprzęcie, który włożę w sanki i nie będę się martwił, że jakieś funkcje są niekatywne bo "czegoś tam" nie dokupiłem, musi działać sama ;)
A ten Quadralite?
https://allegro.pl/oferta/quadralite-stroboss-36-p-pentax-8029545039
albo ta
https://store.quadralite.eu/pl/lampy/2949-lampa-blyskowa-quadralite-stroboss-60-basic-5901698717605.html
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Ten pierwszy 36p jest dedykowany do Pentax, ma stopkę Pentaxa, obsługuje ttl i hss a na dodatek ma wbudowany moduł radiowy, więc można nim wyzwalać inne kompatybilne lampy quadralite. Problemem może być dość mała moc, bo liczba przewodnią to chyba 35. Ale wbudowany moduł komunikacji pozwala w zasadzie dowolnie skalować doświetlenie jeżeli dokupisz drugą (i kolejne w razie potrzeby) lampę którą będziesz wyzwalał przy pomocy tej 36p. Automatyka ttl będzie przenoszona radiowo do wszystkich lamp z których utworzysz grupę. Bardzo fajne, skalowalne rozwiązanie. Gdyby nie to, że wcześniej kupiłem Shanny, to pewnie sam bym w to poszedł.

Ta druga ma stopkę z centralnym stykiem, czyli bezpośrednio z aparatu wyzwolisz ją tylko manualnie - musisz ustawić moc na lampie ręcznie i osobno parametry ekspozycji na body. Natomiast jeżeli dokupisz wyzwalacz radiowy dedykowany do Pentaxa który wepniesz do body, możesz wyzwalać ją automatyką ttl i z trybem hss.

 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
dzięki, rozumiem
trudno mi ocenić na ile moc będzie mi potrzebna, ponieważ zdjęcia będą robione z dosyć bliska a sala na której będę pracował jest jasna i dosyć dobrze oświetlona. Pracuję w szkole muzycznej i zobligowałem się do robienia zdjęć na różnorakich "eventach " (koncerty głównie). Kwestia pracy z innymi urządzeniami jest dla mnie drugorzędna - nie mam studia, nie fotografuję zawodowo ;)
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Enzo napisał/a:
Ktoś używa tego w lampie? Działa dobrze i powtarzalnie? Bo mam pewne wątpliwości.

Enzo, masz Nikona - to działa ;) Szczególnie w sytuacjach dynamicznych (ruch, zmienne oświetlenie, odbijanie błysku) kiedy nie zawsze jest czas na ręczne przestawianie, sprawdza się dobrze TTL BL. SB-800 chodzą teraz w dobrych cenach.

Belfer napisał/a:
A ten Quadralite?

Mam dwie lampy Quadralite 36F i bardzo sobie chwalę. Jest to małe, lekkie (zasilane tylko 2xAA), projektowane głównie pod kątem współpracy z małymi aparatami a moc mają porównywalną z PENTAX AF 360FGZ (miałem) czy Nikon SB-600 (mam). Lampy posiadają wbudowany sterownik bezprzewodowy, mogą działać w trybie master (nadajnik) lub slave (odbiornik) bez dodatkowych urządzeń. Do tego jak ktoś potrzebuje jest również wbudowana fotocela. Te z dedykowaną pod body stopką działają w TTL całkiem sprawnie.

Większa moc błysku to Quadralite 60 basic (bez TTL) lub droższe Stroboss 60 i Stroboss 60evo (dedykowane zasilanie). Również mogą być sterowane radiowo (np. przez wspomniane Quadralite 36) bez potrzeby zakupu dodatkowych sterowników błysku. Na plus ruchoma głowica w poziomie (tego mi brakowało w 360FGZ) i w pionie która działa bez potrzeby wciskania dodatkowych guzików ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ten wątek zmobilizował mnie do zrobienia porządku z moim Metzem 48 AF-1. Jako że mam rzut beretem do Foto-Techniki, przed chwilą zleciłem przegląd zacinającego się mechanizmu obrotu głowicy. Ciekawe co tam znajdą i na ile wycenią naprawę :-)

[ Dodano: 2019-10-25, 13:48 ]
Dam znać, jak postępy w sprawie, chociaż pewnie nikogo to nie interesuje ;-) ;-) ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ryszard.
Na naszym forum ludzi interesował nawet Metz58 NA GOLASA
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Kilka lat temu kupiłem Tumaxa (z p-ttl - modelu nie pomnę, ale mogę sprawdzić bo leży w szafie) i działał sprawnie, ale nie w 100% powtarzalnie, Najprawdopodobniej z mojego powodu bo nie jestem specjalistą od organizacji dogadywania się lampy z korpusem.
Jakiś czas temu - skuszony świetnymi recenzjami - dokonałem zakupu YN 585 EX (prosto od skośnookiego dostawcy - był osobny temat tu na forum).

Teraz masz kilka możliwości wyboru i co byśmy nie pisali to i tak powinieneś decyzję podjąć sam. Co byś nie wybrał to dasz sobie radę bo będziesz szlifował użytkowanie współpracy z jedną lampą i za jakiś czas będziesz wiedział o wiele więcej o tej konkretnej lampie.
 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
Wziąłem Quadralite 36, jak nie zacznę od czegoś to się nie przekonam ;-)
Mam nadzieję że na moje warunki starczy
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Belfer, no i jak? Podzielisz się pierwszymi wrażeniami? :-)
 

Belfer  Dołączył: 09 Wrz 2008
Dziś dopiero przetestuję "W boju". Obsługa prosta i intuicyjna, fajna lekka. Na moje potrzeby moc powinna wystarczyć, reszta wyjdzie w praniu...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
A ja dziś odebrałem mojego grzmota z naprawy. Głowica chodzi ładnie, blokada pracuje jak należy, pierwszych parę błysków też OK. Za stówę z hakiem było warto.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
kerad napisał/a:

Mam dwie lampy Quadralite 36F i bardzo sobie chwalę. (...)
Większa moc błysku to Quadralite 60 basic (bez TTL) lub droższe Stroboss 60 i Stroboss 60evo (dedykowane zasilanie).


masz jakieś doświadczenie w sterowaniu Stroboss 60 z Quadralite 36F? możesz napisać coś więcej, szczególnie interesuje mnie czy w Stroboss 60 działa wtedy w TTL i HSS
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
PiotrK. napisał/a:
masz jakieś doświadczenie w sterowaniu Stroboss 60 z Quadralite 36F? możesz napisać coś więcej, szczególnie interesuje mnie czy w Stroboss 60 działa wtedy w TTL i HSS

Tak jak pisałem, mam dwie lampy Quadralite 36F (Fujifilm) i sterowanie w TTL działa bez problemów. Te lampki (36 i 60) mają wbudowany Navigator X. Z mastera mogę ustawić na drugiej TTL (z korektą siły błysku), manual lub off. Nie mam 60 ale zakładam, że będzie działać identycznie, to ten sam system. Jedynie Stroboss 60 Basic nie posiada trybu TTL.
Zobacz też tutaj - http://quadralite.pl/informacje-o-systemie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach