MarcinKniec  Dołączył: 21 Lip 2017
Wpisz w google model swojego procesora vs jeden z serii phenom
Ewentualnie na ogólnym:
http://m.benchmark.pl/tes...trona/5548.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kolya90 napisał/a:
Tylko płyta główna i tak chyba nie ma SATA III więc szybkość dysku SSD nie będzie w pełni wykorzystywana.

Na mojej jest tylko SATA II, ale i tak przyspieszenie jest bardzo wyraźne.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dokładnie , już teraz jeden dysk HDD mam SATA III a transfer maks. to SATA II.
Co musi być na SSD żeby przyśpieszenie było zauważalne ?
System i plik wymiany pamięci ? Bo same RAWy odczytywane z tego dysku nie wpłyną chyba na wydajność za bardzo?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Markus napisał/a:
Nowe CPU za 5 $ -10 $ coś chyba mi przyśpieszy ?
Na jakieś spektakularne przyśpieszenie nie liczę ,byle nie muliło tak jak teraz po przesunięciu parametru w DCU / RT o jedną działkę ;-)

Nie sądzę, żebyś jakoś strasznie przyśpieszył wymieniajac jeden przestarzały procek na inny. Może - może! - 4 jajca zamiast dwóch coś tam dadzą, ale obawiam się, że efekt mulenia możesz mieć wywołany przez wymagający jednowątkowy proces, więc czy jedno jajo sie bedzie nudzić, podczas gdy drugie zapieprza, czy tez trzy - jeden pies.
Dysk, wskazywany przez kolegów - albo ekstra RAM mógłby ci, wbrew pozorom, dać wiecej. W scenariuszu: Win10 (pamieciożerny dość), uruchomiona wołarka, wczytany RAW, zapis historii etc, odpalasz wymagjacy proces nieoptymalizowany pod wiele wątków, następuje przeładowanie RAMu i ostre operowanie na pliku wymiany - wszystko razem sprawia, że komp dostaje zadyszki.
Jednak jeśli upierasz sie przy wymianie TYLKO procesora - wybierz najsilniejszy, jaki wstawisz w tę płytę, raczej 4 rdzenie zamiast dwóch (przynajmniej sam system nieco skrzydeł dostanie). I miej nadzieję, że po wstawieniu 'nowego' CPU Win10 się nie zbiesi...
PS. Skoro używasz RT - to może jakiś lekki Linuks i RT? Sprzęt mulący pod Win10 potrafi dostać skrzydeł pod Pingwinem, a mniej zasobów na system, to wiecej na twojego RAWa...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mam już 2 systemy (win i linux mint) na tym jednym dysku ;-)
Pod Linuxem w RT też szału nie ma :-(
Wszystko działało względnie sprawnie dopóki obrabiałem rawy z K-50 , przy K-70 już system nie wyrabia.
 
MarcinKniec  Dołączył: 21 Lip 2017
...a może kolega ma od kogo pożyczyć co najmniej 4GB RAM i potestować jak działają system oraz aplikacje na takiej konfiguracji.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Markus napisał/a:
Mam już 2 systemy (win i linux mint) na tym jednym dysku ;-)
Pod Linuxem w RT też szału nie ma :-(
Wszystko działało względnie sprawnie dopóki obrabiałem rawy z K-50 , przy K-70 już system nie wyrabia.

Zmienną jest zatem wielkośc pliku, co po raz kolejny wskazuje na kwestie pamięci, IMHO. Zgadzam się z MarcinKniec - spróbuj, zanim wydasz kasę (nawet małą...) na procek sprawdzić, jak rzecz sie ma z podwójną ilością RAMu... Kurczę, ja chyba nawet gdzieś w szufladzie mam 8GB DDR2... No ale daleko...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jakbyś mógł sprezentować za przysłowiowe piwo + plus zwrot kosztów wysyłki byłbym wdzięczny ;-)

RAM
Memory slots
Total memory slots 4
Used memory slots 2
Free memory slots 2
Memory
Type DDR2
Size 4096 MBytes
Channels # Dual
DRAM Frequency 349.9 MHz
CAS# Latency (CL) 5 clocks
RAS# to CAS# Delay (tRCD) 5 clocks
RAS# Precharge (tRP) 5 clocks
Cycle Time (tRAS) 15 clocks
Bank Cycle Time (tRC) 24 clocks
Command Rate (CR) 2T
Physical Memory
Memory Usage 78 %
Total Physical 4.00 GB
Available Physical 868 MB
Total Virtual 5.44 GB
Available Virtual 1.17 GB
SPD
Number Of SPD Modules 2
Slot #1
Type DDR2
Size 2048 MBytes
Manufacturer GEIL
Max Bandwidth PC2-6400 (400 MHz)
Part Number CL5-5-5 DDR2-800
Week/year 14 / 12
Timing table
JEDEC #1
Frequency 266.7 MHz
CAS# Latency 3,0
RAS# To CAS# 4
RAS# Precharge 4
tRAS 10
tRC 16
Voltage 1,800 V
JEDEC #2
Frequency 333.3 MHz
CAS# Latency 4,0
RAS# To CAS# 5
RAS# Precharge 5
tRAS 13
tRC 20
Voltage 1,800 V
JEDEC #3
Frequency 400.0 MHz
CAS# Latency 5,0
RAS# To CAS# 5
RAS# Precharge 5
tRAS 15
tRC 23
Voltage 1,800 V
Slot #2
Type DDR2
Size 2048 MBytes
Manufacturer GEIL
Max Bandwidth PC2-6400 (400 MHz)
Part Number CL5-5-5 DDR2-800
Week/year 14 / 12
Timing table
JEDEC #1
Frequency 266.7 MHz
CAS# Latency 3,0
RAS# To CAS# 4
RAS# Precharge 4
tRAS 10
tRC 16
Voltage 1,800 V
JEDEC #2
Frequency 333.3 MHz
CAS# Latency 4,0
RAS# To CAS# 5
RAS# Precharge 5
tRAS 13
tRC 20
Voltage 1,800 V
JEDEC #3
Frequency 400.0 MHz
CAS# Latency 5,0
RAS# To CAS# 5
RAS# Precharge 5
tRAS 15
tRC 23
Voltage 1,800 V

Wygląda na to że 2 sloty mam jeszcze wolne.

Zastanawiam się czy nie kupić sobie takiego czegoś ?

http://www.gearbest.com/cpu/pp_662046.html

AMD Athlon 270 3.4GHz

Będzie to chyba lepsze od 4 rdzeni ale z mniejszą częstotliwością no i 2 X wydajniejsze od tego co mam obecnie :

http://cpuboss.com/cpus/A...thlon-II-X2-270

Fajna ta porównywarka ;-)
 
MarcinKniec  Dołączył: 21 Lip 2017
Cytat
Jakbyś mógł sprezentować za przysłowiowe piwo + plus zwrot kosztów wysyłki byłbym wdzięczny

Koszt wysyłki w obie stronie (z zagranicy) zbliżyłby się do wartości samych pamięci.
Ja raczej mam mniejsze, po 1GB. Jutro sprawdzę i dam znać.

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W sumie , racja ;-)

Ciekawe jak chińczyki wysyłają coś pocztą lotniczą za 0 lub 1 $ przy wartości 4 $ ?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Markus napisał/a:
Jakbyś mógł sprezentować za przysłowiowe piwo + plus zwrot kosztów wysyłki byłbym wdzięczny ;-)


Muszę przeszukać szuflady - jestem pewien, że gdzieś te pamięć widziałem podczas szukania czegoś innego, jak to zwykle bywa :-) A potem sprawdzę koszty wysłania tego w jakimś bezpiecznym opakowaniu do Polski, bo rzeczywiście moze być taniej, jak kupisz gdzieś w PL... Jak znajdze to dam znać na priva...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Z góry dziękuję Apas !

Ale procka chyba i tak wymienię...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Markus napisał/a:
Co musi być na SSD żeby przyśpieszenie było zauważalne ?
System i plik wymiany pamięci ? Bo same RAWy odczytywane z tego dysku nie wpłyną chyba na wydajność za bardzo?

System (w tym plik wymiany) plus aplikacje. Zdjęcia w formie surowej i jpg mam na HDD. Lightroom nawet przy 80 MB TIFF-ach z Sigmy działa płynnie.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Procka wymienić trzeba. Bez dwóch zdań.
Prehistoryczny x2 4000+ pamięta pewnie premierę Pentaxa K10D !
Żadne inne ulepszenie ( SSD/RAM) nie spowoduje zauważalnego skoku wydajności przy takim truchle jakim jest w/w kawałek krzemu.

Co włożyć ...zamiast ?
Niestety wybór ograniczony finansowo. Ale bierz to, co ma 4 rdzenie.
Faktem jest to, iż np 4-jajkowe Phenomy serii 9 są dosyć nisko taktowane ale posiadają większą pamięć cache 3 poziomu ( przydatną w grach) ale to chyba wyżej taktowane Athlony x4 dadzą mocniejszego kopa Twojemu zestawowi.
Athlon II X4 635 4 x 2.9Ghz za ~90zl jest interesującym wyborem .

Nie dysponujesz płytą, która umożliwia odblokowanie dodatkowych rdzeni i dlatego odpadają tanie Phenomy serii 550 BE.

Im mocniejszy procek tym więcej ciepła wydziela ale też i jego zapotrzebowanie na prąd jest większe. Masz odpowiednio mocny zasilacz ?

Dysk SSD - tak - ale w przyszłości.

Pamięć RAM - raczej obowiązkowe 8GB .

Programy które używasz, korzystają ze środowiska Open CL ?
Jeśli tak, karta graficzna być musi. Jakiś AMD Radeon 7770 załatwi sprawę.

Ps
AMD Phenom II X3 720 jest w równie dobrej cenie ( poniżej 90zl) i choć ma "tylko" 3 rdzenie - też może się sprawdzić.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zasilacz mam 520 W ;-) Niedawno wymieniałem bo stary wyzionął ducha.
Zestaw kupiony 2009 roku a działa do dziś :-)
Jak włoże jakieś silne CPU to będzie trzeba wymienić cooler bo na boxowym będzie się przegrzewał...
Takie coś AMD Athlon X3 440 3GHz Triple-core CPU będzie dużo słabsze od tego 4 rdzeniowca bo kosztuje ok. 54 zł :-)

[ Dodano: 2017-08-17, 16:02 ]
Mam dylemat co szybciej wyeksportuje mi jpg z RAW 2 rdzeniowiec z 3,4 GHz czy 3 lub 4 rdzeniowiec z 3,0 GHz ?
Czy soft do obróbki RAW jest zoptymalizowany tak , że wykorzystuje wszystkie rdzenie czy głównie liczy się wydajność pojedynczego rdzenia ?
W Kdenlive można sobie rodzielić pracę pomiędzy wszystkie rdzenie i wtedy jest szybciej ...ale jak w praktyce jest w DCU czy RT trudno powiedzieć ?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
-> Będzie <-

Nie żałuj kilkudziesięciu złotych na "dobrą zmianę" ( za przeproszeniem).


Nie oczekuj cudów.
Lepiej pomyśl o zmianie platformy na coś z XXI wieku ;)

Ps
Nie myl obróbki RAWów z ich eksportem .
To dwa różne zadania.
 
MarcinKniec  Dołączył: 21 Lip 2017
Blesso napisał/a:
Żadne inne ulepszenie ( SSD/RAM) nie spowoduje zauważalnego skoku wydajności przy takim truchle jakim jest w/w kawałek krzemu.


Zastanowiłbym się dobrze przed takim stwierdzeniem. Ciekawe ile wniesie nowy procesor kiedy "skończy się RAM", a system zacznie korzystać z pliku wymiany - z resztą i tak korzysta nawet jak RAM jest dostępny. Dodatkowo podczas uruchamiania aplikacji część danych przenoszona jest do pamięci RAM, a nie do procesora. Nic nie da nowy procesor, kiedy system będzie rzeźbił po starym HDD - nie zmienia się czasu dostępu do danych zmianą procesora. To jeśli chodzi o SSD. Na temat zwiększenia ilości pamięci RAM chyba nie muszę pisać. Z resztą z tego co wiem to kolega napisze czy coś dało dołożenie nieco RAM-u.
Skok wydajności przy zmianie procesora na pewno będzie widoczny przy obliczeniach z kalkulatora systemowego ;-) i oczywiście w innych operacjach przetwarzania danych także.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Kolego MarcinKniec!
Moje wypowiedzi poprzedzone są głębokim ( 5m na 1 wdechu), "szerokokątnym" ( około 12mm na FF), wybitnie zdroworozsądkowym przemyśleniem, popartym również wielowiekowy doświadczeniem w kontakcie z krzemową materią nieorganiczną.

I można by powiedzieć (skromnie), że wybitna świadomość logiczna podpowiada mi co następuje:
Każdy badziewiak w postaci np procesora AMD x2 4000+ obarczonego zadaniem obróbki pliku wynikowego z aparatu Pentax K-70 spowoduje wydzielanie w organizmie zwiększonych dawek hormonu stresu czyli kortyzolu a do tego zmniejsza barierę ochroną ścianek żołądka powodując powstawanie wrzodów przez kontakt tychże z bakterią Helicobacter pylori.
To pamiętam jeszcze ze szkoły podstawowej.
Nawet wtedy, gdy wspomożemy tegoż badziewiaka dodatkową ilością pamięci RAM przyczyny te nie ustaną. Nadal ten procesor będzie "lamersko" wolny a system i tak nie wykorzysta dodatkowych komórek .
Zakładamy oczywiście, iż obrabiamy 1 plik a menadżer zadań w zakładce wydajność/pamięć pokazuje to, o czym napisał nam Twórca wątku.

By być wolnym ( przy pracy z RAWami) od preparatów zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego należy mieć ( o czym pewnie spore grono użytkowników tego forum wie ) w miarę szybki procesor ( w miarę tzn znacząco lepszy niż AMD x2 4000+ ) przynajmniej 4GB RAMu, odpowiedni program i...... to wszystko.
Mało?
Zapewniam Cię, iż 4 rdzeniowy I5 6400 dobrze sobie radzi z plikami z K-5 mając tylko "czwórkę w slocie" a za całość odpowiedzialny będzie jedyny program, który służy do tego co powinien czyli Capture One 8/9. I nawet nie potrzebny jest w tym momencie dysk SSD.

Ale .....
Ale każden jedeen element któren doda mocy zestawowi komputerowemu widziany mile jest.
I w przypadku C1 tym elementem jest......karta graficzna !

Na drugiem miejscu dodatkowy RAM .
Na trzeciem oczywizda dysk SSD.

W ten właśnie sposób unowocześniałem swego kompa i teraz jestem w obróbkowej nirwanie.
A zaczynałem od 2 rdzeniowego Phenoma 550BE ( z odblokowanymi 4 rdzeniami).
Różnica w pracy pomiędzy 2 a 4 "jajkami" jest znacząca.
Dołożona do zestawu dodatkowa ilość pamięci RAM takiego szału już nie zrobi.
Karta graficzna wspomagająca program obsługą środowiska Open CL to już kop....kosmiczny w "odbiorze". W tym przypadku znaczenie ma nawet ilość pamięci RAM karty.
Cały czas mówimy o obróbce 1 pliku.
Im więcej plików i i im więcej różnego rodzaju akcji/masek/warstw itp zapotrzebowanie na RAM wzrasta.
Dlatego mając 100zl na start wiem, że zakup procka to jest TO a na 4GB można "jeszcze" pracować.
 
MarcinKniec  Dołączył: 21 Lip 2017
Kolego Blesso
Dużo piszesz, a za mało czytasz co koledzy już napisali.
Poza tym zapchałeś sobie głowę jakimiś p.i.e.r.d.o.ł.a.m.i o stresie i wrzodach, a teraz na siłę próbujesz zainteresować tym innych.

Cytat
Enzo napisał/a: Miałem kiedyś takiego X2 i podobną ilość RAM-u - zmieniłem na i5 i dołożyłem 4 GB. Ale dopiero z SSD zaczęło to szybko działać. Na Twoim miejscu wstrzymałbym się z tanimi kombinacjami i zastanowił nad radą Zbynia.


Cytat
Markus napisał/a:
Dysk zwykły HDD ale nie chcę go wymieniać ze względu na koszty...

Niestety, ale to jest element najbardziej zamulający. Podwój kwotę i za około 220 kup dysk SD 120GB,


Cytat
Enzo napisał/a:
większy przyrost wydajności w swoim zestawie zobaczysz po wymianie dysku a nie procesora.
W pełni popieram i potwierdzam.


Zgodzę się z jednym:
przy założonym budżecie max 100zł, wymiana procesora przyniesie zwiększenie wydajności w zakresie jaki oczekuje kolega. Czy korzyść będzie wymierna w stosunku do zaproponowanych modyfikacji (ram, ssd) przekonamy się jeśli kolega zrobiłby porównanie.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Markus napisał/a:
owiec z 3,4 GHz czy 3 lub 4 rdzeniowiec z 3,0 GHz ?
Czy soft do obróbki RAW jest zoptymalizowany tak , że wykorzystuje wszystkie rdzenie czy głównie liczy się wydajność pojedynczego rdzenia ?
W Kdenlive można sobie rodzielić pracę pomiędzy wszystkie rdzenie i wtedy jest szybciej ...ale jak w praktyce jest w DCU czy RT trudno powiedzieć ?

U mnie pod Antergosem w chwili uruchomienia eksportu RAWa z RT aktywują się wszystkie dostępne wątki, wiec wygląda na wielowątkowo optymalizowany...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach