Sent  Dołączył: 06.07.2010
Sid Gotama napisał/a:
Trzeba też wspomnieć że na gwarancji mamy jedną darmową kalibrację, która w razie jej potrzeby i braku gwarancji kosztuje ok 250zł o ile dobrze pamiętam (proszę mnie poprawić jeżeli się mylę).

Jest trochę inaczej. Na gwarancji każda kalibracja jest darmowa. Ale:
- przy pierwszej kalibracji jak oddasz sprzęt do sprzedawcy, to wysyłkę w obie strony masz darmową
- każdy kolejny raz to wysyłka do serwisu leży już po Twojej stronie (ewentualnie w Szczecinie Sigma PC proponowała, żebym poczekał, to jak może będą wysyłać jakiś słoik do kalibracji, to podłączą też moją).

A co do Sigmy 17-50 to w moim odczuciu nie ma ona zbyt ładnego bokehu. Od taki prosty, jednolity budyń. Rozmazuje, ale to nie to, co mnie kręci.

Co do lampy, to kiedyś kupiłem Metza 52. P-TTL, HSS, ok fajnie, jest wszystko. Ale popukałbym się w głowę do tego, kto zrobił tam dotykowy wyświetlacz. Jest potwornie niewygodny. Po drugie P-TTL też królem nie jest, przez co nauczyłem się i jest mi z tym dużo wygodniej, a przede wszystkim pod większą kontrolą, kiedy używam jej w trybie manualnym. Dlatego zamówiłem sobie lampę Yongnuo 560 IV z wyzwalaczem RF 603 II, żeby mieć dwie lampy przy wyzwalaniu radiowym. Dziś Metza bym zdecydowanie nie kupił. HSS używam od wielkiego dzwonu czyli prawie nigdy.

A K-5 II to bardzo dobry wybór.

wml  Dołączył: 17.07.2017
Aktualizacja:

Amazon, zapewne obserwując moją aktywność online, zaproponował mi monitor w dobrej cenie (Dell U2414H za 176GBP).
Monitor już jest i cieszy oko - i pozwolę sobie wyrazić opinię, że będzie miał wpływ na jakość zdjęć (a dokładniej - na postprodukcję w LR). Niektóre detale, których na matrycy TN w laptopie w ogóle nie bylo widać, są elegancko widoczne na dużym ekranie IPS.

Co, mam nadzieję, zostanie dobrze przyjęte przez SlicaR, to to, że zdjęcia z kita nagle dostały nowe życie i kit już nie jest przeklęty.

Dzięki za wszystkie opinie i przypomnienie o tanich lampach Yong Nuo.

W zależności od finansów, dostępnych promocji i potrzeb weźmiemy pod uwagę w sumie wszystkie dyskutowane tu elementy:

- lampa
- body
- obiektyw (bądź stały szeroki kąt, bądź dyskutowaną Sigmę- jest nieco za droga moim zdaniem, gdyby nówka w sklepie była ok. 1000PLN to już bym na nią zbierał, ale takie zbójeckie prawo rynku i producenta)

Priorytetem byłoby body (m.in. ze względu na szumy który odkrylismy na dużym ekranie :- pochodna zazwyczaj używanego trybu Av i automatycznego ISO) ale to najdroższy element zestawienia więc zobaczymy...

Może w międzyczasie jakiś szeroki kąt z manualnych obiektywów - jest coś szczególnie godnego uwagi - tanio i dobrze?

pozdrawiam
wml

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
wml napisał/a:

- obiektyw (bądź stały szeroki kąt, bądź dyskutowaną Sigmę- jest nieco za droga moim zdaniem, gdyby nówka w sklepie była ok. 1000PLN to już bym na nią zbierał, ale takie zbójeckie prawo rynku i producenta)

Oryginalnie ta sigma kosztowała ponad 3 tys., a jej niezbyt udanym odpowiednikiem w pentaksie jest DA*16-50... a Tamron jest niewiele tańszy, ale już ze zwykłym AF i podobno gorszy mechanicznie.

tomek_j  Dołączył: 04.11.2010
wml napisał/a:

wml

W systemie Pentaxa to chyba najlepszy standardowy w miarę jasny zoom i to za bardzo małe pieniądze . Ostatnio sprzęt foto mocno drożeje i trzeba się spieszyć, bo albo rzeczona Sigma podrożeje, albo przestanie być produkowana. Jej premiera była chyba 7 lat temu . Jest też równie leciwy Tamron.
Kiedy Sigma i Tamron odświeżą te szkła, to prawie na pewno bez bagnetu K. Dla amatorów standardowego zoomu pozostanie kit, lub nie udana i relatywnie droga "gwiazdka".

Sid Gotama  Dołączył: 10.10.2013
Sent napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
Trzeba też wspomnieć że na gwarancji mamy jedną darmową kalibrację, która w razie jej potrzeby i braku gwarancji kosztuje ok 250zł o ile dobrze pamiętam (proszę mnie poprawić jeżeli się mylę).

Jest trochę inaczej. Na gwarancji każda kalibracja jest darmowa. Ale:
- przy pierwszej kalibracji jak oddasz sprzęt do sprzedawcy, to wysyłkę w obie strony masz darmową
- każdy kolejny raz to wysyłka do serwisu leży już po Twojej stronie (ewentualnie w Szczecinie Sigma PC proponowała, żebym poczekał, to jak może będą wysyłać jakiś słoik do kalibracji, to podłączą też moją).

Wszędzie inaczej piszą i człowiek się gubi, swojej nie wysyłałem ale po przeczytaniu Twojego wpisu, pomyślałem że może jednak?
Wchodzę więc:
http://www.sigma-foto.pl/obsluga-serwisowa,s.html
i widzę: "* UWAGA! Informacja dotycząca kalibracji obiektywu względem korpusu, z którym występuje błąd "front focus / back focus".

Uprzejmie informujemy, że od dn. 01.04.2010 roku koszt wysyłki sprzętu nadanego do serwisu celem kalibracji ponosi użytkownik."

Noooo, ja moją S17-50 dwa razy kalibrowałem, z dwoma innymi body i dopiero za drugim razem płaciłem za wysyłkę, za pierwszym razem Sigma Pro Centrum wysyłała, nie ja. I to było 02.2016, a drugi raz 05.2017.

Sid Gotama  Dołączył: 10.10.2013
>Sent
Rzuć okiem na mój ostatni wpis w tym temacie:
http://pentax.org.pl/view...1294454#1294454

Może coś podpowiesz. W sumie to będę chyba musiał do nich zadzwonić, ale..

Nie mam pojęcia, moje sprzęty były zawsze z Sigma Pro Centrum. Zadzwoniłbym do Gdyni, to punktu serwisowego (adres na stronie) i oni będą wiedzieć na 100%.

iwasherebefore  Dołączył: 30.10.2016
tomek_j napisał/a:
W systemie Pentaxa to chyba najlepszy standardowy w miarę jasny zoom i to za bardzo małe pieniądze . Ostatnio sprzęt foto mocno drożeje i trzeba się spieszyć, bo albo rzeczona Sigma podrożeje, albo przestanie być produkowana. Jej premiera była chyba 7 lat temu . Jest też równie leciwy Tamron.
Kiedy Sigma i Tamron odświeżą te szkła, to prawie na pewno bez bagnetu K. Dla amatorów standardowego zoomu pozostanie kit, lub nie udana i relatywnie droga "gwiazdka".

Zupełnie tego nie rozumiem. Jeżeli produkcja body przez pentaxa nie maleje i wypuszczają nowe modele, - pytanie - Jak skłonić użytkownika do zakupu tego systemu? Nikt o zdrowych zmysłach nie zapłaci za obiektyw kilkuletni używany w cenie nówki u konkurencji a już tym bardziej irracjonalne są zakupy niedoskonałych pierwszych serii obiektywów, gdzie "znów u konkurencji" w tej cenie są kolejne, nowsze, szybsze, ciche obiektywy.
Sam potrzebuje coś kupić szerokiego i ew. macro, ale rynek nie pozwala mi na zakup używki na okazji. :-|

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Bo producenta delikatnie rzecz mowiac nie obchodzi (i w zasadzie nie powinno obchodzic) ile kosztuje sprzet uzywany. Nic z tego nie ma, a kazdy musi z czegos sie utrzymac :)

Blesso  Dołączył: 24.09.2007
Mój rozwój bazy sprzętowej zakończył się po kupnie Limitedów.
Coś szerokiego ?
DA 15/4
Coś uniwersalnego ?
DA 21/3.2
Coś portretowego ?
DA 70/2.4

Używane szkła mają teraz wyjątkowo atrakcyjne ceny.
DA HD 15mm za 1500zl, czy ~1400zl za wersje "no HD" to kusząca oferta ( jak na dzisiaj)
DA 40mm / 2.8 za 800zl ? Rewelka.
Małe korpusy Pentaxa są stworzone do tego typu szkieł.
Warto je mieć w swojej torbie.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Blesso, gdzież to taki tani warzywniak?

Blesso  Dołączył: 24.09.2007
A......

iwasherebefore  Dołączył: 30.10.2016
skaarj, Producenta interesuje każdy rynek, nawet używany. Jeżeli używany sprzęt się zepsuje i trafi do naprawy wycena będzie w oparciu o "rynek wtórny", chociaż mogę się delikatnie pomylić. 1. Serwis nie wymieni Tobie 2 soczewek i flexa w cenie nowego obiektywu. 2. Zastępując starszą generację, ta nowsza będzie ewidentnie droższa w naprawie a starsza generacja stanieje (chip), chyba, że będzie brak dostępności danej części, - ale serwis wie, że nie może wycenić naprawy w cenie używanego obiektywu. Gdy już dochodzi do takiej sytuacji, logiczny wtedy staje się zakup używki i sprzedanie starej jako uszkodzonej - wtedy wychodzimy całkowicie na plusie.

Blesso, Fajnie, - doceniam stałki, ale do przesady - nie są uniwersalne i targanie kilku w plecaku mija się z celem w "mobilnej fotografii".
Jak chcę fotografować dany obiekt/cel - stałka obowiązkowo, ale jak już gdzieś się wybieram - zoom jest nieunikniony.
Niestety posiadam parę stałek pod m42 i stałki pod PK i dosyć solidnie irytuje mnie ciągłe zmienianie obiektywów a już tym bardziej jak mam zmienić szkło i adapter.
Nie wspomnę o tzw. "magii konwerterów", czy pośrednich pierścieni.
Czasami praktyczność bierze górę nad masohizmem. ;-)

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
iwasherebefore napisał/a:
...
, Fajnie, - doceniam stałki, ale do przesady - nie są uniwersalne i targanie kilku w plecaku mija się z celem w "mobilnej fotografii".
Jak chcę fotografować dany obiekt/cel - stałka obowiązkowo, ale jak już gdzieś się wybieram - zoom jest nieunikniony.
Niestety posiadam parę stałek pod m42 i stałki pod PK i dosyć solidnie irytuje mnie ciągłe zmienianie obiektywów a już tym bardziej jak mam zmienić szkło i adapter.
Nie wspomnę o tzw. "magii konwerterów", czy pośrednich pierścieni.
Czasami praktyczność bierze górę nad masohizmem. ;-)

Limitedów nie targa się w plecaku tylko wrzuca do kieszeni i o nich zapomina. Wszelkiej maści adaptery potrafią być uciążliwe, ale tutaj mowa o nowych szkłach systemowych.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
iwasherebefore napisał/a:
doceniam stałki, ale do przesady - nie są uniwersalne i targanie kilku w plecaku mija się z celem w "mobilnej fotografii"

Obiektywy wymienione przez blesso ważą razem tyle co "uniwersalny zoom", jednocześnie oferując lepszy kąt (15/4), jakość i szybkość (70/2,4), a dodatkowo nie zajmują dużo miejsca w torbie.

kazio  Dołączył: 31.10.2011
Enzo napisał/a:
Obiektywy wymienione przez blesso ważą razem tyle co "uniwersalny zoom",

Właśnie miałem to napisać. A szeroką 15 można naprawdę dużo zrobić.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Blesso napisał/a:
A......
Zdumiewa mnie ta maniera unikania nazwy "Allegro". Czy za nią dają bana na forum? Po co się tak czaić?
Podane przez Ciebie ceny to raczej jakieś "super-okazje" - zwyczajowo są wystawiane drożej, no chyba, że jakiś nowy trend ruszył?

[13:57] Ebay + kurs $$$ co nieco wyjaśniają.

rysiekll  Dołączył: 10.05.2007
Enzo napisał/a:
Obiektywy wymienione przez blesso ważą razem tyle co "uniwersalny zoom", jednocześnie oferując lepszy kąt (15/4), jakość i szybkość (70/2,4), a dodatkowo nie zajmują dużo miejsca w torbie.
Co racja, to racja ;-)

Mnie ostatnio zaczęła doskwierać konieczność zmiany obiektywów. Wynika to jednak z lenistwa i problemu z paprochami na matrycy, zmiana na wietrze nigdy nie jest fajnym pomysłem.

Gdybym miał zamienić którąś ze stałek na zoom'a to tylko 35 na 20-40 i tyle ...
Albo dokupiłbym 21 jako bardziej uniwersalną ogniskową na apsc.
Miałem okazję przestrzelać 16-50 i mimo że to fajne szkło jest, to jednak na moje potrzeby za duże, a szerokie kąty mnie zniechęciły ...

P.S. A i tak się okazało, że znakomita większość zdjęć jest z zakresu ogniskowych 18 - 41 ...

tref  Dołączył: 05.09.2006
Ryszard napisał/a:
Zdumiewa mnie ta maniera unikania nazwy "Allegro". Czy za nią dają bana na forum?
tak. I jeszcze baty z solą. Taki sam sklep jak każdy inny. A nie płaci za reklamę swojej marki, więc nie reklamujemy.

Skocz do: