Aphar  Dołączył: 03.07.2017
Ryszard napisał/a:
[...]
Podane przez Ciebie ceny to raczej jakieś "super-okazje" - zwyczajowo są wystawiane drożej, no chyba, że jakiś nowy trend ruszył?
[13:57] Ebay + kurs $$$ co nieco wyjaśniają.
Ostatnio przewija się przez portal kilka ofert 15/4. Są do wyboru starsze i nowsze wersje (te z HD). Ceny jakie widziałem od 1000 (licytacja), przez jakieś 1400, tak do 1800. Można polować.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
tref napisał/a:
I jeszcze baty z solą.
Sola może być, chętnie spożyję. Rozmiar 37 z Baty poproszę zaś dla żony. To gdzie jest formularz? Czy może tutaj rozpocząć listę?

Kytutr  Dołączył: 20.02.2007
Buty Baťa to zasadniczo mogę wyekspediować ja :-)

Blesso  Dołączył: 24.09.2007
Dostępny na portalu aukcyjnym obiektyw DA 15/4 HD za 1400zl można uznać za ostatnie a raczej pierwsze kuszenie, które powinno znaleźć swoje ujście w opróżnieniu konta z w/w kwoty i satysfakcji z dobrego uczynku.
Od tego Limiteda (wg mnie ) powinna zacząć się przygoda ze szkłem opakowanym w metal. A zważywszy na spadkowy trend cen obiektywów sygnowanych zielonym lub czerwonym paskiem warto łapać inne okazje ( np DA 40 XS za 585 zl czy DA 15/4 za 1389zl).
Ale to są oferty dla tych osób , którym wystarcza minimalizm i oraz wykazujących chęć walki z lenistwem posiadania jednego uniwersalnego zooma.

Można oczywiście wziąć na celownik Sigmę 18-35/1.8 jako to co najlepsze w Pentaxie dostępne w tym zakresie ogniskowych ale jej waga oraz gabaryty skutecznie przyczynią się do powstania łokcia tenisisty lub innych schorzeń ortopedycznych.

Wydaje mi się, iż obecne puszki Pentaxa są za małe by na co dzień korzystać z dużych i ciężkich obiektywów. Można posiłkować się gripem ale to nadal nie to, co K-5 z DA 40/ 2.8 .

kojut  Dołączył: 13.04.2011
Blesso napisał/a:
Od tego Limiteda (wg mnie ) powinna zacząć się przygoda ze szkłem opakowanym w metal.

Tak zrobiłem. Teraz z dwóch, zostałem z jednym tylko zumem: FA100-300, którego przypinam maksymalnie raz w roku. W tym momencie mam stałkami pokryte ogniskowe od 15 do 50 milimetrów (w tym 3 ltd). A najlepsze jest to, że aparat z sześcioma szkłami mieści się bez problemu w małej w torbie naramiennej. W planach jeszcze 70/2.4 i ewentualnie Samyang 10/2.8

tref  Dołączył: 05.09.2006
Aphar napisał/a:
Można polować
jak juz wszystko napisaliście ci gdzie i za ile to na pewno upolujecie w dobrych cenach... Kolega kolegę podbije w licytacji...

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
tref napisał/a:
Kolega kolegę podbije w licytacji...

To już nie będzie kolega!

Może bym i nawet kupił DA 15, ale mam DA 12-24, który podobno jest lepszy aptecznie i czar gabarytu "piętnastki" pryska.

pawloox  Dołączył: 26.09.2017
Panowie jest jeszcze takie cóś - Pentax SMC-FA* 24mm f/2 AL, rzadkość w kraju

irek83  Dołączył: 10.10.2014
pawloox, fajne szkło, tylko pod światło kiepsko sobie radzi

zgadza się, blikuje. ale 15mm i 21 mm nie są ostre na krańcach

pawloox napisał/a:
zgadza się, blikuje. ale 15mm i 21 mm nie są ostre na krańcach

A skąd taka opinia? Bo z doświadczenia mam całkiem odmienne zdanie.

przymierzam się do zakupu 21 mm bądź 15 mm, ale optyczne.pl sądzą inaczej

pawloox, testowanie ostrości obiektywu szerokokątnego bez uwzględnienia krzywizny pola to wielka pomyłka, wprowadzająca czytelników w błąd.

kazio  Dołączył: 31.10.2011
pawloox, optyczne sądzą również iż 31 jest przeciętna lub nawet zła.

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
kojut napisał/a:
pawloox, testowanie ostrości obiektywu szerokokątnego bez uwzględnienia krzywizny pola to wielka pomyłka, wprowadzająca czytelników w błąd.

To szkło posiada kilka innych zalet. Można marudzić, że ciemne itp.
Je wypada sprawdzić, kupując używane raczej się nie straci.
Kojut to szkło było testowane w czasach gdy Pentax na tym portalu był jak intruz wśród poważnych systemów.

fanmario, nie. Do tej pory (vide Lwowa 7.5mm) testują brzegi obiektywu na płaskiej tablicy ustawionej w takiej samej odległości jak podczas testowania środka. Przy obiektywach, szczególnie szerokokątnych, wprowadza to zafałszowanie wyników.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
kojut, oni po prostu mają swoje fiksacje. Krzywizna pola jest formalnie wadą optyczną, więc ją punktują. Podobnie jak manipulacja przy RAW sprawia, że jest on formalnie mniej surowy i za to też są fochy i minusy. Koloryt optycznych.

[ Dodano: 2017-10-05, 08:42 ]
Kusił mnie DA21, ale ciągle miałem obawy, czy nie zabraknie szerokości. Na filmie uwielbiam 28mm, zaś 35mm nigdy mi nie podeszło - a tu taki ni pies ni wydra. W międzyczasie zamieniłem DA18-55 na DA16-45 i stwierdzam, że to jest to! Szeroko musi być! Tak więc 15/4 wysuwa się na prowadzenie w kategorii "Limited dreams".

Kupiłem niedawno DA 35 i jest to dobre szkło ale brakuje mi właśnie czegoś z zakresu 15 i 21 i dlatego wróciłem do Tamrona 17-50

A ja się pozbyłem Tamrona na rzecz 21 i 28

kerad  Dołączył: 02.08.2006
Rzeczozmęczenie czyli jak żyć pełniej, posiadając mniej :roll:

Skocz do: