bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 491
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc491.pef (16.2 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 03.09.2017 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipzipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc491_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc491_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc491_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc491_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zwracam uwagę na nowy adres e-mail przeznaczony do nadsyłania prac.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Ciekawe zdjęcie. Duże pole do kreatywnego podejścia.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
iwasherebefore napisał/a:
Ciekawe zdjęcie. Duże pole do kreatywnego podejścia.

Zrobiłam dwie wersje i nie wiedziałam, którą wysłać ;-) ale to z radości, że zabawa wróciła :lol: Pewnie wysłałam gorszą.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
iwasherebefore napisał/a:
Ciekawe zdjęcie. Duże pole do kreatywnego podejścia.
Ja widzę tylko zielone... Będzie kreatywne... fioletowe? :evilsmile: Ale może (znowu) się mylę? ;-)

Jakaranda napisał/a:
Zrobiłam dwie wersje i nie wiedziałam, którą wysłać ;-) ale to z radości, że zabawa wróciła :lol: Pewnie wysłałam gorszą.

Nic nowego. Nie tylko u Ciebie ;-) Mnie się tym razem "udało", bo tylko jedną wersję miałem i już ją wysłałem.
Poprzednio, jeśli coś pisałem, to czasem po. Tym razem, po przerwie, będzie "przed". Ostatnie edycje wysyłałem często aby wysłać i dużo z automatu. Ciągle od "automatu" zaczynam i dość często na tym kończę. Tym razem jednak trochę więcej mojej ingerencji było. Czy lepszej i czy komuś moja wersja przypadnie do gustu, to się okaże. Nie wiem, co pokażą inni, ale na teraz napiszę, że nawet mi się ta moja wersja w miarę podoba, patrząc na to, co pokazuje RAW. Innego pomysłu niż wysłany, tym razem nie miałem...

Pozdrowienia dla uczestników i... "czytelników" też :-)
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Chodziło mi o tonację potencjalnych zdjęć.
Myślę, że będzie duża różnorodność. ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc491.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc491.zip

1. Blesso


2. iwasherebefore
Suwaczki (ekspozycja, cienie...) plus krzywe, kontrast i balans bieli.


3. izbkp


4. jakaranda


5. Kolya90


6. Mirek
Pierwszy raz biorę udział w RC, ale mam nadzieję że wszystko przygotowane jak powinno być.

Plik obrabiany w Adobe Lightroom.
Ustawienie balansu bieli – na oko.
Podniesienie ekspozycji
Zwiększenie kontrastu
Obniżenie rozjaśnień
Wyostrzenie i odszumienie.


7. mr.ra66it


8. powalos


9. rafi


10. rychu
Tak po prawdzie, to nie mam pojęcia jak to zrobiłem :-D Moja wiedza nt. obróbki sprowadza się do suwaczkowania tak, by mi się podobało. DxO bez wyostrzania.

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bakulik, nie widzę mojego. :cry: Wysłałem w piątek 1 września
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
powalos, zmienił się adres, na który wysyłamy prace. Czy wysłałeś na nowy?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak, była na starym adresie. Już uzupełniłem.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mr.ra66it, ale poruta. Nie doczytałem i poszło na stary adres. :oops:

[ Dodano: 2017-09-03, 21:25 ]
bakulik, dziękuję,
Podoba mi się to co pokazała jakaranda i Mirek oraz rychu i rafi. Ja tym razem przegiąłem z jasnością
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
I tu właśnie widać tą pułapkę tonalności. ;-)

Nie oceniam. Prace Blesso I Jakaranda najlepiej pokazują różnicę.
Pytanie - czy da się obiektywnie wyłonić zwycięzce?
Praca kreatywna zniekształcająca rzeczywistość, czy realistyczna bez domieszki magii?
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Tu chyba nie chodzi o zwycięzcę. Myślę, że trzeba się skupić na tym jak kto poradził sobie z szumami, przepałami i tym podobnymi szczegółami, które decydują o technicznym poziomie zdjęcia. Z kolorystyką w tym przypadku można było pofantazjować.

[ Dodano: 2017-09-03, 22:07 ]
Wydaje mi się, że najlepiej poradził sobie rychu. Osiągnął najlepszy kompromis między odszumieniem a utratą szczegółów. Może się mylę. Fajnie byłoby, gdyby ktoś od tej strony ocenił nasze próby.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Jakaranda napisał/a:
Tu chyba nie chodzi o zwycięzcę.

Teoretycznie chodzi, bo to... challenge ;-) W praktyce niekoniecznie - przynajmniej z mojej strony ;-)

Ja bym "zwycięzcy" szukał spośród podobnych kolorystycznie do mojej wersji, czyli jeszcze 4. jakaranda i 10. rychu oraz dodatkowo 6. Mirek. [edit: właśnie widzę, że czwórka dokładnie taka sama jak u powalosa :-) ] Ta ostatnia wydaje mi się najbardziej naturalna, zaś 10. rychu wydaje mi się najlepiej głębię oddawać, ale z drugiej strony (czasem ciężko pogodzić) wydaje mi się nieco za ciemna zwłaszcza na pierwszoplanowym pniu.

Jakaranda napisał/a:
Wydaje mi się, że najlepiej poradził sobie rychu. Osiągnął najlepszy kompromis między odszumieniem a utratą szczegółów. Może się mylę. Fajnie byłoby, gdyby ktoś od tej strony ocenił nasze próby.

Porównujesz sama wybrane wersje i... widzisz ;-) Mnie w RC, jeszcze w starych czasach, "oduczono" odszumiania. Obecnie, przy coraz lepszych matrycach, naprawdę rzadko jest potrzebne, a osobiście jeszcze rzadziej używam. Co nie znaczy że wcale...
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Nr. 1 - subiektywnie pisząc, to: 7. mr.ra66it

Jak dla mnie u Jakaranda - wyszło za sztucznie, co nie znaczy, że sam bym tego nie wykorzystał w publikacji, bo wygląda dobrze, ale nie w tym kontekście konkursu.
A propo wpisu na temat zwycięzcy.
W dobie 50mpx zaawansowanych matryc, poziom zaszumienia przy publikacji zdjęć w niższej rozdzielczości jest praktycznie nie zauważalny
i jak zostało napisane wyżej, odszumianie pozostaje kosmetycznym dodatkiem.

U mnie całkowicie poległy kolory i próba "przejaśnienia zdjęcia". Czuję, że zupełnie nie radzę sobie z moją matrycą w laptopie. Nie wiem, to już plaga. ;-)
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Szumy i szczegóły oglądałam na dużym rozmiarze. Po coś je chyba nadsyłamy. Wybrałam wersję rychu, bo było najmniej zaszumione z tych, które mi się podobały.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Obróbkę wykonuję na wiekowym laptopie. Używam profilu przygotowanego darmowym DisplayCAL - 88% sRGB i tylko 62% Adobe RGB.
Gdy nie mam specjalnego pomysłu staram się uzyskać coś zbliżonego do naturalnego wyglądu a raczej mojego wyobrażenia o nim.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
A dlaczego nie ma ankiety? ;-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
A to interesujące, co piszecie. Moim założeniem było nadanie klimatu tajemniczości światła w głębi, co uzyskałem przez zaniechanie wyciągania na siłę szczegółów cieni, bo są nieistotne oraz lekkie, jesienne ocieplenie.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
mr.ra66it,
Spróbuję tej opcji.

rychu, No tak, ale nie będziesz chyba każdego "letniego" zdjęcia charakteryzował na jesienne.
Ja tu widzę bujną zieleninę i chciałbym, żeby osoba podkreśliła te atuty. Nie ma tu spadających liści, wypłowiałej trawy więc w jakim celu sztucznie "klimatyzować" zdjęcie? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach