dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
odszumianie RAWow
no wlasnie...czym odszumiacie RAWy?
co do odszumiania jpg'ow to wyczytalem o NeatImage...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rawów się nie modyfikuje. Wszystkie programy do obróbki działają na surowym rawie, a wynik działań użytkownika zapisują w pliku wynikowym (jpg, tif). Mi w 99% wypadków wystarcza wbudowana redukcja szumów kolorowych w Lightroomie/ACR - szumu luminancji nie ruszam, bo nie ma po co. Docelowo jest on zjadany przez zmniejszenie obrazka (jeśli zdjęcie jest do sieci), lub przez papier (jeśli robie odbitkę).
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Docelowo jest on zjadany przez zmniejszenie obrazka (jeśli zdjęcie jest do sieci), lub przez papier (jeśli robie odbitkę).
Swięte słowa. Odebrałem niedawno odbitki robione na ISO 1600 i w formacie 10x15 za nic w świecie nie widzę nawet śladu szumu.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Odebrałem niedawno odbitki robione na ISO 1600 i w formacie 10x15 za nic w świecie nie widzę nawet śladu szumu.
Ja niedługo odbiorę ciągnięte w górę ISO 800 z kadyszki na 20x25, zobaczymy, czy to takie święte słowa :)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Możesz użyć Luminance Noise Reduction z Raw Therapee.
Radzę jednak stosować go z rozwagą bo przy dużych ustawieniach promienia traci się
sporo szczegółów z fotki.
W skrajnym przypadku wychodzi obrazek jak akwarela :-) )
 

dtox  Dołączył: 20 Maj 2007
ok, pobawie sie i zobacze co i jak... dzieki Panowie
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
20x25
Masz na myśli cale ofkors? ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
20x25
Masz na myśli cale ofkors? ;-)
Za mały pokój mam ;-) W calach to będzie 8x10.

Przy okazji wściekam się na ten format - nie ma sensu na nim odbijać nic fajnego z 12mm, bo trzeba rżnąć po bokach i nici z naprawdę szerokiego kąta. A 8x12 już jest sporo droższe.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach