bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 492
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc492.pef (10.4 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 10.09.2017 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipzipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc492_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc492_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc492_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc492_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Ale trudne!
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Giewont?
Niezbyt "celne" zdjęcie, ale damy radę. ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
iwasherebefore napisał/a:
Giewont?
Niezbyt "celne" zdjęcie, ale damy radę. ;-)
:-B

Na początku też mi się tak (nawet dość często ;-) ) wydaje...
A potem porównuję lub czytam opinie o swojej wersji i... :-(
:mrgreen:

[ Dodano: 2017-09-10, 22:23 ]
Wysłałem... Ale jakoś nie mam wrażenia, że moja propozycja jest lepsza niż "oryginał" :-| Owszem, jest ciut inna kolorystycznie, ale czy to "lepiej"?
Ciekaw jestem czy ktoś mnie swoją wersją zaskoczy...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc492.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc492.zip

1. Blesso


2. izbkp


3. jakaranda


4. mr.ra66it


5. powalos


6. rafi
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Najbardziej mi się podobają prace Blesso i Powalosa, bo wydobyli słońce, którego mnie się nie udało wydobyć.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
No to zaskoczył mnie powalos (5.) :-) Widziałem, że "jest" i może nawet było "powodem" zdjęcia, ale nie udało mi się pokazać - resztek zachodzącego słońca na szczytach. Moje uznanie i moim zdaniem zasłużone "zwycięstwo" w tej edycji - za wyróżniony element jak i za odbiór całości.
Pozostałe wersje (w tym moja) po prostu są...
[edit: Widząc RAW (i... exif), taki właśnie efekt jak u powalosa, był moim zamierzeniem. Niestety nie potrafiłem tak obrobić...]

 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Kurde, myślałem, że do północy jest możliwość przesłania pracy. :-|

Jak za póżno, to tylko powiem, że mam prawie identyko co:
4. mr.ra66it, tyle, że minimalnie bardziej wyostrzone góry.
Nie ująłem tego światła, co 5. powalos i widać, kto pozamiatał konkurencję. ;-)
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Dla mnie też powalos pozamiatał przepięknie. :mrgreen:
Zdradź nam jak to zrobiłeś!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Najbardziej pasuje mi obróbka jaką zastosował powalos.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
U mnie toże powalos.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dziękuję za bardzo miłe słowa. Jak to zrobiłem ? Tak prawdę mówiąc nie bardzo wiem. Bawiłem się w LR 6 i nagle...zobaczyłem zaczerwieniony śnieg. Sprawdziłem exif i okazało się, że to może być to. Mogę podać co pokazuje panel DEVELOP w LR
WB
temp= 7500
tint= +24
exp= -2,5
contrast= -7
światła= -12
cienie= +60
biel= +69
czerń=+40
clarity=+62
saturacja= +100
HSL saturacja:
red= +62
orange= +7
blue= -37
purple= -66
magenta= +2
DETAIL
Sharpening
Amount= 88
Radius= 1
Detail= 54
Masking= 58
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Powalos - gratuluję efektu!
Dzięki za wskazówki :-) . Nie mam (jeszcze) LR ale popróbuję w DxO posuwaczkować we wskazanych kierunkach. Nie wszystko jest; nie ma orange, nie wiem co to clarity (microkontrast?), masking - też nie wiem, ale popróbuję co się da.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Jakaranda napisał/a:
Powalos - gratuluję efektu!
Dzięki za wskazówki :-) . Nie mam (jeszcze) LR ale popróbuję w DxO posuwaczkować we wskazanych kierunkach. Nie wszystko jest; nie ma orange, nie wiem co to clarity (microkontrast?), masking - też nie wiem, ale popróbuję co się da.


W HSM-ie nie ma?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ale ten odcinek to książkowy przykład jakie możliwości daje raw, jak różne wyniki z tej samej fotki.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Marooned napisał/a:
Ale ten odcinek to książkowy przykład jakie możliwości daje raw, jak różne wyniki z tej samej fotki.


Umiejętności plus czas => zdjęcie hit. ;-)
Ale, żeby każdemu zdjęciu poświęcać tyle uwagi, to już nie możliwe.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
iwasherebefore napisał/a:
Ale, żeby każdemu zdjęciu poświęcać tyle uwagi, to już nie możliwe.

toż to święta prawda.

Jakaranda napisał/a:
Nie mam (jeszcze) LR ale popróbuję w DxO posuwaczkować we wskazanych kierunkach. Nie wszystko jest; nie ma orange, nie wiem co to clarity (microkontrast?), masking - też nie wiem, ale popróbuję co się da.

niestety , tego nie da się tak wprost skopiować do DxO. To już szybciej (tak myślę) byłoby w PSE, w module Camera Raw.
A "clarity" to właśnie mikrokontrast. "Masking" to maskowanie. LR umożliwia przy wyostrzaniu - przy pomocy tego suwaka - zdecydować o tym co ma być wyostrzone. Pozdrawiam i dziękuję za docenienie mojej pracy.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Powalos, jestem pod wrażeniem, próbowałem coś z tym RAWem zrobić, ale mizernie mi wyszło w porównaniu do Twojej obróbki
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
iwasherebefore napisał/a:
Ale, żeby każdemu zdjęciu poświęcać tyle uwagi, to już nie możliwe.

Każdemu - nie. Warto jednak umieć, żeby ratować zdjęcie zrobione na szybko, w niekorzystnych warunkach, kiedy nie zdążyło się zmienić ustawień w aparacie, a zdjęcie przedstawia jakąś sytuację, która się nie powtórzy. Całą tę naukę wołanie RAW-ów można sobie przecież odpuścić, zostawiać tylko udane jotpegi prosto z puszki, resztę wyrzucać. A jeżeli wśród tej reszty będą akurat zdjęcia, które chciałoby się zachować? Ponadto, zdjęcie obrobione umiejętnie, z jakimś zamiarem osiągnięcia określonego efektu - to jednak nie to samo co zafundowało oprogramowanie aparatu. Moja opinia, nikt nie musi się z nią zgadzać :-P ale chyba sporo osób tak myśli, jak te RAW-y obrabiają i jeszcze płacą innym (warsztaty), żeby ich tego nauczyć.
Ale się rozgadałam.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Jakaranda napisał/a:
Każdemu - nie. Warto jednak umieć, żeby ratować zdjęcie zrobione na szybko, w niekorzystnych warunkach, kiedy nie zdążyło się zmienić ustawień w aparacie, a zdjęcie przedstawia jakąś sytuację, która się nie powtórzy.

Ja mam inaczej.
1. Złapię dobry kadr, ale okazuje się, że zdjęcie było poruszone a póżniej pozostaje walka, by uchwycić ten sam kadr jako nieporuszone zdjęcie.
2. Walka z prawidłową ostrością w przypadku obiektywów m42. Manualna 50 od PK nie sprawia mi tyle problemów, co 135 pod m42 (póki co nie wymieniam matówki).

Jakaranda napisał/a:
Całą tę naukę wołanie RAW-ów można sobie przecież odpuścić, zostawiać tylko udane jotpegi prosto z puszki, resztę wyrzucać. A jeżeli wśród tej reszty będą akurat zdjęcia, które chciałoby się zachować? Ponadto, zdjęcie obrobione umiejętnie, z jakimś zamiarem osiągnięcia określonego efektu - to jednak nie to samo co zafundowało oprogramowanie aparatu. Moja opinia, nikt nie musi się z nią zgadzać :-P ale chyba sporo osób tak myśli, jak te RAW-y obrabiają i jeszcze płacą innym (warsztaty), żeby ich tego nauczyć.
Ale się rozgadałam.


Nie rozumiem co tutaj jest napisane. Wysuwasz wnioski a nie dajesz jednoznacznej opinii, co w przypadku zdjęć "które chciałoby się zachować?"

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach