webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
Zdjecia B&W - porady, linki, software
Witam,

Czy mozecie rzucic garscia linkow do tutoriali w jaki sposob 'wywolywac' zdjecia B&W czyli konwertowac z kolorowych, w jaki sposob dobierac parametry, jakie wartosci kontrastow / "przyciemnien" dobierac?

Domyslam sie, ze specjalistycznego softu do czarnobialych nie ma.

Mozecie nawet mnie zabic smiechem ( ;))) ), ale chcialbym ze swoich fotek uzyskiwac rezultaty (kontrast) podobne do tego, co przedstawia na filmie alkos:

http://stefanski.one.pl/~...p?showimage=181
http://stefanski.one.pl/~...p?showimage=610
http://stefanski.one.pl/~...p?showimage=198
http://stefanski.one.pl/~...p?showimage=368
http://stefanski.one.pl/~...p?showimage=318
http://stefanski.one.pl/~...p?showimage=414
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
webjay, a nie chcesz filmu sprobowac? Pytam jak najbardziej powaznie...

Czarno-biale zdjecia z cyfry to marna namiastka tego co daje film...

Spodziewales sie innej odpowiedzi? :-P ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
webjay napisał/a:
Mozecie nawet mnie zabic smiechem ( ;))) ), ale chcialbym ze swoich fotek uzyskiwac rezultaty (kontrast) podobne do tego, co przedstawia na filmie alkos:
Najlatwiej by bylo, gdybys zakupil plesniaka za 100 zl, 10 rolek triksa, poprosil kogos o pare kropel wywojki i przekonal sie jakie to latwe i magiczne. Co prawda nie znam sie zbytnio na konwersji do b&w, ale wydaje mi sie, ze nie dalbys rady wiekszosci z tych zdjec tak przekonwertowac, ba! nie dalbys rady ich zrobic (mowie o rozpietosc matrycy, nie o talencie ;-)

dz.
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
@dan: jak sie naucze robic zdjecia, to bede o tym myslal - ale nie wczesniej niz za rok. i takze mowie tutaj bardzo powaznie :) a odpowiadajac na drugie pytanie: tak, spodziewalem sie 30 - 50 - 100 linkow do roznych tutoriali ;) bo przeciez nikt mi nie powie, ze nie da rady wyciac tak kolorow, zeby przypominaly rasowy film czarnobialy - kwestia know-how (choc moze naiwny jestem, w swojej wierze w obrobke cyfrowa ;) )

@dzerry: tak jak odpisalem danowi, mowiac o analogu. a niezbyt rozumiem pojecie 'rozpietosc matrycy' - chodzi o faktyczna ilosc 'pseudo pixeli' / sama specyfike filmu? a co do talentu - to przyznaje, na razie jest to chyba w skali minusowej, wiec nawet gdybys mi taki epitet (beztalencie) rzucil prosto w twarz, to tylko bym sie usmiechnal i przytaknal glowa ;)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
webjay, wydaje mi sie, ze rozpietosc tonalna filmu i matrycy ma niebagatelne znaczenie dla roznic w wygladzie zdjecia BW z cyfry i analoga. Na filmie nawet szarosci ze soba ladnie kontrastuja, bo jest ich duzo, duzo odcieni, dzieki duzej rozpietosci tonalnej - tak ja sobie to tlumacze, nie wiem czy dobrze :-P

Masz bardzo fajne szkla w stopce, jaki problem kupic do nich plesniaka, a do plesniaka film zaladowac? Nie ma sensu czekac...
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
plesniaki to ja nawet mam dwa, tylko szkoda mi filmu marnowac na moje mierne umiejetnosci. kasetke mialem kupic w przyszlym roku, jak 'lykne' troche teorii - jednak, czytalem, czytalem, czytalem i nie wytrzymalem - kupilem. jednak z samymi zdjeciami jeszcze nie jest najlepiej, co 100-tne moze mi sie podoba bardzo, a reszta, to takie gniotki... dlatego podejrzewam, ze robienie na analogu da identyczne ratio dobre:zle - wiec po prostu mi szkoda. za malo fachu, za malo wyczucia, za malo praktyki abym w ogole na cyfre zaslugiwal, a co dopiero mowic o analogu. trening czyni mistrza i wierze, ze po jakims roku nie bede amatorem (bo na mistrza, to nawet nie mam ambicji ;) )

ponawiam pytania i sugeruje powrot do topic'u (miejcie litosc i nie kazcie mi dalej upokarzac siebie samego) - prosze o linki / ew. porady.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
webjay, nie da rady! Przynajmniej ja nie odpuszcze! Wiesz dlaczego? Dlatego ze dla czystego treningu bawilem sie wielokrotnie, na rozne sposoby w konwersje color->bw. Czasem efekty byly znosne... Ale to przepasc w porownaniu do filmu. Jeszcze jedno - robienie na filmie, mimo wszystko zmusza do wiekszego zaangazowania w trakcie robienia zdjec, niz to jest w przypadku cyfry. Przynajmniej na poczatku.

Moze ktos da Ci linki o ktore prosisz, ale ja bede ciagle marudzil i przekonywal Cie do filmu. To najprostrza droga, do uzyskania efektow na ktorych ci zalezy! No chyba ze mnie zwymyslasz, to moze wtedy odpuszcze :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ok, w skrócie, jako ze poczulem sie wywolany do tablicy ;-)

1. Wrzucasz zdjecie w ACR'a
2. Wszystkie suwaczki tak, aby uzyskac jak najmniejszy kontrast. Czyli: contrast zawsze na -50, blacks na 0, zas krzywą na "linear". Exposure i brightness tak, aby histogram dotykał obu brzegow i byl mniej wiecej "w srodku". Sciagasz kolor przez zwykla desaturacje. (mozesz sie bawic na oddzielnych kanalach, ale ta potrzeba wprzyjdzie z czasem ;-)
3. Powinienes uzyskac bladoszara papke, nie zdjecie. Koniecznie w 16 bitach!
4. Juz w fotoszopie konwertujesz jeszcze raz do grayscale, dla pewnosci ;-) , klikasz CTRL + M i wyginasz krzywą w duze S, mniej wiecej jak tu:



To najwazniejsza i w zasadzie główna czesc procesu. Ja lubie tak jak pokazalem: swiatla "zaginam" delikatnie, tuz przy "nasadzie", lub czasem nawet w ogóle, zas cienie już przy średnich tonach. To zagięcie w odpowiednie "S" wymaga wlasnie najwiecej wprawy i bardzo zalezy od rozkladu swiatla w kadrze. I powiem szczerze - ze skanem pracuje sie w ten sposob O NIEBO lepiej niz z RAWem...

5. Mozesz jeszcze CTRL+L i srodkowym suwaczkiem przyciemnic sobie troche albo rozjasnic, do smaku :-)
6. Wlaczasz narzedzia: Burn z ustawieniem na "midtones" i exp: 15 albo Dodge z "highlights" lub "midtones" (z czasem wyczujesz co do czego) i exp: 10 i maskujesz sobie partie wedle uznania DUZYM "radiusem" (dla 10mpix miedzy 150 a 700) :-) :-)

No, powodzenia :-)


(... milo ze sie podoba! )
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
@dan: nie mam powodu, aby Ciebie zwymyslac :) przeciwnie, szanuje Ciebie i dzerrego, bo wiem, ze chcecie przekonac mnie do dobrego, a nie do wlasnego widzimisie ;)

ps. mam tylko nadzieje, ze jutro ktos sie nade mna zlituje ;)

[ Dodano: 2007-06-21, 01:27 ]
@alkos: jestes niesamowity :) baaaaaaaardzo dziekuje :))) jutro trenuje ;)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
@alkos: dokladnie o taki efekt mi chodzilo jak na tych 6-sciu przykladach (chyba tylko 2 fotka ma najmniejsze kontrasty i lekko odstaje w moich 'zamierzeniach' od pozostalych 5-ciu). przywracasz mi wiare w mozliwosci dzisiejszego softu i hardware'u ;))) jeszcze raz bardzo dziekuje :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
webjay, możesz przeczytać jeszcze ten wątek:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=62941

podałem tam link do strony na której między innymi znajdziesz fajny i prosty tutorial, jak zdejmować kolor i bawić się mikserem kanałów (channel mixer), no i możesz sobie ściągnąć pliki z zeskanowanym ziarnem, do podłożenia pod cyfrowy plastik :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
webjay napisał/a:
przywracasz mi wiare w mozliwosci dzisiejszego softu i hardware'u


Powodzenia... Mowie serio - z cyfrowym plikiem naprawde trzeba sie nameczyc... - zobaczysz jakie paskudne przepalenia beda ci wychodzic na poczatku :-P

A taki surowy skan bierzesz i gniesz ta krzywa w jaka chcesz strone...

[ Dodano: 2007-06-21, 00:44 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
webjay, możesz przeczytać jeszcze ten wątek:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=62941


No, koniecznie! Ja podalem tylko swoja wlasna, niedoskonala i ograniczona, ulubiona metode ;-)
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
Jarku bardzo dziekuje, alkos - tobie juz po raz nty ;) jutro trenuje, a dzis nie bede tu wiecej dziekowal, bo tylko smiece i nabijam sobie licznik wyslanych postow (tym samym umniejeszajac profesjonalistom skilla, bo co bedzie jak bede mial 1000 na liczniku, a w praktyce amatorszczyzna? ;) )

ps. czy mowilem juz ze uwielbiam to forum? ;) sciskam i dobranoc.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
webjay napisał/a:
bo co bedzie jak bede mial 1000 na liczniku, a w praktyce amatorszczyzna?
to znaczy, że będziesz się ode mnie różnił o jakieś niecałe 3k postów, to wszystko
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
webjay, niektóre wywoływaczki RAW-ów mają też gotowe profile dla konwersji z koloru do zdjęć czarno-białych. Silkypix ma dwa gotowe profile czarno-białe natomiast BibblePro (Lite) ma w profilach konwersji kilka czarno-białych filmów i papierów.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, a może by tak zrobić któryś RC [albo oprócz zwkłego RC zrobić dodatek] - wrzucasz zdjęcie kolorowe, a my mamy zrobić bw?

I zobaczymy co komu wyjdzie :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
czy bardziej kumaci moga ten post alkosa przeniesc jako tutorial przyklejony do lightrooma?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
czy bardziej kumaci moga ten post alkosa przeniesc jako tutorial przyklejony do lightrooma?


Az tak bym nie generalizowal... ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
te na przyklad byly z k10d, w ten sposob (mniej wiecej ;-) ) robione:
sorry, ale to nie to samo ;-)

dz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach