Ytr  Dołączył: 24.09.2009
[korpus] Jak ustawiać balans bieli w trybie pixel shift ? Cytuj
Umieszczam ten temat w tym dziale, bo nie mam doświadczenia w używaniu trybu pixel shift.
Czy ten tryb ma jakieś ograniczenia w używaniu próbkowanego balansu bieli w sztucznym oświetleniu?
Oświetlenie załączonych zdjęć to zwykłe 3 energooszczędne świetlówki.
Ręczny balans bieli pobrany z białego fragmentu fotografowanej tarczy, w czasie migawki 0,7sek i iso 100.

Dlaczego jpg z aparatu wychodzi zielony? I nie można w wywoływarce aparatu ustawić WB z wzornika, bo zmienia kolory tylko podczas obróbki a po wywołaniu i tak wychodzi zielony?

1. Tryb zwykły (bez pixel shift) , 0.7sek iso100, jpg z aparatu.

2. Tryb pixel shift , 0.7sek iso100, jpg z aparatu.

Czy poniżej to jakieś dziwne artefakty, banding ? Widoczny najbardziej w prawym dolnym cieniu tarczy i trochę w zielonym cieniu po lewej stronie (zmniejszył się przy zmniejszeniu i kompresji).

3. Tryb zwykły, 1/45sek, iso800, raw wywołany w komputerze bez zmian ustawień.

4. Ten sam raw rozjaśniony w komputerze o 0.77EV.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Nie widzę zdjęć.

Poprawiłem.
Duży banding pojawia się na ekranie aparatu prawie na każdym zdjęciu z pixel shift.
Po otworzeniu jpg albo raw w programie graficznym tez przez chwilę jest widoczny i po chwili znika razem z szumem gdy program przetworzy podgląd.
Raz to są tylko widoczne przejścia w jasności a czasem na ciemnych powierzchniach wygląda jak zielono fioletowa mora.

Apas  Dołączył: 26.01.2007
Energooszczędne ŚWIETLÓWKI, czyli lampy fluoroscensyjne mają tę przypadłość, ze pracują cyklicznie: oznacza to, ze choć nasze oko widzi stałe, białe światło, de facto zmienia się ono cyklicznie zarówno pod względem jasności, jak i barwy światła. Czasem fotografując szybką serię ze statywu możesz zrobić prosty dowód na tę tezę: aparat zablokuje okspozycję i balans na piewszej klatce i przy odrobinie szczęścia na innych zobaczysz spore różnice w naświetleniu i kolorach...
Chyba (CHYBA, nie wiem na pewno...) podobny efekt jest przy użyciu technii P-S: cykl światła zmienia sięprzy kolejnych ekspozycjach a parametry są zablokowane na pierwszą... Jeśli ktoś ma lepsze wyjaśnienie, to prfzy swoim się upierał nie będę...
PS> Bandingu nie widzę, ale jestem stary i ślepy...

Świetlówki migają różnymi kolorami, dlatego czas naświetlania ustawiłem na 0,7 sek. W takim czasie wszystkie kolory powinny się zmiksować, przynajmniej w zwykłym pojedynczym trybie na to wygląda. Robiłem też na dłuższych i krótszych czasach, różnych iso i na kilkanaście prób raz jpg był taki jak z próbkowanego WB, pozostałe wszystkie tak samo zielone.
Czytałem, że banding często występuje w piksel shift w świetlówkowym oświetleniu, ale wygląda tak samo - poziome pasy. A ja tu widzę zawijasy.

Skocz do: