yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
[obiektyw] Pentax FA* 24mm f2
Cześć.
Czy komuś z Was udało się zdemontować ten czarny pierścień do którego mocuje się tulipan,
filtr mam zakleszczony a muszę się dobrać do przedniej grupy soczewek, załatwił bym temat, z paprochami i filtrem za 1 razem,
a nie wiem czy warto się z nim siłować bo może mieć śruby od góry.
Poniżej zdjęcie poglądowe 24 połączenie czarnego pierścienia z prawej strony na styku ze srebrnym korpusem.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jak masz zakleszczony filtr to najpierw trzeba go zdjąć inaczej nic nie zrobisz.
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
mam zgięty ten czarny pierścień razem z filtrem, jakby go ktoś wkręcił w imadło z jednej strony, jest jakaś szansa dla niego??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dremel
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
yashicafx3 napisał/a:
mam zgięty ten czarny pierścień razem z filtrem, jakby go ktoś wkręcił w imadło z jednej strony,

Raczej walnął nim dobrze o coś. Poświęć filtr. Choćby przy pomocy urządzenia o którym pisze plwk. Gdy się go pozbędziesz to być może uda się wyprostowac ten pierścień. Powodzenia życzę.
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
udało się wyciąć filtr, ale pozostaje problem ze zgiętym czarnym pierścieniem, jakbym go zdemontował to łatwiej byłoby mi go wyprostować,
duże ryzyko jest uszkodzenia zewnętrznej powierzchni przedniej soczewki.
Jak w takim przypadku odkręcić pierścień znajdujący się nad przednia soczewka, a korzysta on z gwintu wewnętrznego filtrów, który jest wgnieciony
i uszkodzony.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Wysłać komuś kto ma narzędzia i będzie w stanie to wyprostować. Nawet jeśli kupisz sobie urządzonko do prostowania, to użycie jego po raz pierwszy na obiektywie, który chcesz uratować jest mocno dyskusyjne.

pz
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
Z podobną kontuzją, której doznała F dwudziestkaósemka, poradziłem sobie przy pomocy superglue i przejściówki 55-52mm, co razem kosztowało mnie ok 15pln.
Bardzo dobrze się sprawdza, a jedyna różnica to gwint 52, zamiast 49mm, co widać poniżej:
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
Fajny pomysł qarabasz, ale w moim przypadku nie da się tak nałożyć pierścienia,
zobaczcie jak to wygląda na zdjęciach poniżej...

[img][/img]


 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musisz wyprostować komplet drewnianym pobijakiem na drewnianej matrycy i dopiero wtedy wykręcić pierścień filtra.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jest specjalny klucz do prostowania uszkodzonych gwintów. Można próbować drewienkiem i małym młotkiem ale ładnie nie będzie.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Grzechotnik napisał/a:
Jest specjalny klucz do prostowania uszkodzonych gwintów. Można próbować drewienkiem i małym młotkiem ale ładnie nie będzie.


Zżera mnie ciekawość, jak takoweż ustrojstwo wygląda. Możesz podesłać linka albo zdjęcie?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
https://archiwum.allegro.pl/oferta/profesjonalna-gwintownica-do-uszkodzonych-obiektyw-i6642865821.html ? Choć wyobrazałem sobie ze to bedzie raczej działać poprzez ściskanie z zewnątrz i od wewnątrz. Ale może sa rózne metody?
 
yashicafx3  Dołączył: 08 Lis 2010
dzieki za podpowiedzi spróbuję go wyprostować i dam znać czy się udało.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach