bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 504
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc504.dng (21.0 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 03.12.2017 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.
Pliki proszę nazywać:
– rc504_nick.jpg – duży jpg (max. wielkość 7 MB),
– rc504_nick_900.jpg – mały jpg (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc504_nick.zip – załączone archiwum.
Maile proszę tytułować podobnie – rc504_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.


Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc504.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc504.zip

1. Blesso


2. DiMarco
Obrobione w Lr 6


3. jakaranda


4. mr.ra66it


5. potraff
Camera Raw. Ciut zwiększyłem ekspozycję, zdjąłem światła, zdjąłem cieni, ciut czarne.
Dodałem troszkę przejrzystości. Wyostrzyłem, zredukowałem szumy. Lekko odjąłem zamglenie. Nałożyłem filtr połówkowy szary, oraz kolisty. Czy przegiąłem?


6. powalos


7. rafi
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
powalos i jakaranda, tylko które na pierwszym miejscu a które na drugim, a może dwa pierwsze miejsca?
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
powalos ma mniejsze szumy i jakiś kolor na niebie. Moje niebo jest całkiem blade.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Blesso uzyskał nieco więcej szczegółów w cieniach (widać to w dużym rozmiarze). Ma może zbyt małe nasycenie, ale fotka mi się podoba ze względu na naturalność barwy trawy i widoczność śniegu w cieniu krzaka. Dla mnie nr 1. Coraz bardziej podobają mi się prace jakarandy. Rzeczywiście gdyby nie "wygasiła" barwy nieba, to byłaby moim faworytem tej serii.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
powalos - dziękuję za miłe słowo :-B . Masz rację - moja trawa ma dziwny kolor a śnieg stopniał ;-) . U blesso widać też liście na ciemnym krzaku po prawej. U DiMarco i rafiego też widać liście.
Zwrócenie uwagi na różnice między poszczególnymi pracami naprawdę dużo daje. Uczy patrzeć.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
A ja się coraz bardziej załamuje. ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Co kto chciał, to uzyskał... Co się komu podoba, to... jego gust ;-)
Co ja chciałem uzyskać z tego RAWa? Założyłem, że nie było to zdjęcie testowe nowego sprzętu ani celowe dla "dehaze", a wręcz przeciwnie, czyli zdjęcie powstało dlatego, że była... "haze" ;-) (jeśli mgły nie było, to się mocno pomyliłem). Dlatego też nie miałem zamiaru jej usuwać i jej wpływ na odbiór zdjęcia pozostawić. W konsekwencji ma to też wpływ na kolory - te "bliższe" (ubita droga, trawa) powinny być w miarę naturalne, jeszcze bez widocznego wpływu mgiełki...

Tak więc z mojego punktu widzenia (uwagi odnoszą się do oryginalnego rozmiaru):

1. Blesso - podbicie? kolorów dachu dla mnie zbędne, kolory drogi i trawy nietrafione, kontrasty chyba za duże (np. pierwsze auto).

2. DiMarco - nie ten rozmiar. Nie oceniam...

3. jakaranda - największe zastrzeżenia mam do pierwszego planu, tj. trawa i droga - gdyby nie reszta zdjęcia, nie byłoby się łatwo domyślić co przedstawia Twoja wersja w tych fragmentach...

4. mr.ra66it - mgły ma chyba najwięcej. Za to plus, ale... bardziej ta mgła mi przypomina niebieskie spaliny (jeśli tak było, to brawo), dodatkowo pozbycie się różnorodności kolorów... Nie kupuję tej wersji. Gdyby tak mniej niebiesko i jednak lekko mniejsze pozbycie się kolorów, to może?

5. potraff - lewa góra chyba zbyt ciemna się wydaje, ubita droga ciut za bardzo się "świeci", jakaś "mozaika" wyszła w powiększeniu - mimo użycia (wg exif) zacnego softu. Ale to drobne uwagi, a ogólnie raczej pozytywny odbiór jak dla mnie. Pewnie dlatego, że Twoja wersja najbardziej podobna do... mojej :mrgreen:

6. powalos - nie kupuję żółtawej drogi i wiosennej trawy oraz soczystej zieleni przebijającej ze zdjęcia, brak szczegółów w cieniach.

7. rafi - wcześniej już wielokrotnie pisałem, co mi się w moich wersjach nie podoba. Teraz też widzę, ale... nie napiszę - dam Wam szansę na rewanż za moją krytykę ;-)


potraff napisał/a:
A ja się coraz bardziej załamuje. ;-)
A napiszesz czym? Czy zostawisz dla siebie? Bo "załamywać" się obróbką, którą pokazałeś, ja powodu za bardzo nie widzę...

Edit: najlepszy chyba w przypadku moich założeń co do wersji końcowej, wydaje mi się... podgląd z RAW. Szkoda, że przed wysłaniem nie porównałem :-/
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Rafi napisał/a:
A napiszesz czym?

Bo póki zdjęcie obrabiam, to wydaje mi się, że idzie to w dobrą stronę. Potem gdy już tu oglądam te swoje "wyniki", nawet czasem nie porównując do innych, to widzę, że znów coś mi poszło nie tak.
Ale dałem buźkę " ;-) ", że aż tak się tym nie załamuje, tylko zamierzam ćwiczyć dalej.
ps. dzięki za fajny opis, co na tym zdjęciu się dzieje (tzn w mojej wersji) :-B
Dla mnie to dużo pomocne.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Rafi napisał/a:

2. DiMarco - nie ten rozmiar.


No właśnie. Zawsze się zastanawiam, jaki najwłaściwszy rozmiar do dużej wersji należy zastosować. Podpowiedzcie proszę. :roll:
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Rafi napisał/a:
Co kto chciał, to uzyskał...

Przeceniasz mnie i może niektórych również. Ja uzyskuję jakąś wypadkową między tym, co bym chciała uzyskać a tym co umiem zrobić :-)

Cytat
3. jakaranda - największe zastrzeżenia mam do pierwszego planu, tj. trawa i droga - gdyby nie reszta zdjęcia, nie byłoby się łatwo domyślić co przedstawia Twoja wersja w tych fragmentach...

Znaczy znów się za bardzo postarałam z obróbką? Nawet tego nie zauważyłam, dopiero jak wypunktowałeś.

Dzięki za wszystkie uwagi.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
potraff napisał/a:
Ale dałem buźkę " ;-) "

Widziałem i też ją zacytowałem :-) I tak trzymać! :-B
potraff napisał/a:
Bo póki zdjęcie obrabiam, to wydaje mi się, że idzie to w dobrą stronę.

A znasz kogoś, komu się tak, po porównaniu, nie wydaje? Wiem, tacy też są, ale to - bez obrazy dla nikogo - nie nasza liga ;-)

Jak zaznaczyłem, oceniałem pod moim kątem, czyli jak ja bym obróbkę widział. Ale tu wiele koncepcji mogło być i różnych podejść... Co kto chce pokazać, uwidocznić czy wypuklić... Zaryzykuję i napiszę, że w niedawnym odcinku z autobusem wieczorem, raczej "właściwym" kierunkiem było to, co ja pokazałem. Ale nie tym razem...


DiMarco napisał/a:
No właśnie. Zawsze się zastanawiam, jaki najwłaściwszy rozmiar do dużej wersji należy zastosować.
Dajemy oryginalny rozmiar (z matrycy). Wymaganą wielkość pliku regulujemy stopniem kompresji jpg.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach