Marek  Dołączył: 21.04.2006
  SMC Pentax-M 28/2.8 vs SMC Pentax-A 28/2.8 Cytuj
Witajcie!
Stałem się posiadaczem dwóch szkieł w ładnym stanie: obiektywu SMC Pentax-M 28/2.8 pierwszej wersj i obiektywu SMC Pentax-A 28/2.8. Jak wszystkim wiadomo druga wersja M 28/2.8 ma tę samą formułę optyczną co A 28/2.8. Zamierzeniem mojego testu było rozstrzygnięcie odwiecznego sporu co do lepszości M 28/2.8 I wersji od M 28/2.8 II wersji, lub odwrotnie. ;-)
Test wykonałem dzisiaj przy dość ponurej pogodzie (kiedy wychodziłem z domu świeciło słonko). Niestety nie udało mi się ustawić obiektywów na dokładnie tę samą odległość i przy f 2.8 nieco inne fragmenty testowej scenki są w płaszczyźnie ostrości, ale najważniejsze że gdzieś ta ostrość jest. :-)
Oczywiście zostawię sobie A 28/2.8 z wiadomych względów, natomiast M sprzedam. I pewnie tak by się także stało gdyby to M okazał się lepszy od A.
Moje wnioski są takie, że pod względem ostrości czy aberracji chromatycznej obydwa szkiełka są bardzo podobne. Obiektywy trochę inaczej oddają kolory. M ma trochę lepszą kulturę pracy - przyjemniej kręci się pierścieniami. Nie żeby A miał jakieś luzy na pierścieniach, wręcz przeciwnie, ale tak jakoś przyjemniej się nimi kręci. M jest ciut mniejszy (krótszy). A - wiadomo - ma pozycję A. Obydwa są ładne. :-D
Nie wiem czy komukolwiek moja praca się do czegokolwiek przyda, ale dysponując jednocześnie obydwoma obiektywami postanowiłem zmarnować te kilkanaście klatek. ;-)
Na ostatnich zdjęciach chciałem pokazać ewentualne różnice w sposobie oddawania ostrości. Niestety w przypadku A 28/2.8 nieco źle ustawiłem ostrość i jedynie górna część pnia brzozy wydaje się być w płaszczyźnie GO. To kolejny dowód na mój nieprofesjonalizm. Na usprawiedliwienie dodam, że było zimno i nie chciało mi się dłużej tam stać. :mrgreen:
Pliki z K-3 II w pełnej rozdzielczości są do obejrzenia tutaj: https://photos.app.goo.gl/KvMXRhHc9WFAnoS92
Naciskając "i" w prawym górnym roku zdjęcia wyświetlą się jego parametry z nazwą pliku, którą stanowi użyty do jego wykonania obiektyw i wybrana przysłona.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach